Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

arcady

Dywizjony rakietowe

Recommended Posts

Witam.
Temat w sumie współczesny, ale czy ktoś posiada szersze informacje o dywizjonach rakietowych WLOP rozlokowanych wdłuż wybrzeża oraz wokół Gdyni i Szczecina? Ostatnio większość tych jednostek została rozformowana - może ktoś wie które jeszcze zostały, a gdzie są te zlikwidowane?
Pozdrawiam
arkady

hehe - może rzeczywiście przeredaguję: chodzi mi TYLKO o te zlikwidowane i opuszczone przez wojsko w latach 90

Guest
Wokół 3miasta nie ma już chyba żadnego. Zlikwidowali S-75M Wołchowy w lasach na zachód od 3M, a także S-125 Newy w Gdańsku-Sobieszewie i bodaj w Helu. 4. Brygadę rozwiązano. Co ze Szczecinem (brygada w Gryficach) nie wiem. Na pewno ostał się pułk rakiet dalekiego zasięgu S-200 Wega w Mrzeżynie.
Nic pewnego, ale tak mi się wydaje.

Proponuję pl.misc.militaria

Nad możem poza Mżerzynem został chyba trylko jeszcze jeden gdzieś w okolicahc 3miasta.
Ale w zasadzie mie ma nic ciekawego w nich do zaoaczenia - kodzarowce i bunkier (a raczej podziemny garaż).
fajny taki dywizjion jest pod Warszawą (prawie ukończona instalacje pod S-300, która w koncu nie została zakupiona), ale niestety dalej stacjonyje tam Armia
]
Mirass

Faktycznie może i niewiele do zobaczenia. Ostatnio byłem w takim opuszczonym dyonie pod Żukowem - na strefie jeden schron do wszystkiego (załogi, SD, garaże) i jakieś drobiazgi". Ale zawsze coś :)))poza tym zarośnięte teraz strasznie.
mech - jednostka była na zachód od Sobieszewa?
pozdrawiam

Do arcady.
Jak przejedziesz pontonowy most do Sobieszewa to kieruj się na lewo w kierunku na Górki Wschodnie. Jak miniesz bloki to skręć w prawo w pierwszą asfaltową drogę do lasu. Tą drogą do końca do jednostki. Na strefie nie było nic ciekawego. Pewnie pozostał bunkier-schron na kabiny sterownicze. A poniżej powinny być trzy schrony dla obsługi wyrzutni.

Ja znalazłem w notatkach takie informacje (ale źródła informacji niestety nie zanotowałem...): 1. BROP - dowództwo Bytom, dywizjony: Gliwice, Oświęcim i jeszcze dwa inne; 3. BROP - dowództwo Warszawa (niedawno chyba przenieśli z Pragi na Bemowo), dywizjony: Borzęcin (chyba rozformowany?), Lipowiec, Łask, Sandomierz, Rudak (rozformowany), Pustelnik; 4. BROP (rozformowana) - dowództwo Gdynia, dywizjony: Bór, Gdańsk, Karwia, Pobłocie, Sasino; 26. BROP - dowództwo Gryfice (rozformowana) o dywizjonach brak informacji, 78. prop - dowództwo Mrzeżyno, podlegają mu dwa dywizjony stacjonarne i dwa mobilne, 79. prop - dowództwo Poznań (rozformowany - część koszarowców, niektóre jeszcze sprzed I wojny, szybciutko wyburzono, żeby WKZ się nimi przypadkiem nie zainteresował, a jeden częściowo spalił się").

A od siebie dodam, że gdy jakieś 10 lat temu rozformowywano dywizjon w Rudaku i w koszarach urządzano ośrodek dla azylantów, to z kolegami jeździliśmy tam na rowerach pozyskiwać" siatkę maskującą, której całe zwoje leżały tu i ówdzie. Stały tam też wybebeszone Mi-2 i chyba BRDM...

Aha - powyższe zestawienie nie jest pełne i zapewne również nie w pełni aktualne, bo sytuacja w naszej armii zmienia się jak w kalejdoskopie. Poprawcie więc, jeśli coś się nie zgadza.

Czy ktoś wie kiedy zlikwidowano dywizjon rakietowy w Unieściu ? Interesuje mnie ta sprawa. Z góry dziękuję.
Pozostały po nim fajne budowle przy szosie Mielno-Łazy.

Ciekawie - to może pociągnę za język i spytam czy mieliście tam Newy dwuprowadnicowe, czy cztero?

hehe - ABW nie śpi
teraz to już raczej historia, bo zostały chyba tylko te zmodernizowane Newy SC

witam.kiedys przebywalem w woju ,i mialem ten zaszczyt byc w RZucewie pod Puckiem.Moze ktos tez tam bywal?A znacie Bemowo Piskie?Te lasy i ten osrodek ?

Swoja droga jestem bardzo mile zaskoczony ,ze kogos to ,te jednostki interesuja.Przy okazji dowiem sie co sie dzieje w miejscach gdzie spelnialem zaszczytny obowiazek obrony kraju.

Interesują, interesują.
Rzucewo jeszcze cudem ocalało, choć podobno mieli się przenosić do Gdyni.

takie małe ciekawe info :)
ostatnio na lotnisku Bagicz cwiczy sobie bateria artylerii z 7 Brygady obrony wybrzeża ze Słupska.
Nocuja w Kołobrzegu w Batalionie Remontowym.

szkoda ze nie strzelają ;)

38 Dywizjon Rakietowy w Stargardzie Szczecińskim nad jeziorem Miedwie.Ciekawa strona o przeciwlotniku ze zdjęciami sprzętu;
http://infowsparcie.net/wria/index.html

W latach 1985-1987 sluzylem w dywizjonie rakietowym w Helu miasto ( baterii startowej)temat jest mi dobrze znany prosze o kontakt osob ktorzy sluzyli w jw 1126 w tym okresi

Bardzo ciekawe informacje. Przy okazji moge podac ciekawa strone o amerykanskim systemie obrony rakietowej. Kilka tych miejsc zwiedzilem osobiscie a konkretnie,Detroit,Waldorf(Maryland) and New York. Strona to www.ed-thelen.org Jest prawie wszystko.

• Create New...

Important Information