Skocz do zawartości

Barwy patek żołnierzy służby zdrowia


kiler p

Rekomendowane odpowiedzi

Zagłębiłem się trochę w temacie patek służby zdrowia i znalazłem pewne niejasności:

Kolor: tu są bardzo różne wersje -od różowego (choć nazwany w przypisie wiśniowym) w książce C. Leżeńskiego i L. Kukawskiego O kawalerii polskiej XX wieku", poprzez coś ala bordo (już chyba bardziej wiśniowy) w Wojsku Polskim 1939-45. Barwa i Broń", aż po praktycznie brązowy w Polskim mundurze wojskowym 1918-39" H. Wieleckiego. Która wersja jest odpowiednia ?? Czy ktoś może posiada zdjęcie takiej patki ??

Spotkałem sie też ze stwierdzeniem, że takie patki przysługiwały jedynie żołnierzom 1 baonu sanitarnego, kadry baonów sanitarnych i S.P. Sanitarnych. Czy to znaczy, ze nie przysługiwały one sanitariuszom z pułków piechoty i nosili oni normalne patki piechoty - granatowe z żółta wypustką ??

Pozdrow
Przemek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozkazie MSWoj nr 36 z 5 X 1922, poz. 779, wprowadzającym przepisy umundurowania służby zdrowia (patki i naszywki na rękawy), kolor ten określony jest jako ciemnowiśniowy".

W chwili wprowadzenia tego rozkazu egzystowały bataliony sanitarne, których szeregowym przysługiwała granatowa wypustka. Ale w 1931 zlikwidowano je, przeformowując w kadry Szpitali Okręgowych, zwyczajowo zwane jednak kadrami baonów sanitarnych. Formalnie pozostał jednak tylko 1. bsan w Warszawie (Powązkowska 44, koszary stoją do dziś).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Czyli zwykli sanitariusze z oddziałów piechoty wyróżniali się tylko w polu troche innym wyposazeniem i opaską, natomiast w garnizonie nosili zwykłe barwy piechoty ?
A jak to wygladało w przypadku oficerów -lekarza pułkowego, itp. ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie