Jump to content

Na temat map kartograficznych


ZUBIKED

Recommended Posts

Witam !!! Mam pytanie do szanownych kolegów. CZy może orientujecie sie gdzie można kupić dostać załatwić dość dobrą szczegółową mapę kartograficzną lub geodezyjną. Chodzi mi konkretnie o powiat Biała Podlaska i okolice. Problem polega na tym że te oferowane w sklepach , i księgarniach są raczej turystyczne, żeby nie powiedzieć inaczej. Właściwie nie wiem gdzie się udac i prosze o info gdzie pukać i stukać. Dzięki z góry
Link to comment
Share on other sites

Zależy w jakiej skali mapy potrzebujesz. Typowe mapy topograficzne zaczynają się od 1:25 000 ( ... i w górę ). Takie opracowania kupisz w specjalistycznych księgarniach i sklepach ( poszukaj w net'cie ). W składnicach geodezyjnych są dostępne mapy tzw. przeglądowe w skali 1:10 000 oraz mapy zasadnicze 1:2000 ( 1:1000 ) dla terenów wiejskich i 1:500 ( 1:1000 )dla miast. Mapy zasadnicze są bardzo dokładne, wykorzystują je zazwyczaj projektanci i geodeci ( którzy je zresztą tworzą ).
Jeżeli masz znajomego geodetę to zapytaj go o ortofotomapę. Jest w formie cyfrowej ( pliki jpg i tif ). Powstała na podstawie zdjęć lotniczych wykonywanych w Polsce ok. 2000 r.
Kolorowa, kartometryczna !!! Rozdzielczość - 1 piksel = 1 metr terenowy.
Link to comment
Share on other sites

Są jeszcze dostępne w ogólnym obiegu tz ortofotomapy, 1:5 000 z tym, że jeden taki jpg waży ok 180 Mb - i wszystko dostępne w ogólnym obiegu

natomiast stare i niemal kultowe setki WIG-owskie trafisz na stronce: ftp://80.72.42.67/mapy/wig100/

serdecznie pozdrawiam fafik
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Wszystkim (jak ja to wszysto ogarne ) Super !!! Nie wiedziałem że jest tego az tyle
!!!Pytanie do Fafika. Wiesz może z którego roku jest ta mapka jest super i chyba swój wiek ma, są na niej miejscowości o których tylko słyszaem
DZIĘKI
Link to comment
Share on other sites

A mi wyskakuje okienko o takiej treści:

Wystąpił błąd podczas dostępu do folderu. Upewnij się, czy nazwa pliku została wpisana poprawnie i czy masz uprawnienie dostępu do tego folderu.

Szczegóły:
Ustanowienie połączenia z serwerem nie było możliwe.


Szanowne Grono co mam zrobić żeby pobrać mapki które mnie interesują? Klikałem w link i otwierał się folder w którym nic nie było i wyskakiwało okienko z w/w treścią. Pomóżcie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Po sprwadzeniu większości możliwości moge powiedzieć że najlepjei i najtaniej jest udać sie do UM dził dokumentacji kartograficznej bez problemu (zależy jak zawsze od urzędników)wystarczy poprosić o dany kwartał i skalę. Ja placiłem za arkusz 1:25 000 3zł plus znaczek skarbowy 5 zł przy większej ilości i tak sie oplaca. Jest też wgląd do starszych opracować (np z 1931r. i 36r.) ale jedynie wdląd (chyba że ktoś ma znajomości) wszystko zależy od gadanego" i od człowieka.
POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ wszystkim wpisującym i zaglądającym
Link to comment
Share on other sites

Warto rzucić okiem w miejskich bibliotekach - szczególnie w wojewódzkich ... wystarczy wpaść z aparatem cyfrowym, uśmiechnąć się do Pani Kierownik (co by mieć zgodę na taki figle z aparatem przy mapie) i sobie obcykać co się potrzebuje.
Link to comment
Share on other sites

U mnie stan map wyglada następująco.
Wojskowe piećdziesiątki w skali szarości w jpegach mam na trzech płytach i to samo w dużo lepszej jakości w formacie bezstratnym png na 15 płytach (tu plik ma średnio 8-10MB), ale brakuje mi kilku kwadratów około 20 sztuk do całości.
Z WIGów mam trochę pięcdzisiatek w jpegach jakieś 30 plików i png około 60 wszystkie skanowane w kolorach, 100 mam około 180-200 kwadratów łącznie też kolor, do tego trochę niemieckich, austryjackie 200 (komplet na polskę), trochę 75, jakieś średniowieczne z różnych regionów i trochę niesklasyfikowanych. Myślę, że z 25 CD łącznie by się zebrało.
Jak ktoś coś potrzebuje mogę poszperać ale to trochę potrwa bo jeszcze mi się nie udało wszytkich półtora tysiąca plików przejrzeć.:-)

Chętnie zresztą się z kimś powymieniam szczególnie te których mi brak.
Z 50 wojskowych skanowanych w dobrej jakości w png brakuje mi:
N 34 65-C
N 34 65-D
N 34 66-A
N 34 66-B
N 34 66-C
N 34 66-D
N 34 124-B
N 34 124-C
N 34 124-D
N 34 142-D
N 34 143-D
N 34 144-C
i N 34 94-C do N 34 100D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information