Skocz do zawartości

Polskie dalmierze


M-i

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 months later...
  • 11 months later...
Skad sie wziely angielskie dalmierze firm
- Bauch i Lomb
- Barr i Stroud

a WP?

Czy to pozostalosci po 1 wojnie, czy zakup po 1918?

Czy wszystkie byly skalowane w systemie metrycznym?

Jesli tak, to czy oryginalnie, czy jakos je przerabiano (i gdzie)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...
Nadwojciech chyba masz racje ;)

W opakowaniu to chyba trojnog. Sam dalmierz zdaje mi sie noszono goly na pasku (ktory zreszta widac na poprzednim zdjeciu) jak kb tylko z jakimis kapturkami na czesci delikatne. A moze mi sie chrzani z Niemcami? Zajrze do instrukcji ckm ze zdjeciami biedki.

Nastepne piekne zdjecie Leszku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I faktycznie pochrzanilo mi sie z Niemiaszkami. Mysmy zawsze byli bardziej trokliwi o mienie panstwowe:). To co Leszek zauwazyl to prawie na bank futeral na dalmierz.

Po lustracji Dodatku II do instrukcji o broni piechoty (1932)" sadze ze na zdjeciu nr 1 mamy dalmierz Zeiss'a (chyba 70mm) na polskim uniwersalnym trojnogu wz 30. Mietku, po 1ej wojnie pozostaly na stanie WP dalmierze Zeiss'a o podstawach 100cm, 70cm i 65cm. Sa slady ich kapitalnych remontow w polskich zakladach optycznych. Barr i Stroud oraz Bauch i Lomb (te ostatnie chyba nie angielskie lecz niemieckie/szwajcarskie) to chyba nowsze konstrukcje i zadnych sladow remontow nie moglem znalezc w dostepnej mi literaturze. Sadze wiec ze byly to zakupy w pozniejszym okresie wiec na zmiany nie byloby potrzeby - producent zrobilby z podzialka jaka klient sobie zazyczyl. Ale to tylko spekulacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie