kozakk88 Napisano 12 Listopad 2005 Autor Napisano 12 Listopad 2005 witam chciałbym wiedziec czym sie rózniło wyposazenie strzelców huculskich i podhalańskich od zwykłych piechurów... czy peleryny i kapelusze mieli caly czas czy to tylko czesc munduru galowego??
Gebhardt Napisano 13 Listopad 2005 Napisano 13 Listopad 2005 Wyposazenie mob (wojenne) takie same jak w innych jednostkach piechoty. Nie wiem tylko jak wygladala sprawa odpowiednika plutonow konnych kompanii zwiadowczej tzn czy zawsze wystepowali na nartach czy tez konno albo na nartach zaleznie od pory roku/warunkow.
kozakk88 Napisano 13 Listopad 2005 Autor Napisano 13 Listopad 2005 a co z pelerynami ?? mieli je cały czas czy to tylko do munduru galowego??
sqh Napisano 13 Listopad 2005 Napisano 13 Listopad 2005 W rozkazie MSWoj zatwierdzjącym pelerynę sukienną podhalańską" (nr 2/1937 poz. 19) podane jest, że nosić mają ją od 15 III do 15 XI wszyscy oficerowie, podoficerowie i szeregowcy dowództw DPGór, pułków Strzelców Podhalańskich i pal, oraz innych oddziałów, wchodzących w skład DPGór. Nosi się ją w służbie inspekcyjnej i wartowniczej, oraz w czasie wystąpień uroczystych - razem z kapeluszem podhalańskim z piórem. Oficerowie i podoficerowie zawodowi - także poza służbą, w służbie administracyjnej i biurowej, ale wówczas do kompletu z rogatywką z piórem.Jeśli więc dobrze interpretuję, w polu nosiło się tylko wprowadzoną tym samym rozkazem pelerynę przeciwdeszczową", ale tylko dla oficerów i podoficerów zawodowych od sierżanta włącznie. Ta była praktyczniejsza - nie tylko ciepła, ale i nieprzemakalna (podwójna tkanina bawełaniana sklejona kauczukiem). Szeregowcom zostawały zatem tylko, wprowadzone rozkazem nr 2/1937 poz. 17, płaszcze.
JoncaA Napisano 13 Listopad 2005 Napisano 13 Listopad 2005 noszenie peleryny przeciwdeszczowej przewidziane bylo poza słuzbą".
M-i Napisano 30 Grudzień 2005 Napisano 30 Grudzień 2005 12 kwietnia 1937 r. Minister Spraw Wojskowych nadał I batalionowi 49 Pułku Piechoty, wchodzącemu w skład 11 Karpackiej Dywizji Piechoty, nazwę Huculski Batalion Legionów Polskich. Nazwa nawiązywała do tradycji bojów II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich i na Huculszczyźnie w 1915 r. Żołnierze batalionu do munduru służbowego otrzymali huculski kapelusz ozdobiony piórami i różnokolorowymi sznurami oraz pelerynę typu podhalańskiego.4 marca 1938 r. został ogłoszony nowy rozkaz, zgodnie z którym cały dotychczasowy 49 Pułk Piechoty zmienił nazwę na 49 Huculski Pułk Strzelców. Jednocześnie przysługujące dotąd tylko żołnierzom I batalionu prawo noszenia kapelusza huculskiego zostało rozszerzone na wszystkich żołnierzy tego pułku.Ozdoba z piór przy nakryciu głowy żołnierzy 11 Karpackiej Dywizji Piechoty została wprowadzona przez Ministra Spraw Wojskowych rozkazem z 12 kwietnia 1937 r. Pióropusz miał być noszony przez wszystkich żołnierzy dywizji do czapki rogatywki garnizonowej, a przez żołnierzy Huculskiego Batalionu Legionów Polskich – do kapelusza huculskiego.Pióropusz składał się z małego pęczka białego puchu i około 15 piór barwy czarnej, z których pięć najdłuższych było zawiniętych półokrągło do przodu. Pozostałe pióra były proste. Mocowano je w cienkiej skórzanej tulejce barwy ochronnej do otoku rogatywki bądź do kapelusza.Zgodnie z przepisami pióropusz miał być wykonany z piór cietrzewia. W praktyce jednak takie pióropusze miała tylko kadra zawodowa. Nie dysponowano bowiem tak dużą ilością piór, by wystarczyło ich dla wszystkich żołnierzy. Z tego powodu żołnierze służby zasadniczej przy nakryciu głowy nosili zazwyczaj pióra ptactwa domowego (najczęściej kogucie), odpowiednio wybrane i wymodelowane.
kozakk88 Napisano 2 Styczeń 2006 Autor Napisano 2 Styczeń 2006 podejrzewam ze z tymi pelerynami i kapeluszami cały czas mowa o mundurze galowym... a jak wyglądał polowy??
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.