Skocz do zawartości

Proporczyki w piechocie


Rekomendowane odpowiedzi

a caly album uporzadkowany jest schludnie i dosc logicznie i hierarchicznie poukladany. Sam zobacz, co ci , sgh, wychodzi jesli przyjmiesz, ze cala tablica IX dotyczy DOK-ów razem z zastępcami. Na tab VIII konczy sie cala gora" - NW, ministerstwo i departamenty, a tab.IX zaczyna od nowej strony" Dokiem i kończy kwadratowym proporcem tez dokowskim". A nastepnie, znowu od nowej strony" zaczyna sie piechota, od nowej strony kawaleria itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, zgodzę się co do logiki układu, ale nadal pozostaję nieprzekonany :-) Bo moim zdaniem - wychodząc z tejże logiki układu - jeśli flaga z dwoma paskami poziomymi (nr 24) jest na pewno flagą dowódcy OK, to wtedy flaga z jednym paskiem poziomym (nr 25) to szczebel dowodzenia niżej, czyli dywizja, a z trzema paskami poziomymi (nr 3) to szczebel wyżej, czyli armia.

Swoją drogą, do czego służyły proporce 8, 9, 23, 27?

A teraz mi przyszło do głowy - czy w okresie wojny flaga dowódcy OK przysługiwałaby też dowódcy Grupy Operacyjnej...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, książkę oczywiście znam, żeby nie powiedzieć, że się na niej wychowałem :-) Jednak według mnie nr 28 z X to ylko" dowódca piechoty dywizyjnej. Uzasadniam to tak:

1. Przez analogię kształtu do nr 111, który jest po mojemu proporcem dowódcy artylerii dywizyjnej. Bo jest to wszak coś wyższego od dowództwa pal - nr 112. Natomiast dla jeszcze wyższego nr 110 widziałbym funkcję proporca dowództwa Grupy Artylerii 1-10.

2. Jeżeli pierwsza tablica piechotna nr X zaczynałaby się od dowództwa dywizji, to pierwsza kawaleryjska nr XVII winna by się wtedy zaczynać od dowództwa brygady. A tymczasem zaczyna się od pułku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam,sgh, zapomina ci sie, ze tablice nie tycza trybu wojennego, a trybu pokojowego. Podstawowym zwiazkiem taktycznym czasu pokoju byla dywizja piechoty, ale juz kawalerii pułk, wcale nie brygada, tak jak i w artylerii pulki i dywizjony itd, itd. I w ten sposob 28" to proporzec dowodcy trzypułkowej dywizji (a jak to 21 dyw. gorska to nr 276), 110" to dow. artylerii dywizyjnej(pasek c.zielony symbolizuje pal, pasek c.czerwony - dywizjon ac), 111" to pal, a 112 to dal....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był jeszcze 32 pal przy CWPiech w Rembertowie. Do chwili mobilizacji nie wszystkie dywizje piechoty posiadaly dac. Pierwsze dac sformowano w końcu 1937 r. dla 18, 26 i 28 DP Wiosną 1939 r. sformowano dac dla 16,17,20 i 30 DP. Etaty dowódcy artylerii dywizyjnej zostały stworzone rozkazem MSWojsk. z 1 lutego 1938r. we wszystkich DP Od 1937 r. etaty te istniały juz w 16,17,18,19,20,23,26,28 i 30 DP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie