Jump to content

POD ZNAKIEM TRUPIEJ GŁÓWKI


dre

Recommended Posts

Witam. Poszukuje wszelkie zdjęcia, informacje, linki do stron i materiałów na temat formacji wojskowych które za godło przyjeły znak trupiej głowy. Powiadam jednak" :) ,że nie chodzi mi tylko o formacje SS lecz również mogą pochodzić z innych państw ,epok historycznych itp. Za wszelkie udzielone informacje z góry dziękuje i całuje rączki" w podziękowaniu . Pozdrawiam i ZAPRASZAM CZ
Link to comment
Share on other sites

coś z SS:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/inhaltsverzeichnisgliederungSS.htm
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Zusatz/SS/Inhalt.htm
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Zusatz/SS/Ordnungspolizei-R.htm
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/waffen_ss.htm
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/tarnung1.htm
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/mundury_ss.htm
i to tyle.
pozdro
kitolif
Link to comment
Share on other sites

cos mi sie kojarzy ze w okresie miedzywojennym bodajrze byla polska jednostka, której żołnierze mieli na patkach kłnierza właśnie trupie czaszki a'la Totenkopf, nazywali sie huzarzy smierci czy jakos tak. poszperam to wkleje fotke. pozrdo
Link to comment
Share on other sites

Właściwie to małą gafe popełniłem gdyż to co zaraz napisze powinno znaleść się na samym początku.

Z racji tego , że najbardziej rozpowszechnionym znakiem trupiej czaszki posługiwali się żołnierze SS więc wyjaśniam - TEN POST ABSOLUTNIE NIE MA NA CELU ROZPOWSZECHNIANIA I PROPAGOWANIA IDEI FASZYSTOWSKICH ITP. JEST ON SKIEROWANY DO OSÓB ,KTÓER WIDZA TYLKO I WYŁĄCZNIE ASPEKT HISTORYCZNY TEGO ZAGADNIENIA . NARA
Link to comment
Share on other sites

Witam !

Charles von Sydnor w książce SS Totenkopf żołnierze zagłady " określił na podstawie swoich dociekań, że trupia główka w założeniu miała symbolizować niezachwianą chęć oddania życia za Fuhrera. Taka symbolika ponoć powtarzała się w innych armiach i miała mniej więcej tą samą wymowę. Jednak z czasem - na skutek wyczynów tej dywizji - trupia główka na czapce przybrała zgoła inną od zamierzonej sybolikę.

Pozdrawiam - kocur
Link to comment
Share on other sites

generał August von Mackensen po Iwś mieszkał w Szczecinie, gdzie zasłynął z okazywania publicznego pogardy dla nazistów. a co do trupiej czachy to:
w armii Napoleona- bodajże Huzarzy GWardii ,
IWŚ- bataliony szturmowe (sturmbattalion), uważane przez Niemców za protoplastę jednostek pancernych stąd trupia czacha na patkach pancerniaków III rzeszy.
powstańcy wielkopolscy- widziałem fotki kiedyś, pewnie wzorowali się na w/w batalionach.
1920- Huzarzy Śmierci,
obrona Lwowa- obrońcy Wzgórza Straceń", ale ustanowiony po ich śmierci.
pułki II RP- przejrzyj odznaki pułkowe.
Link to comment
Share on other sites

IWŚ- bataliony szturmowe (sturmbattalion), uważane przez Niemców za protoplastę jednostek pancernych stąd trupia czacha na patkach pancerniaków III rzeszy"

Nie zgodze sie tutaj. Czaszka jednostek pancernych wywodzi sie od Schwarze Husaren, czyli pruskich czarnych huzarow. Za protopolaste jednostek pancernych uwazana byla najczesciej kawaleria, bo tez wiele jednostek kawalerii przeformowano na pancerne.

Jezeli chodzi o Sturmtruppen, mozliwe. Ja pamietam, ze czytalem w ktorejs z ksiazek (mozliwe, ze Gordon Williamson SS: Gwardia Adolfa Hitlera) ze to wlasnie czaszka ss wywodzila sie z tej I wojennej. Wspominano cos tam o tym, ze czaszka byla m.in. symbolem obslugujacych miotacze plomieni (a mozliwe ze i calych Sturmabatallion). Jak wiadomo duza czesc Freikorpsowcow (pozniejszych czlonkow sa i ss) byla wczesniej zolnierzami, i to czesto wlasnie zolnierzami Sturmtruppen.

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Trupia czaszka jako symbol SS pochodzi od oznaczeń noszonych przez Pierwszy Regiment Rezerwistów Gwardii, który w armii cesarskiej był jednostką elitarną i faktycznie, jak wspomniał kolega Sanitater, służący w nim żołnierze w czasie I W.Ś. często działali pomiędzy liniami okopów robiąc wycieczki" na nieprzyjacielskie pozycje uzbrojeni w miotacze ognia.
Link to comment
Share on other sites

WITAM Znalazłem chwilke spokoju więc chce podziękować kolejny raz wszystkim za już dodane i mam nadzieje dalsze posty . Bardzo ciekawe informacje uzyskałem część z nich po raz puerwszy i są one dla mnie o tyle ważne , że otwierają kolejne zagadnienia do rozpatrzenia . jeszcze raz DZIĘKI . POZDRO ps. TIX wierz mi nie chcesz spotkać dawnych jak i wspólczesnych piratów lecz ost jak najbardziej. HEY
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information