Skocz do zawartości

hełm francuski wz.26 w WP II RP


Berlin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieją jakiekolwiek informacje by Wojsko Polskie do września 1939 roku, używało adrianów wz.26 ? Pytanie to jest związane z tym iz od pewnego czasu mam hełm tegoż wzoru wykopany w Polsce podczas robót przy fundamentach domu.
Na początu myślałem ze to włoski wz.16[podobna budowa]
W/g moich zamysłów moze to być albo hełm uzywany przez WP do września 39 lub przywieziony przez kogoś z Francji[Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie lub francuz] dawno dawno temu.
Na zdjęciach widoczne dwie warstwy farby.
Może komus ida się go zidentyfikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno 21 PAL z Bielska-białej używał tych chełmów francuskich wz.26.Pewności nie mam prócz relacji syna jednego z artylerzystów,który ztwierdził z całą stanowczością,że takie chełmy były.
Kawaleria otrzymała na wojnę wz.15 lekko zmodernizowany(wg.źródeł).

Houk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berlin - po wojnie 26 były w Straży Kolei Państwowych - czarne, na boku tarczki - znajomy miał taki hełm (przemalowany na wzór 15 kawaleryjskiej). A jak trafiły? Możliwe, że Niemcy przeznaczali zdobyczne 26 dla wszelkich pomocników (Ukraińcy, Łotysze itp.).

w 39 podstawowym hełmem kawalerii był wz.15 z wymienionym wnętrzem - zamist oryginału na blasze falistej był fasunek podobny do 31, na czterech nitach (przód, tył i boki).

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info.
Czarnej farby nie widać, za to prześwitują dwa odcienie zieleni. Ciekawa ta wzmianko o 21 PAL bo i hełm znaleziony własnie w okolicach południowo zachodniej Polski! Nie pamiętam nazwy miejscowości. O ile mnie pamięc nie zawodzi francuzi mieli oliwkowe barwy hełmów? ciekawe jak wygladały w Polskich Siłach we Francji 1940?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś do sprawy wniosłaby informacja, czy zalutowane są otwory na oznakę z przodu czerepu. Było to standardowe postępowanie z hełmami wz.15 używanymi w WP. Do TowarzyszaIwana - możesz podrzucic foto tego hełmu? Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak: Otwory nie sa zalutowane, a 'zalene'/'zamalowane' przez farbę w: górny 70% dolny w 90% i nie widac by cos było 'podczepiane pod te otwory.
Szukałem w ksiązce J.Kijaka i tam nic o tym wzorze nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Wobec tego hełm był, być może, używany przez oddziały Luftschutz, przywieziony jako pamiątka z Zachodu lub faktycznie, ale to jest raczej mało prawdopodobne, używany przez WP II RP. Ja obstawiałbym Luftschutz + faktycznie jakiś powojenny epizodzik z PSP/OSP. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej mało prawdopodobne. wz26 niewiele różnił się od wz15, a ten był wycofywany po wejściu polskiego wz31- trafił do kawalerii i jednostek tyłowych. w latach 20-tych raczej niestac nas było na zakupy- kryzys, po drugie Francuzi najpierw pozbywali by się wz15. A w latach 30-tych mieliśmy już sój model.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę ale najwcześniej za tydzień jak odbiorę klikawkę z punktu zalegania sprzętów popsutych.Tylko pytanie po co?
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=88538
Jest tu.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorii wiele było.Fakt faktem ze tam gdzie mój wyskakiwało w latach 75-80 całkiem sporo wz-26.Z podań miejscowej ludnosci wynikało ze w latach 60 szabelki w lesie jeszcze pod liściami sie walały.Widziałem jako młody szczun kilkanascie sztuk z tego lasu.Natomiast w tym lasku nie wyszła (z tego co wiem) ani jedna szt wz 31 same adrianki i wz 26.Więc z kąd wzieły się tam skoro w Polsce wz 26 nie były używane?Zdobycz partyzancka na niemiachach?Do rejonów działań partyzantów to z tamtad mały kawałek(najblizej sławne Zaboreczno).Wiec jak?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKKA:

1. M15 z gwiazdą - stosowany teoretycznie do 1936 roku, w praktyce i później;

2. M17 Sohlberg" - miał na szczycie grzybek jak SZ-36, czerep był jednolity - te używano krócej, nie słyszałem, żeby korzystano z nich w czasie II Wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca2003- fotke przejrzałem, myslałem iż moze jakaś farba się zachowała i chciałem porównać.
Byc może gdzieś w papierach wojskowych ktoś 'maznął' błąd zliczajac wz.15 i wz.26 jako całość? Trudno coś wywnioskowac..przydało by się chodź jedna kartka z zapisem o wz.26 w CAW lub CBW ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem z info z Francji ze na 100% nie mozna wykluczyc dostaw, ale jest to bardzo malo prawdopodobne, gdyz produkcja wz26/M26 byla mala nawet jak na potrzeby francuskie.

Sugestia ze mogly trafic M22, ale nie wiem jak ten model wyglada a na szukanie teraz nie mam czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie