Skocz do zawartości
  • 0

samochód Stal"


Radeg4x4

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam jak powiem o tym rarytasiku znajomym to może ktoś go kupi. Bo narazie kupiliśmy gaza 69m w dobrym stanie i jeszcze Gaza 66 a tego nikt przed Darłowem nie weźmie, także o części narazie nie pytam, ale dzięki za info. Raczej gustujemy w autach wojskowych/terenowych:)
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W porównaniu ze starem 25 mojego brata to jest jakaś wersja pośrednia między ówczesnymi ciężarówkami a mniejszymi dostawczakami. Jakaś alternatywa która nieweszła na stałe do produkcji. Za wszelkie informacje dzięki. Postaram sie odwiedzić właściciela i zdobyć dodatkowedane. pozdrawiam radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!
Z tej strony Dawid, autor stronki www.retrostalowawola.prv.pl
Na Wasze forum zawitalem zupelnie przypadkiem wertując internetowe strony o Polskich autkach. Widze ze ktos wkleił link do naszej strony, ale nikt nie raczył napisac do nas e-maila... a szkoda bo te szczatkowe informacje które uzbieraliscie przez te dwa tygodnie mogliscie miec w jeden dzień:) Rada do Odkrywców"- Nie ignorujcie takich okazji w przyszłości. A teraz już zepełnie na serio. Zamierzeniem naszej witryny jest ratowanie przed zapomnieniem Stalowowolskich konstrukcji motoryzacyjnych. Dużo osób odwołuje się tutaj do artykułu z miesięcznika Automobilista". Myśle ze powiadomienie redakcji jest dobrym pomysłem ale jeszcze lepszym byłoby napisanie do samego autora tego artykułu- Jana Garbacza. I tutaj kolejne Wasze niedopatrzenie. Autor wymieniony jest na stronie www.retrostalowawola.prv.pl, więc radziłbym Odkrywcom" o dokładne czytanie witryn internetowych a nie ich polowiczne przeglądanie.
Jezeli chodzi o autko to musze przyznac ze po raz pierwszy widze taki egzemplarz na oczy. Zdjecie oczywiscie wydrukuje i pokaże byłym pracownikom HSW. Mysle ze w przeciagu miesiąca powinno byc wszystko wiadome.
Pozdrawiam:
Dawid www.retrostalowawola.prv.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W odpowiedzi na maile dochodzące do mnie mogę powiedzieć że auto w 2007 roku skończyło swoje życie na skupie złomu i na dzień dzisiejszy nie ma już możliwości uratowania tego eksponatu. Od osoby pracującej swego czasu w HST uzyskałem informacje potwierdzającą pochodzenie tego samochodu.
Pozdrawiam
Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syn tego ze sklepu modelarskiego to ja.
Pojazdy ze Stalowej Woli można podzielić na 3 grupy
-Stal 300
-stal 158 SA-1 prawd. na foto
-stal 158 SB-1 z silnikem od syreny
Prace konstrukcyjne Stali 300 rozpoczęto w 1957 r. pod kier. inż. Tadeusza Wydro. Rok póżniej ukończono prototyp wposażony w 300ccm, 2-suwowy silnik Mikrusa MR-300. Wykonano 2 egzemplaże: blaszany i przeszklony,a zawieszenie stanowiło rozwinięcie konstrukcji zaw. Citroena 2CV. Niestety z powodu decyzji państwowych prace ukończono.
Załoga huty nie poddawała się i wkrótce zaprezentowano Stal 158 SA-1. Co do fot. nigdy wcześniej nie stwierdziłem takiej kabiny (może prototyp?), bo ten model miał kabinę jak Star 25.Samochód napędzany był silnikiem elektr. zasięg wynosił 60 km, nośność 800 kg. Wytworzono ok. 150 sztuk tego pojazdu.
Trzeci model Stali (SB-1) nie różnił się niczym poza osłoną chłodnicy, silnikiem syreny i skrz. biegów Skody Tudor.Powstał tylko jeden egzemplaż.
Zainteresowanym polecam art. pt. apomniane furgonetki" w 4\\2005 numerze Automobilisty". Ale się rozpisałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze kiedy będę mógł cokolwiek wydobyć...
Spotkałem człowieka kupującego model kartonowy (koniecznie) polskiego pojazdu. Pan ten kompetentnie wypowiadał się nt. historii polskiej motoryzacji.
To zadałem pytanie na temat pojazdu STAL".
A on, że musi zadzwonić do swojego" młodego, który wie więcej. I zadzwonił. Młody podał nstp. inf. : 2 modele (facet usłyszał o jednym), Stalowa Wola, lata 50-te, i że osobówka mikrusopodobna.

a wybrał model żurawia samojezdnego... z kartonu...z ramieniem kratownicowym... dla syna ... i nie był to jego pierwszy model.
Kontakt jest utrudniony ale nie niemożliwy, mogę się spytać mistrza" o Jego źródła...No w tym wypadku chyba Mistrza".
I tyle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny samochód o nazwie STAL jaki znam to ten: http://wess.freeunixhost.com/displayimage.php?album=toprated&cat=0&pos=6

Masz możliwość pooglądania go dokładnie? Tabliczki znamionowej pewnie nie ma, ale ciekawe np. jaki w nim siedzi silnik. Może w ten sposób dałoby się coś ustalić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie