Skocz do zawartości
  • 0

Naboje


Gość P.D

Pytanie

Jak juz kiedys pisałem znalazłem cały magazynek od MG 34 wraz i w nim 39 naboi,teraz chciałbym dowiedziec sie o nich cos więcej:wszystkie są miedziane,a nie mosięzne!?!? jeszcze takich nie widziałem,mają następojące oznaczenia:
IVz1-19-39-P207
IXw1-32-38-P370
IVf1-17-39-P334
Wiem jedynie ze są niemieckie,co oznaczaja te cyfry? P.S w miejscu gdzie je wykopałem miała byc skrzynia amunicji,byl jedynie magazynek z amunicja-dobre i to!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Te oznaczenia a minowicie koncowe cyfry z literka p to sa chyba oznaczenia niemieckiej fabryki amunicji polte" a te liczby za nimi to chyba numer serii.nie jestem tego na 100% pewien ale tak mi sie wydaje.
Natomiast te wczesniejsze cyferki rzymskie i liczby 39 czy 38 to jest najprawdopodobniej data produkcji z miesiacem i rokiem .Ja tez mam jedna taka luske i tez wydaje mi sie ze jest cala z miedzi .pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei: pierwsze cyfry oznaczaja kod walcowni blachy na luske,kolejne to nr. serii,pozniej rok produkcji i na samym koncu kod producenta.Luski nie sa miedziane!sa to luski stalowe platerowane miedzia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P334 nazwa producenta-Mansfeld A.G.,Metallwarenfabrik,Werk Rothenburrg an der Saale.Od 1941 roku kod fabrykanta (fb),poza jednym wyjątkiem(P334 S*1 41)nabój S.m.k.-Spitzgeschoss mit Stahlkern.IV oznacza dostawcę odkuwek(Hoesch A.G.,Abteilung Werk Dortmund,Eberhardtstr.12,Dortmund(asx).(f)-oznacza zakłady galwaniczne,które dokonały platerowania w tym wypadku Mansfeld A.G.,fur Bergbau-u.Huttenbetrieb,Abt Kupfer-u.Messingwerke,Hettstedt/Sudharz.Za literą f jest liczba arabska 1 oznacza składnik stali.(Łuska stalowa miedziwana St-Cu).17 oznacza partie wykonania.W 17 produkowano s.S.patrone(Schweres Spitzgeschoss Patrone)-pocisk ostrołukowy cięzki.39 oznacza rok produkcji(1939).Łuski napewno są stalowe sprawdzisz dotykając magnesem.Jeżeli interesują Cię pozostałe kody to napisz postaram się odpowiedzieć na form Odkrywcy.Pozdrowienia
THOR65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVz1-19-39-P207
P207 - Metallwerke Odertal GmbH., Odertal Post Lautaberg
IVz1 - IV Hoesch A.G., Abteilung Werk Dortmund, Eberhardtstr. 12, Dortmund
z Kupferwerk Ilsenburg A.G., Ilsenburg, Harz
1 C : 0,15 - 0,22 % / Mn : 0,4 % / Si : 0,12 % / P : 0,03 % / S : 0,03 %
19 - Rodzaj pocisku: sS (Heavy pointed Bullet), IS (Light pointed bullet), Platz 33(Blank cartridge Mod. 33 (wood bullet)Zdh.30(Primer Mod. 30)
39 - 1939
Łuska stalowa miedziwana St-Cu

IXw1-32-38-P370
P370 - Hasag, Hugo Schneider A.G., Werk Berlin-Köpenick
IXw1 - IX August-Thyssen-Hütte A.G., Franz-Lenze-Str. 3, Duisburg- Hamborn
w Hugo Schneider A.G. Messingwerke, Hugo Schneider Straße 87, Taucha-Leipzig
1 C : 0,15 - 0,22 % / Mn : 0,4 % / Si : 0,12 % / P : 0,03 % / S : 0,03 %
32 - Rodzaj pocisku: sS(Heavy pointed Bullet)
38 - 1938
Łuska stalowa miedziwana St-Cu



Informacje te i inne znajdziesz na stronie: http://users.swing.be/sw017995/german-codes.htm
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie