Jump to content

Pierwsza polska rekonstrukcja hist. A.D 1939. za granicą - Bahna 2006


Recommended Posts

Już za tydzień, w sobote 24 czerwca 2006 roku, po raz pierwszy za granicą rekonstruktorzy historii zaprezentują przed międzynarodową publicznością działania polskich żołnierzy w 1939 roku. Reprezentacja grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznej z Polski weźmie udział w jednej z największych imprez militarnych w Europie.

W dniu 24.06.2006 (sobota) na terenie wojskowym Jince koło Pilzna (poligon Bahna u Strašic) odbędzie się już 17. edycja Dzień Wojska lądowych - BAHNA 206, którego organizatorem jest Dowódca Połączonych Sił Armii Republiki Czeskiej oraz Fundacja Wojsk Lądowych Armii Republiki Czeskiej przy współpracy z Dowódca Sił Wsparcia i Wyszkolenia, Muzeum na linii demarkacyjnej Rokycanach, Klubem Historii Wojskowości Volduchy, Klubem muzeum wojskowości na linii demarkacyjnej, Czechosłowacką Społecznością Legionistów, klubami historii wojskowości (grupami rekonstrukcji historycznej) oraz służbami zintegrowanego systemu bezpieczeństwa i jednostkami Policji.

Dzień Wojsk Lądowych Armii Republiki Czeskiej jest to jedna z największych w Europie otwartych imprez militarnych, organizowana na poligonie i gromadząca co roku ponad 50.000 widzów, przedstawicieli władz oraz reprezentantów wojsk NATO i jest szeroko prezentowana przez środki masowego przekazu.

Organizatorzy Dnia Wojsk Ladowych Republiki Czeskiej w tym roku zdecydowali się na wyjątkowe upamiętnienie wysiłku polskiego żołnierza w Kampanii Wrześniowej i zaproponowali zaprezentowanie w czasie imprezy inscenizacji POLSKO 1939. Dali tym samym możliwość, po raz pierwszy za granicą, pokazania rekonstrukcji wydarzeń z początku drugiej wojny światowej oraz uczczenia bohaterstwa polskich żołnierzy.

Zaproponowana forma prezentacji - rekonstrukcja historyczna jest obecnie niewątpliwie najbardziej efektywnym nośnikiem edukacji historycznej, wyjątkowo skutecznie trafiającym do odbiorców, nauczającym historii, pozwalającym prezentować piękne tradycje i patriotyzm.

Dlatego też organizatorzy zwrócili się z zaproszeniem do Fundacji Polonia Militaria -organizatora największej w Polsce drugowojennej rekonstrukcji Bitwa nad Bzurą", z którą wcześniej współpracowali przy organizacji wyjątkowo udanej prezentacji Wojska Polskiego w czasie Defilady z okazji 60. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Zaproszenie to dotyczyło organizacji udział reprezentacji członków polskich GRH / SRH - grup (stowarzyszeń) rekonstrukcji historycznej wraz ze sprzętem (pojazdami) i wyposażeniem Wojska Polskiego II RP.

Do Czech uda się grupa rekonstruktorów w celu prezentacji piechoty (m.in. SRH Cytadela", SRH Wrzesień 39") , kawalerii (m.in. 2 p. uł. grochowskich, 14 p. uł. jazłowieckich, 3 p. uł. śląskich) i jednostek pancernych Wojska Polskiego II RP (Zespół Polska broń Pancerna"), a także służby Policji Państwowej. W inscenizacji weźmie udział oddział kawalerii, zabytkowe działko przeciwpancerne wz. 36 (z zaprzęgiem trzykonnym) oraz trzy historyczne pojazdy (tankietka TKS, samochód pancerny wz. 34, motocykl wojskowy Sokół).

Prezentacja Polsko v zari 1939" obejmuje wiele elementów, pokazanie służby na granicy, prowokacji niemieckich, mobilizacji. Zaprezentowane zostanie także wyszkolenie kawalerii (w tym użycie działka przeciwpancernego wz. 36). W inscenizacji walk chodzi o pokazanie obrony wobec niemieckiego ataku oraz ciekawego elementu jakim były skuteczne działania polskich jednostek kawaleryjskich i zmotoryzowanych. Dodatkowo zostanie także ukazana agresja sowiecka.

Udział w imprezie obejmuje także statyczną prezentację sprzętu oraz wyposażenia WP. Zostaną pokazane makiety polskich konstrukcji międzywojennych, karabinu maszynowego wz. 28, karabinu przeciwpancernego kb ppanc wz. 35 „Ur” i granatnika wz. 36, w tym zakresie polskie stoisko zostanie także wzbogacone o bardzo ciekawą rekonstrukcję szpitala polowego z okresu wojny.

Po raz pierwszy wysiłek i poświecenie polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku zostanie pokazany za granicą.

Patronem Medialnym polskiej reprezentacji jest:
Magazyn Rekonstrukcji Historycznych Do Broni!"
dobroni@wp.pl

Dokladny program imprezy - tłumaczenie z czeskiej informacji organizatorów znajdziecie tutaj:
http://www.poloniamilitaris.pl/?tryb=news&id_news=491

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
Rusza Grupa Operacyjna zlozona z piechoty, kawalerii i jednostki zmotoryzowanej. Polaczone sily zolnierskie piechociarzy Cytadeli", Wrzesnia 39", SGO Slask", Podkarpacia" zostana wsparte przez kawalerzystow od Grochowiakow", Jazlowiakow" i Slaskich" oraz Polską Broń Pancerną", a nadto przez funkcjonariuszy Policji Państwowej".

Wypad do Czech pozwoli po raz pierwszy za granica przyblizyc widzom historie Wojny Obronnej oraz zaprezentowac na forum miedzynarodowym zwiazana z tym okresem polska rekonstrukcje wrzesniowa.

W sobote 50.000 widzow bedzie moglo zobaczyc inscenizacje POLSKO V ZARI 1939 z udzialem polskich, czeskich i slowackich rekonstruktorow.
Link to comment
Share on other sites

Witam.
Na wstepie chcialem pogratulowac.
Bedzie to pierwsza polska rekonstrukcja hist A.D. 1939 za granica na taka skale ale nie pierwsza w ogole.
W USA od kilku lat sa rekostruktorzy polskiego wojska wrzesniowego oczywiscie nierobia nic na taka sklae ale to im trzeba przypisac pierwsza wrzesniowa rekonstrukcje za granica.
Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje.
Link to comment
Share on other sites

To prawda - w USA mieliśmy nie tylko rekonstrukcje wrześniowe, ale i wspaniałą rekonstrukcję powstania warszawskiego. Piękne mundury pokazano też podczas obchodów 1000-lecia chrztu Polski w roku 1966. Oczywiście, nie chcieliśmy urazić znakomitych rekonstruktorów z USA, od których możemyu się wiele nauczyć, a ich zbiory są wspaniałe i dla nas często niedostępne:-)

pozdrawiam serdecznie
Link to comment
Share on other sites

Mea culpa.

Oczywiscie michalczewski ma racje, a ja jestem jełop - zapomniałem o kolegach w USA. Bardzo przepraszam.

Dziś o 15.00 piechota i kawaleria ruszyły z Warszawy, przez Kraków, do Cieszyna. Reszta rusza za chwil parę...

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

P O D Z I E K O W A N I E ...

Przed chwila, po 18 godzinach podrozy, dotarlem do Warszawy, wielu Kolegow jeszcze jest w drodze ...

WSZYSTKIM, ktorzy wzieli udzial w wyjezdzie na akcje BAHNA 2006" i w inscenizacji Polska we wrzesniu 1939" pragne BARDZO PODZIEKOWAC za wspolne dzialanie i razem spedzone chwile.

BAHNA to wielki show, a nasza polska rekonstrukcja byla BARDZO DOBRA. Nigdy przedtem nikt nie pokazal tam wspaniale dzialajacej kawalerii i artylerii konnej. Rownie wielki podziw budzil wojenny TKS. Swietni byli polscy piechurzy, dzielnie walczyla spieszona kawaleria, uwijal sie szpital polowy, a charakterystyczne mundury polskich policjantow ciekawily widzow.

Jak twierdzili wlasnie widzowie, w tym osoby, ktore na te akcje chodza od lat - Polacy pokazali cos naprawde interesujacego i wczesniej niespotykanego.

Dziekuje wszystkim i ciesze sie, ze dzieki WSPOLNEJ pracy czlonkow wielu SRH i GRH moglismy z duma pokazac kawalek" naszej polskiej historii.

Pozdrawiam
Slawek Cisowski

P.S.
Z pewnoscia akcja dostarczyla tez wielu doswiadczen, ktore nalezy spozytkowac w przyszlosci.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information