Skocz do zawartości
  • 0

Kiedy wykuto te ostrza?


pawel012

Pytanie

Dostały sie w moje łapki takie oto ostrza.
Zastanawiam się:
Co to i z jakich mogą być lat?
Czy ktoś się już spotkał z takimi przedmiotami i czy wie coś wiecej na ich temat(np. czy są stare czy w miarę współczesne)?
I odwieczne pytanie ile mogą być warte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie widać żadnych śladów sygnowania. Moze po oczyszczeniu by coś drobnego wyszło ale raczej nie.


! ! ! P O M O C Y ! ! !

I L E T O M O Z E B Y Ć W A R T E ???


bo muszę dość szybko dać odpowiedź czy sie decyduje na zakup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie to w niczym nie przypomina ani szabli, ani miecza, przynajmniej polskiego pochodzenia, a to niżej, gdzie ak to miało wyglądać" to może polska szabla oficerska z 1921 r.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do długości w przypadku pierwszego i trzeciego to niestety mogę podać tylko przybliżoną „obecną” gdyż prawdopodobnie kiedyś były złamane. W pierwszym został przekute sztych, a w trzecim raczej tylko miejsce złamania zostało zeszlifowane. Ale zrobiono to dość dawno.

A co do wymiarów:
1) dł. ok 750-760mm, szer. 30mm, gr. 10mm
2) dł. ok 770-780mm, szer. 30mm, gr. 5mm
3) dł. ok 790 mm, szer. 33mm, gr. 4mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze to raczej nie jest szabla artyleryjska m 1845, gdyż krzywizna głowni jest nieco inna, co widać na zdjęciu. Podobne szable jak ta druga robili sobie na indywidualne zamówienia marynarze w XIX w. A ten trzeci to wygląda mi właśnie na tasak ale nic mi nie przychodzi więcej do głowy.

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co to mogą być za klingi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zajmuje się białą bronią od 10 lat.Osobiście bym tego nie kupił ze względu na stan,ale myślę,że cena 50 zł jest rozsądna z uwagi jedynie na to środkowe ostrze,które może być pełną klingą tasaka.Coś by z tego zrobił.Decyzja jednak nalezy do Pana.Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Po otrzymaniu wymiarów poddałem się.Pierwsza klinga faktycznie nie jest klingą od małej Blucherówki.Za to ta dróga dałbym głowe uciąć,że to od jakiegoś tasaka.A może są jakieś ślady sygnowania?!Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej!!!!W żadnym wypadku!!!Całość za 100 to może bym sie zastanowił,ale musiałbym to widzieć.Z doświadczenia wiem,że lepiej dać konkretne pieniążki za cos co wygląda tak jak ma wyglądać.Choćby dlatego,żeby móc ewentualnie potem bezproblemowo odzyskać je gdyby nam sie hobby znudziło.Jeszcze raz pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to utwierdziłeś mnie tylko w przekonaniach. Miałem pewne podejrzenia co do nich, a że brak mi doświadczenia to wolałem się zapytać kogoś kto ma jakieś pojęcie na ten temat.
Jak by co to wiem kogo się pytać następnym razem hihihi
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie