Skocz do zawartości

Studzienka w środku lasu ?


TATA-poz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Studzienka w środku lasu ?
Może ktoś ma pomysł do czego mogła tam służyć ?
Stdzienka jest na terenie który schodzi w dół
300-400 m dalej jest strumień.
W drugą stronę około 2 km jest wieś.
w pobliżu trochę okopów,
podobno w okolicy bunkry.... (tak mówią miejscowi )
niestety - nie dotarłem, nie znalazłem i nie mogę potwierdzić

pozdro
TATA-poz

Napisano
Mogła być linia zasilająca stawy rybne, znalazłem kiedyś coś takiego. PGR nie kierował się kosztami inwestycji więc staw mógł być 2 km od wody.
Napisano
A moze warto sie zainteresowac czy w tym 'srodku lasu'nie bylo kiedys jakiejs wioski,osady,itp..? Ja kiedys znalazlem taka (no moze nie az taka) studzienke w srodku lasu a pozniej okazalo sie ze dookola w czasie przed i wojennym stal tam wielki dwor szlachecki.Neodymek pewnie by sie nadzwigal,niestety studnia do polowy zostala przez kogos zasypana.Pzdr
Napisano
studzienka głębinowa zdecydowanie powojenna - uzycie pretów żebrowanych jako stopni sugeruje niefachowe wykonanie i co najmiej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku .
Tu gdzie teraz rośnie lasek mógł jeszcze 20 lat temu funkcjonować PGR który stosował ruskie samojezdne deszczownie -ta studnia mogła go zasilać
Napisano
niestety TORS - nie przykrywałem ... poprostu zasunąłem
spowrotem właz - tak jak masz na pierwszym zdęciu :)

o co chodzi z tą/tym INDIANA ?
  • 3 months later...
Napisano
Podobną studziekę znalazł kumpel w lesie w Świeradowie Zdr. Góry, środek lasu i nie wiadomo po co studzienka. Kanalizacja napewno odpada. W innym miejscu znajdują się dosyć szerokie shody ok. 3-3,5m też środek lasu i żadnego sensownego rzeznaczenia (brak w pobliżu jakich kolwiek fundamentów, sam las).
Napisano
Tak jak Parowóz zauważył, jest to zdecydowanie konstrukcja powojenna (świadczą o tym po pierwsze pręty złazowe oraz prefabrykowane kręgi betonowe - kiedyś, przynajmniej na terenach zachodnich, stosowano tzw. klamry złazowe", a szyby studzienek murowano - prefabrykaty to zdecydowanie powojenny wymysł).
Jednak raczej na pewno nie jest to studnia głębinowa, bo takie to po pierwsze mają zdecydowanie mniejszą średnicę do której zapuszcza się tylko pompę, a po drugie wogóle w studniach nie montuje się prętów złazowych bo nie ma tam potrzeby schodzenia.
Głebokość (7 prętów = 8 kręgów po 0,5 m = 4 m głębokości do zwierciadła wody) sugeruje że mogła by to być studnia czerpalna (teoretycznie max. głębokość takich studni do pompy to 10 m, w praktyce mniej). Jednak jak już wyżej wspomniałem, nielogiczne jest tam montowanie prętów złazowych, bo na ogół w studniach się tego nie robi bo i nie ma po co. Jeśli to studnia czerpalna, to w poblużu powinien znajdować się jakiś fundament pod pompę, a jeśli miałą by ona dostarczać wodę do podlewania pobliskiego pola, to pompa powinna być spora, więc i fundament również.
Napisano
Podobna studnię napotkałem na skraju lesu koło Komornik. Też byłem tym zdziwiony. Rolnik pracujący na pobliskim polu wyjaśnił mi, że z tej studni pobierano wodę podczas pożaru lasu. Niewiele jej było, ale była na miejscu i przynajmniej w części zaspakajała potrzeby strazy.
Napisano
Łazior, może i masz rację ;) Ja w każdym bądź razie nie spotkałem się ze studzienkami kanalizacyjnymi przedwojennymi które nie były by murowane z cegły klinkierowej. Ale ograniczam to do Poznania i okolic, a więc do niemieckiej radycji" budowania takich obiektów ;) Więc może w innych rejonach Polski było inaczej...
Natomiast cały czas nielogiczne pozostaje dlaczego są tam te pręty złazowe, bo w studniach ich się nie montuje...
Napisano
Mieszkam we Wschowie, mamy wodę pitną ze studni głębinowych, pierwsze odcinki szybu są dość obszerne i mają klamry do schodzenia w dół, nie wiem tylko jak tam jest głęboko/ jak głęboko sięga drabinka, gdyż niewiele osób ma tam dostęp.

Jeśli klamry są mocne, to można zejść kawałek w dół i sprawdzić jakąs szpilą stan dna, a może z boku wpadają jakieś mniejsze kanały.
Napisano
Kiedyś, a studnia wydaje się być stara, jako prętów złazowych używano nagminnie prętów stalowych o śr. 30 mm, których nawet nie zabezpieczano ocynkiem. Tak więc podejrzewam, że ich stan obecnie jest niezbyt ciekawy, więc stanowczo odradzam jakiekolwiek eskapady wgłąb studni, które nie były by asekurowane przez osoby na powierzchni i liny.
Napisano

Panowie - po kilku miesiącach znowu natrafiłem na coś ciekawego - może to nie typowa studzienka ale...
Obok znajdują się pozostałości fundamentów,
odkryłem dodatkowy stopień" schodzący w dół - zaznaczony na żółto ,ciekowe do czego to mogło być zejście - piwnica? - chyba nie , do piwnicy pewnie były by zwykłe schody...

w temacie studzienki - Stadler - z boku na jednym ze zdjęć widać dchodzące kanały

pozdro
TATA-poz

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie