Jump to content

odważny,głupi lub nieświadomy ?


torba5

Recommended Posts

Witam !

To już kolejny post z tego cyklu na Forum. Wzięta z allegro aukcja sprzedaży broni. W mojej ocenie nie ma sensu się w ogóle rozpisywać nad takimi przypadkami - wszak w końcu to jest prywatna sprawa sprzedającego i chyba koleżka ma świadomość czym grozi posiadanie egzemplarza niezdekowanej broni.
Niedawno czytałem artykuł o dziennikarzu, który złożył DP 28 z części zakupionych na allegro i co ? i nic. A jeśli ktoś chce ryzykować zakup, potem samą transakcję przekazania - to jego prywatna sprawa. A czy to wariat, kolekcjoner - szaleniec, czy podpucha - problem kupującego.

Pozdrawiam - kocur !
Link to comment
Share on other sites

wiem że temat wraca jak bumerang ale do wielu nic jednak nie dociera ...

dla mnie sprawa jest prosta - co z tego że ktos ma karabin. ktory jest zdekowany przez legalną niemiecka firme i ma stemple potwierdzajace ze to deko - czyli niemieckie BKA ...

u nas niestety ustawa o broni i amunicji nic nie mowi o BKA i niemieckich odbiorach - mowi natomiast jasno jak sie traktuje takie przerobki odbywajace sie poza legalnymi (w Polsce) punktami. Tak samo jasno mowi co grozi w wypadku nielegalnego posiadania (czyli bez odp. pozwoleń) broni - to ze jest zdekowana w niemczech wedle ich przepisow niewiele zmienia, bo u nas sa inne przepisy czyli nasze polskie. Czyli przy odrobinie szczescia tak sie bawiac mozna zostac podtraktowanym jakby sie posiadało i obracało w 100% sprawnymi.

Oczywiscie nie mamy o czym mowić jezeli ktoś ma pozwolenie na broń kolekcjonerską - wtedy nie ma problemu z posiadaniem, kupowaniem i sprzedażą takowej - z tego co pamietam zdekowanej (wedle polskich norm) chyba nawet nie trzeba zgłaszać w wypadku sprzedaży. Nie wiem co np. grozi osobie która mając pozwolenie sprzedaje swoja broń czy deko osobie nieuprawnionej ...

a pozwolenie ? koszta to ok. 1,7-2 tys PLN + nieco czasu i cieprliwości i jak się ma nienaganną kartotekę to myślę że z uzyskaniem pozwolenia na broń kolekcjonerską nie będzie problemu.
Link to comment
Share on other sites

czytanie nie boli ... proponuje żeby każdy kto chciałby sobie zakupić legalne deko z certyfikatem" (jak to często piszą/mówią różni sprzedawcy w wielu miejsach) rzucił w wolnej chwili na to co jest podstawą w tej kwestii czyli ...

USTAWA z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. [Dz. U. Nr 53, poz. 549] ze zmianami wprowadzonymi ustawami: Dz.U. 2001 nr 27, poz 298 Dz.U. 2002 nr74, poz.676 Dz.U 2002 nr 117, poz.1007 [Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r.]w brzmieniu obowiązującym od dnia 12 kwietnia 2003 r."

http://www.lowiecki.pl/gdansk/cietrzew/prawo/prawo_3.html
Link to comment
Share on other sites

swoją drogą ostatnio zastanawia mnie taka kwestia: co nasze prawo na takie coś:

http://egun.de/market/item.php?id=778393

mamy tu niemieckiego Visa (P-35) który został przerobiony w Niemczech na kaliber 4 mm

ciekawe jak u nas by do tego podeszli ... czy to broń alarmowa (wedle ustawy kaliber poniżej 6mm) czy może nielegalna ?
Link to comment
Share on other sites

Polecam jeszcze rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 20 marca 2000 r., w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń. (Dz. U. Nr 19, poz. 240)

§ 7: Pozwolenie na broń służącą do celów kolekcjonerskich może być wydane na:
1) kusze,
2) broń pneumatyczną w postaci pistoletów i karabinków,
3) broń palną o kalibrze do 11,43 mm, w tym opracowaną konstrukcyjnie przed rokiem 1945 broń wojskową, z wyłączeniem broni automatycznej oraz karabinów strzelców wyborowych,
4) w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowanej odprzodowo, wytworzone po roku 1850.

Ciekawe tylko jak sie ma bron kolekcjonerska do broni pozbawionej cech uzytkowych - to to samo?

To o tyle istotne, ze jezeli tak to w zasadzie poza, tak w uproszczeniu bronia reczna i mauserami/mosinami (dot II ws) i tak nic innego nie mozna miec - zapomnijcie o MPikach, gietach, ze o MGietach nie wspomne
Link to comment
Share on other sites

Dziekuje.

Mozna tez dodac (moglem to dopisac wczesniej), ze nie ma w Polsce legalnej mozliwosci powieszenia sobie na scianie broni automatycznej (czyli samoczynnej i/lub samopowtarzalnej) ze wzgledu na to, ze nie ma prawnej mozliwosci pozbawienia jej cech uzytecznosci - nawet sie zrymowalo, ale calosc jest niespecjalnie optymistyczna...
Link to comment
Share on other sites

Dect hehehe jak nie ma mozliwosci ... ;))))) Na allegro wczoraj jeszcze widziałem eplike" czeskiego Kałacha i było napisane że to egz. nie bedący bronią, trwale pozbawiony cech bojowych w w 100% u nas legalny" hahahahahaha no i tanio jak barszcz bo 500 zł ... dziś już można wyczytać że ...

Aukcja została usunięta przez pracownika Allegro"

hehe ciekawe jakby to podali w prasie ten legalny, pozbawiony cech bojowych okaz bedący repliką"

Link to comment
Share on other sites

w moim odbiorze ustawa mowi jasno że:

beee jest wszystko co było bronia lub jej istotną częscią i nia jest nadal w rozumieniu w.w. ustawy (naszej polskiej),

ok sa w.w. rzeczy na ktore sie ma odpowiednie papierki + spełnia się dodatkowe warunki zgodne z ową piekną ustawą ...

wszelkie ściemnianie że to jest deko bo piachu sie nasypało albo lufa jest zardzewiała i krzywa to tylko oszukiwanie samego siebie ... :) a własnoręczne wiercenie dziur i spawanie cześci z tego co widzę w tych paragrafach traktuję się jako nielegalne rusznikarstwo ... :P i zonk!

takze naprawde mnie zadziwia czesto jak dziwnie mozna sobie to zinterpretowac ...

jest jak byk napisane:
-----------------------------------------------------------
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.

3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.

Art. 6. 1. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie, a w szczególności przerabianie broni przystosowanej wyłącznie do amunicji wypełnionej chemicznymi środkami obezwładniającymi lub do amunicji ślepej, dostosowujące ją do wystrzelenia pocisku z lufy albo z elementu zastępującego lufę w wyniku działania sprężonych gazów powstających na skutek spalania materiału miotającego.

2. Przeróbki broni, o których mowa w ust. 1, uważa się za wyrób broni.

Art. 6a. 1. Broń palna może zostać pozbawiona w sposób trwały cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę, zgodnie ze specyfikacją techniczną określającą szczegółowo sposób pozbawiania cech użytkowych danego rodzaju, typu i modelu broni, zwaną dalej specyfikacją techniczną", wydaną przez jednostkę uprawnioną i zatwierdzoną przez jednostkę uprawnioną do potwierdzania pozbawienia broni palnej cech użytkowych.

2. Przez pozbawienie broni palnej w sposób trwały cech użytkowych, zwane dalej pozbawieniem cech użytkowych", rozumie się pozbawienie cech użytkowych wszystkich istotnych części broni palnej w taki sposób, by mimo działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, nie była zdolna do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego oraz do wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie było możliwe.

3. Uprawnionym przedsiębiorcą do pozbawiania cech użytkowychjest przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania broni, w rozumieniu ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007).

4. Jednostka uprawniona potwierdza pozbawienie cech użytkowych po dokonaniu pozytywnej oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną. Potwierdzenie pozbawienia cech użytkowych odnotowuje się w ewidencji broni palnej pozbawionej cech użytkowych, prowadzonej przez tę jednostkę.

5. Broń palną pozbawioną cech użytkowych oznakowuje się w sposób wskazujący, że została ona pozbawiona tych cech.

6. Wydanie specyfikacji technicznej, pozbawienie cech użytkowych oraz dokonanie oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną jest odpłatne.

7. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:

1) tryb potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i sposób znakowania broni pozbawionej cech użytkowych oraz zakres informacji umieszczanych w ewidencji, o której mowa w ust. 4,

2) jednostki uprawnione do:

a) wydawania specyfikacji technicznych,
b) potwierdzania pozbawienia cech użytkowych oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej,

3) sposób postępowania z bronią palną przekazaną w celu pozbawienia cech użytkowych, opracowania specyfikacji technicznej oraz potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych przez uprawnione jednostki do:

a) pozbawiania cech użytkowych,
b) wydawania specyfikacji technicznych,
c) potwierdzania pozbawienia cech użytkowych,

4) stawki odpłatności za wydanie specyfikacji technicznej i dokonanie oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną.

8. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, mając na względzie wymogi bezpieczeństwa i określając:

1) tryb potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i sposób znakowania broni pozbawionej cech użytkowych oraz zakres informacji umieszczanych w ewidencji, o której mowa w ust. 4:

a) wprowadzi wymóg przedstawienia jednostce uprawnionej do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych dokumentu wystawionego przez jednostkę uprawnioną do pozbawiania cech użytkowych stwierdzającego, że broń palna została pozbawiona cech użytkowych zgodnie ze specyfikacją techniczną,
b) może wprowadzić odrębny tryb potwierdzania pozbawienia cech użytkowych w odniesieniu do pojedynczych egzemplarzy broni palnej oraz partii tej broni,
c) ustali wymagania, jakim powinno odpowiadać oznakowanie umieszczone na broni palnej pozbawionej cech użytkowych, w szczególności umożliwiające identyfikację jednostki uprawnionej do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych oraz egzemplarza broni,
d) uwzględni konieczność umieszczenia w ewidencji, o której mowa w ust. 4, informacji jednoznacznie identyfikujących dany egzemplarz broni palnej pozbawionej cech użytkowych oraz uprawnioną jednostkę, która pozbawiła tę broń cech użytkowych,

2)jednostki uprawnione do wydawania specyfikacji technicznych - wskaże rodzaje broni palnej, w odniesieniu do których dana jednostka będzie właściwa do wydawania specyfikacji technicznej, z uwzględnieniem posiadanego przez tę jednostkę wyposażenia badawczego i doświadczenia w zakresie dotyczącym właściwego rodzaju broni, tak by do wydawania specyfikacji technicznej do danego rodzaju, typu i modelu broni była uprawniona jedna jednostka,

3) jednostki uprawnione do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej co do sposobów pozbawiania cech użytkowych broni palnej danego rodzaju, typu i modelu - wskaże rodzaje, typy i modele broni palnej, w odniesieniu do których dana jednostka będzie właściwa, przy czym uwzględni warunki w zakresie wyposażenia technicznego tej jednostki pozwalającego stwierdzić, czy pozbawienie broni cech użytkowych nastąpiło zgodnie ze specyfikacją techniczną, oraz warunki dotyczące kwalifikacji osób wykonujących czynności związane bezpośrednio z potwierdzaniem pozbawienia cech użytkowych,

4) sposób postępowania z bronią palną przekazaną do pozbawienia cech użytkowych, opracowania specyfikacji technicznej oraz potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych przez jednostki uprawnione do: pozbawiania broni palnej cech użytkowych, wydawania specyfikacji technicznych oraz potwierdzania pozbawienia cech użytkowych - uwzględni specyfikę podejmowanych w tych jednostkach czynności oraz taką organizację tych czynności, w tym przechowywania broni palnej, aby dostęp do broni palnej był ograniczony wyłącznie do osób bezpośrednio wykonujących te czynności,

5) stawki odpłatności za wydanie specyfikacji technicznej oraz dokonanie oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną - uwzględni przeciętne koszty badań i czynności związanych z wydaniem specyfikacji technicznej dotyczącej danego rodzaju, typu i modelu broni palnej oraz dokonaniem oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną, włącznie z kosztem znakowania broni.
Link to comment
Share on other sites

jesli miałes pozwolenie przed wejściem UStawy w życie to jest dalej ważne, jeśli chcesz zdobyć teraz to choćby broń była dekowana przez samą Mili- czy Policję to musisz spełnić wymogi ustawy. Krótko mówiąc- jak masz mozliwość odkupić od kogoś maxima (gość ma na niego pozwolenie) to jemu zdejmą ze stanu a tobie nie dadzą pozwolenia.
Link to comment
Share on other sites

Bolas - to nie pierwszy i ostatni taki zonk. To pelen nielegal. Chyba ze dali pozwolenie na PMa jako bron uzywana do celow ochrony mienia", a Tobie sie odwidzialo je chronic i pojdziesz sobie takiego kalasza zdekowac - wtedy ok.

Boruta - BKA jest be a wykopek BE!!!

a.korbaczewski - do noweli ustawy z 99 roku nie bylo w niej pojecia broni pozbawionej w sposob trwaly cech uzytkowych"
Link to comment
Share on other sites

Może jednak odwróćmy trochę sytuacje ...

Niestety nasza prospołeczna mi-/po- licja (niepotrzebne skreslić) i bezstronna inaczej prokuratora lubią robić łatwe wyniki. Przyzwyczajeni są, że nie oni maja udowodnić winę, tylko zainteresowany niewinność. W dziedzinie broni wspierają ich wybitni mi-/po-licyjni eksperci od broni, którzy mimo, że są pracownikami organów ścigania wystepuja przed sądem jako bezstronni biegli (dodatkowo są oni też pracownikami firmy CLK ustawowo wyznaczonej do potwierdzania za kasę, że deko to deko).

Broń palna może zostać pozbawiona w sposób trwały cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę,

Czyli teoretycznie ustawa mówi, że jeżeli ktoś ma działającą broń to w Polsce może ja przerobić tylko uprawniony podmiot.

Bo w tym przepisie chodzi o sprawna broń palną, przecież stoi jak byk:
Posiadacz broni palnej, przekazując broń do jednostki uprawnionej do pozbawienia cech użytkowych, okazuje pozwolenie na broń.

Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie ...

Czyli teoretycznie (w myśl przepisów ustawy) nabycie broni pozbawionej cech przed zakupem nie jest spenalizowane.

Przez pozbawienie broni palnej w sposób trwały cech użytkowych, zwane dalej pozbawieniem cech użytkowych", rozumie się pozbawienie cech użytkowych wszystkich istotnych części broni palnej w taki sposób, by mimo działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, nie była zdolna do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego oraz do wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie było możliwe.

Czyli teoretycznie (w rozumieniu art. 7 tej samej ustawy) taka „broń” faktycznie nie jest bronią.

To na czym polega problem? Na ustawowym obowiązku rejestracji broni palnej pozbawionej cech użytkowych !!!

Co najsmieszniejsze obowiązek ten wprowadziła dopiero ta nowa ustawa.

Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni, a w przypadku broni palnej pozbawionej cech użytkowych - dodatkowo po przedstawieniu potwierdzenia pozbawienia broni palnej cech użytkowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie pozbawiania broni palnej cech użytkowych [Dz. U. Nr 94, poz. 924], Jednostką uprawnioną do zatwierdzania specyfikacji technicznej oraz do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni palnej wszelkiego rodzaju, typu i modelu i nanoszenia na niej stosownych oznaczeń jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji (CLK KGP).

która to

potwierdza pozbawienie cech użytkowych po dokonaniu pozytywnej oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną

co ważne:

Jednostkami uprawnionymi do wydania specyfikacji technicznej są podmioty posiadające na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007 oraz z 2003 r. Nr 210, poz. 2036) uprawnienia do wytwarzania broni palnej lub wymienione w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 9 ust. 4 tej ustawy jako instytucje uprawnione do wydawania opinii w zakresie wytwarzania i obrotu bronią i amunicją.
W odniesieniu do rodzajów broni palnej niewytwarzanych przez jednostki, o których mowa wyżej, specyfikacje techniczne mogą wydawać:
-Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie,
-Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia,
- Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej.

Ale jak już wiemy:

Posiadacz broni palnej, przekazując broń do jednostki uprawnionej do pozbawienia cech użytkowych, okazuje pozwolenie na broń.

Tylko jak zdobyć zezwolenie na zagraniczne deko, skoro w normalnych krajach UE taka bron kupuje się po okazaniu dokumentu tożsamości ?

Czyli typowo biurokratyczny zamknięty krąg, nie ma zezwolenia - nie można oddać, nie można oddać - nie można potwierdzić, nie ma potwierdzenia - nie ma rejestracji.

Ale dzięki temu nasz piękny kraj jest wolny od wstrętnych deko z potwierdzeniami BKA, mimo, że w myśl ustawy taka bron to nie bron.

Więc skoro deko to bron inaczej to jak do tego wszystkiego mają się działania policji i prokuratury, która z pomoca swoich ekspertow ściga posiadaczy deko za nielegalne posiadanie?

Nijak, bo jest to tylko łatwe poprawianie sobie statystyki, gdyż Sąd Najwyższy już dawno temu stwierdził, ze broń palna może być przedmiotem przestępstwa z art. 263 § 2 kk tylko wtedy, gdy jest zdatna do oddania strzału.

Ale trzeba pamiętać, że posiadanie deko bez rejestracji jest zagrożone karą aresztu albo grzywny (art. 51 par. 2 pkt 1 ustawy)
Link to comment
Share on other sites

Roznej masci eks-pertow" pomijam - sa dobrzy i sa beznadziejni, zalezy jaki sie trafi.

Co do dekowania w polskim wykonaniu to po lekturze ww rozporzadzenia wychodzi na to, ze dajmy na to mauser pozbawiony cech..." to monolit - bo jak inaczej uniemozliwic wlasciwa wspolprace kazdej istotnej czesci broni np zamka i komory?

A BKA to wg mnie inna bajka - dekowanie wg ichnich zasad nie spelnia naszych wymogow wiec kicha - nie pozwola na posiadanie czegos takiego bo tak jak wspomniales jest to wstrętnych deko".

Na koniec jeszcze jedno: ciekawe czy jakis organ prowadzi statystyke przestepstw popelnionych z uzyciem drugowojennej i wczesniejszej broni palnej.

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem najsensowniejszym co mozna zrobic to uciułać te 2 tysie i normalnie dać się wypałowac w kolejkach, na badaniach i niezliczonych testach, wybudować sobie pomieszczonko spełniające wymogi pomieszczenia na skład broni i na luzie się cieszyć niepowierconym egzemplarze broni kolekcjonerskiej która Cię fascynuje ... i lać się z gości którzy mają powiercone złomy albo piękne kolekcje które boją się oglądać bo tak je pochowali że nie mają pojęcia gdzie są obecnie ...

nie wierzę że uzyskanie tego normalną zgodną z prawem drogą jest takie trudne - pewno jak to zwykle u nas - nikt nie próbował a wszyscy narzekają że to niemożliwe i niewykonalne ...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information