Skocz do zawartości

Własow


wulfgar

Rekomendowane odpowiedzi

Własow - jeden z bohaterów bitwy o Moskwę w 1941 roku.
Skończył jak zdrajca i owszem wydany rosjanom milczącą zgodą patrolu amerykańskiego.
Gdyby nie dostał się do niewoli niemieckiej i uciekł przysłanym samolotem jak czytałem, pewnie byłby jakimś lepszym dowódcą obok Żukowa, Koniewa, może marszałkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszku zle mnie zrozumiales , mialem tu na mysli prawo wygranych". jezeli wlasow z hitlerem doszliby do moskwy, stalingradu i jeszcze gdzies hen hen daleko, zaciukali stalina ,gdyby po tym wojska niemckie wspaniaomyslnie" wrocilyby do vaterlandu- to pewnie bylby bohaterem i dzis obok dziadka lenina lezaby towarzys wlasow. a ze nic mu z tego nie wyszlo mam zupelnie innych bohaterow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak megakura zgadzam sie. Sytuacja prawie lustrzana to Paulus i grupa von Seydlitza oraz komitet wolne Niemcy Tylko im nie pozwolono tworzyć oddziałow niemieckich do walki u boku armii sowieckiej, choć Stalin to rozważał. Ale oni byli po stronie wygranych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Polecam zwłaszcza Kontrę" i Nie trzeba Głośno Mówić", Józefa Mackiewicza, gdzie jest m.in. opis wyzwolenia Pragi przez Armię Własowa.. Świetnie późniejsze wydarzenia opisuje M. Tołstoj w Ofiarach Jałty"..

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko im nie pozwolono tworzyć oddziałow niemieckich do walki u boku armii sowieckiej". Wulfgar, w nocy z 5 na 6 V 1945 r. 75-osobowa grupa bojowa antyfaszystów niemieckich zorganizowana przez Komitet Wolne Niemcy" zaatakowała pozycje obrońców Festung Breslau.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chyba nie dowodził nimi osobiscie Paulus z Seidlitzem ? kolego historyku" - Lokomotywa, to do mnie? :-) Bo jeśli tak, to oczywiście masz rację. Grupą tą dowodził leutnant Horst Viedt, który zresztą poległ podczas tej akcji i spoczywa na Cmenatarzu Oficerów Radzieckich [!] we Wrocławiu.

Pozdrawiam
Leuthen

PS Jaki tam ze mnie historyk? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie