Skocz do zawartości

Mundury WH w kamuflażu Splintertarn


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu zdjęć dokumentujących stosowanie przez jednostki Wehrmachtu mundurów w kamuflażu Splintertarn – mam na myśli wyłącznie bluzy wzorem zbliżone do mundurów polowych Feldgrau M36/40/43 (jak na załączonym zdjęciu). Do tej pory udało mi się znaleźć tylko jedno zdjęcie porucznika piechoty. Wiem, że w USA działa GRH rekonstruująca pododdział Feldgandarmerie, którzy właśnie wzory takich bluz m.in. wykorzystują. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano

To jest jedyne zdjęcie, jakie udało mi się znaleźć w necie, mundurów, które mnie interesują. Będę wdzięczny za inne. Pozdrawiam Hindus

Napisano
Nie pamiętam gdzie,ale czytałem na jakimś forum że był to przypadek prywatnego szycia munduru przez oficera(ten ze zdjęcia),więc trudno mówić o stosowaniu przez całe jednostki.Ale mogę się mylić.
pozdrawiam
kruszyna
Napisano

Ja jednak skłaniałbym się do twierdzenia, że nie był to wypadek jednostkowy. Unikalne może być wykonanie tego konkretnego egzemplarza (bo rzeczywiście można domniemywać, że wykonany jest prywatnie - charakterystyczne jest bowiem wszycie naramienników (jak w przypadku mundurów służbowych i paradnych), a nie mocowanie na szlufkę (stosowane od koniec wojny, a przypuszczam, że zdjęcie wykonano właśnie w tym okresie). Załączam kolejne zdjęcie - tym razem podpułkownika wojsk pancernych WH, w mundurze uszytym z tkaniny kamuflażowej (co prawda SS, ale to zapewne efekt często stosowanej transakcji wymiennych między jednostkami WH i SS).

Napisano
Nie pamiętam tamtej dyskusji dokładnie,ale konkluzja była taka-mundury szyte w kamuflażach-tak-ale jako jednostkowe zamówienia oficerów.Zdjęcie podpułkownika zdaje się tą tezę potwierdzać.Czyli nie wyposarzanie całych jednostek,a pojedyńcze zamówienia oficerów.
Napisano
Jak znajde na ktorejś z moich plytek ze zdjęciami fotki a wiem ze je gdzies mam to złamie regułe o ktorej piszecie. Jest na nich ekipa ok 15 żołnierzy gdzie 4 lub 5 ma bluzy w kamuflażu i nie sa to oficerowie.Postaram sie w najbliższym czasie wrzucić.
Napisano
Zdjęć co prawda nie mam, lecz mundury jakie pokazałem to według opisu oryginały z prywatnych kolekcji, więc można by uznać że takie też noszono.

Czy prywatne tylko trudno powiedzieć. Na dokumentalnych zdjęciach z walk w Normandii , kronikach dałbym głowę uciąć że widziałem rzeczone mundury - m 43 i żołnierza z dalmierzem.
Napisano
Nie bronię tej teorii do upadłego,bo jak napisałem wcześniej mogę się mylić.Po prostu gdzieś na krańcach ;-) pamięci tli się wspomnienie że czytałem o tym(zdjęcia i odpowiedni komentarz).
pzdrawiam
kruszyna
Napisano
Nie było seryjnie szytych bluz mundurowych M40/42/43/44 w kamuflażach WH i SS. Jedynie prywatne zamówienia, rzadkie m.in. ze wzgledu na trudność w zdobyciu materiału.
Co innego, w przypadku bluz wzoru pancerniackiego i spodni, zarówno piechoty, jak i pancernych- tu kamuflaże, raczej SS sa dość często spotykane.
Napisano
Nie twierdzę, że mundury te szyte były seryjnie. Jednakże jeśli chodzi o dostępność materiału w kamuflażu Splintertarn, to pozwolę sobie nie zgodzić się z twierdzeniem, że był on trudno dostępny. W książce, z której ilustracje zamieścił Acer („Deutsche Uniformen 1939-1945”), wyraźnie powiedziane jest, że takie umundurowanie szyte było w polowych warsztatach kompanijnych z Zeltbahn (dosłownie „...jednym z ulubionych materiałów krawców było materiał kamuflażowy używany do produkcji płacht namiotowych...”, cytat str. 70). Akapit wcześniej napisane jest również, że „..kompanijni krawcy mieli mnóstwo pomysłów, których wynikiem było wiele nieregulaminowych elementów munduru, projektowanych i wykonywanych przez nich dla jednostek w polu..” (proszę wybaczyć, jeśli mój przekład jest nie dość wierny). Z czego można wnioskować, że jednak sporo takich mundurów mogło powstać. Dlatego będę wdzięczny za kolejne zdjęcia dokumentujące ich używanie przez żołnierzy WH.
Napisano

Na innym wątku „Kamo WH/SS” zostało zamieszczone, przez kolegę Dziadzia, nastęujące zdjęcie z okresu bitwy na Łuku Kurskim. Oficer SS w bluzie szytej z tkaniny kamuflażowej Splintertarn.

Napisano

Jak dokładnie widać na tej fotografii już we wrześniu 1939 były stosowane na hełmy pokrowce w kamuflarzu splinter (nie może być pomyłki - obok nasi chłopcy w niewoli)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie