Skocz do zawartości

helmy niemieckie - rozmiarowka


Rekomendowane odpowiedzi

witam
wiadomo ze sa roznie rozmiary jezeli chodzi o obwod, ale ze zdzieniem stwierdzilem ze roznia sie tez wzgledem glebokosci. co prawda z tych ktore posiadam roznica byla niewielka ok 1cm. stad moje pytanie, ile taki helm powinien zaslaniac by uwazac go za dopasowany? powinien zaslaniac cale ucho?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dostępnych zdjęciach nie zawsze zasłaniają całe uszy.
Pewnie zależało jaką zrobił regulację sznurkiem wyściółki.
Tyle że głeboko osadzony hełm to już prawie blacha na czubku głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie powinno byc tak ja ma ten koles w srodku, czyli pelne zanurzenie". helmow mam troche duzych i malych(obwod) ale jak zaloze to swobodnie mozna stwirdzic czy mam czyste uszy:) na nic regulacja, wyglada po prostu jak przymalawy garnek na glowie, wnerwia mnie to cholernie.
dlatego tez pytam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mam jeden tylko hełm dopasowany rozmiarowo do baniaka, lecz pełne zanurzenie" jak już totalnie poluzowałem fasunek, i blacha niemal siadła na baniaku.
Zero funkcji fasunku. fasunek więc powinien być w pewnej odległości od blachy hełmu. A że wystają płatki uszne...im też na fotach wystawały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy pełnym zanurzeniu" trzeba wziąć pod uwage to, że ograniczasz sobie pole widzenia. Wygląda to kozacko, hełm siedzi wygodnie, ale zróbcie padnij" i patrzcie się przed siebie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co panowie pierdulicie i tyle. Ja się nie znam na fizyce jądrowej i się nie wypowiadam w tych kwestiach. więc może weźcie sobie to do serca. A teraz tak:
Rozmiar hełmu oblicza się mniejwiecej tak: rozmiar głowy plus 7 lub 8. I tak:
głowa 54-55 to hełm 63
głowa 56-57 to hełm 64
głowa 58-59 to hełm 66
głowa 60-61 to hełm 68
Były tez dzwonki 62, 69,70 a nawet 71 ale takie male i wielkie glowy to rzadkość.
Spadochronowe sie oblicza podobnie tylko plus 10.
Oczywiscie wszystko przy zalozeniu ze używa sie org albo repro niemieckiego fasunku na dwoch obreczach a nie badziewnego od polskiej 50-tki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz może jaki to ma zwiazek? Obwód to obwód! A głębokość regulujesz sznurkiem spinającym płatki" fasunku. A co do czoła to sorrryy... chyba nie wiesz o czym piszesz albo nigdy nie miales niemieckiego fasunku na głowie. Tak delikatna skorka pod wplywem potu i ciepła głowy dopasuje się idealnie do każdej czaszki. Ważne żeby obwódsię zgadżal. Reszta to kwestia sznurka i odrobiny ozchodzenia". Buty też nie są indywidualnie robione na każde nogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać nie wszystko jeszcze widzialeś...
Akurat 71 wykopał kiedyś moj znajomy. 3 razy go mierzyliśmy zeby sprawdzić czy nie ma bledu w biciu.
P.S. Zapomnialem wczesniej napisać ze roznice w glebokosci dzwonkow wynikają z tego że kolejne rozmiary wchodzą w siebie jak babuszki.

P.S.2 Zrobilem z rozpedu tez male przeinaczenie. Jest:
głowa 54-55 to hełm 63" a mialo być głowa 54-55 to hełm 62". Coż tak bywa jak sie robi za dużo rzeczy naraz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, to rozmiar dzwonu 71 istnieje i takie m.in. były rozmiary hełmów spadochronowych.
Duże rozmiary są prawdziwą rzadkością i nawet 68 trudno jest znaleźć.

A jeśli chodzi o wystawanie, to wszystko pobijają garnki strażackie z taką poduszką pod samym czubkiem (tylko nie wiem czy to już nie powojenna produkcja). Mimo że fasunek jest na odpowiednią głowę, można je conajwyżej założyć na czubek głowy... ;) Zresztą podobnie jest z NRDowskimi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro juz w temacie hełmów, to co sądzicie o chińskich kopiach hełmów spadochronowych (ponoć takie są) lub po RFNowskich (lżejszych, z aluminiowym rantem)? Jak ma się ich podobieństwo do oryginału - fasunek, itp.? Bo z tego co widziałem na fotkach, to rant jest jakby bardziej pionowy" niż w oryginalnym M38.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
WITAM WSZYSTKICH MAM do was pytanie zcy nie wiecie co to za formacja urzywała takiego helmu: niedawno znalazłem w stawie hełm niemiecki jest ciemnozielony.. ma tarczkę z jednej strony z flagą niemiec bez sfastyk a z drugiej strony słabo widoczną wronę wrona jest co ciekawe czarn!! nie widze sfastyki bo niestety tam kalka sie zatarła podeśle foto... pozdro piszcie co to za dziadostwo djlinas@tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie