Skocz do zawartości

Gan-Ganowicz Kondotierzy"


Wercyngetoryks

Rekomendowane odpowiedzi

Oj tak!! Mój egzemplarz pochodził jeszcze z czasów podziemnych wydawnictw i pokazywał dzieje polskiego psa wojny". Mozna było poznać zupełnie dla nas nieznane wówczas epizody powojennej historii. Pamietajmy, że prlowska propaganda przedstawiała wkład najemników jako interwencję wrażych imperialistycznych" sił. Nie wiem czy pamiętacie taki magazyn komiksowy....Relax" zdaje się? zamieszczono tam kiedyś taką historyjkę obrazkową, jak to w Angoli zdrowe", demokratyczne" siły walczyły z awanturnikami" i wykolejeńcami" z krajów zachodnich, oczywiście odsyłajc ich wszystkich do historii. Dzisiaj już wiemy, o co chodziło. Na pewno książka Rafała Gan-Ganowicza jest znakomitą ilustracją tego czasu. Również bardzo polecam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś dawnymi bardzo czasy program w TVP na temat Gan-Ganowicza. Bohater opowiedziało kilka ciekawostek, o zestrzeleniu samolotu pilotowanego przez majora sowieckiego i rozwalaniu jakiejś amabasady ZSRR z moździerza. Było co posłuchać. Potem było to nawet /ten wyemitowany program/ przedmiotem interpelacji w Sejmie / ...bajka o pistolecie do wynajęcia Gan-Ganowiczu...."/ :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie Gan-Ganowicz opowiadał o swoich przeżyciach. to o czym wspomniałeś miało miejsce podczas jego służby w zapalnym rejonie świata, użyty został możdzierz francuski, do którego brakowało istotnej części ( nie pomnę czego dokładnie), ale z powodzeniem ambasada została zbombardowana, czy ostrzelana [ niepotrzebne skreślić ;) ]. Ksiązka warta przeczytania w każdym bądź razie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wercyngetoryks, wiem bo widziałem relację TV z posiedzenia, w kwestii programu TV, było wtedy o zdjęciu
Bożej podszewki" i właśnie reportażu o Gan-Ganowiczu.
Interpelację składał poseł Bronisław Cieślak i on rzucił tamten tekst. Chyba to było za Buzka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Boza podszewka" według niektórych środowisk prawicowych i ziemiańskich przedstawiała nieprawdę historyczną. Chodziło też sceny czynów lubieżnych wobec nieletnich i w ogóle przedstawianie takich scen w wykonaniu ziemiaństwa. Cywińską - autorkę serialowej Bożej Podszewki" posądzoną o rozwiązłość i zboczenie. Całkiem poważnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo tych klimatów.Ogladaliście film Dzikie Gęsi" z Rogerem Moorem i Richardem Burtonem? niedawno odświeżyłem sobie ten film na dvd. Mimo że z lat 70 tych to całkiem niezle sie go ogląda. Jest troche w klimacie Psów wojny". Konsultantem tego filmu był słynny Crazy Mike" -Mike Hoare weteran oddziałow najemników walczących w Afryce w latach 60 tych i 70 tych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Wtedy rzucili całą serie książek o jednostkach najemnych, mi w Kongo Mike Hoare ( mam nadzieje że nie popełniłem błędu w nazwisku autora) 5 Commando" i chyba jakiś drugi tytuł. Rewolucyjną książką była jeszcze pozycja z tej samej serii wydawniczej Pana Białoskurskiego ( red Boya Żereńskiego) pt 15 Lat w Legii Cudzoziemskiej", z książek z epoki polecam w klimacie pozycje polskiego dziennikarza pt Śmierć w technikolorze".

A tak już wogóle odchodząć od tematy znalazłem gdzieś wycięty artykuł z gazety o aresztowaniu przez francuzów w 1992 roku Boba Denarda w czasie któregoś z kolei zamachu stanu na Komorach.

To najemnictwo to kapitalny kawałek historii i serdecznie polecam książki poświęcone tej tematyce.

pzdr
witek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie