Skocz do zawartości

Renowacja Mebli


MOLA

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się zajmuję renowacją mebli i ich kolekcjonowaniem. Nie znam jednak stronek ani forów na ten temat. Wiedzę zdobywam od ojca, dziadka oraz z fachowych książek. W razie jakichkolwiek pytań odpowiem bardzo chętnie i wyczerpująco, trochę wiedzy w temacie mam.
Yasioo
yasiooxx@wp.pl
gg:6924434
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sam mam nikłe doświadczeni w walce z drewnem. Na szczęście mam zaprzyjaźnionego lutnika co czuje" temat. Miałem nadzieje w tym wątku dowiem się czegoś ciekawego. Wygląda na to że w charaterze moderatora przyjdzie mi tu wystąpić to jest wyciąć.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam nadzieję na rzeczową dyskusję wolną od epitetów, wątki o dawnych technikach w meblarstwie, wymianę tytułów książek,technikach zdobniczych. Jest tyle ciekawych tematów w sprawie dawnych mebli. Może znajdą się pasjonaci, może będzie można ocalić chociaż o jeden stary mebel więcej.
Yasioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
mam dwa stoły kredens i szafę, jakies kuferki itd. jeszcze może sofka będzie
mam kilka pytań:
dziurki po drewnojadach zalepiac czy niech zostaną? jak sztuka renowacji mówi na ten temat. Nie mówię o facjatach bo tu sprawa jest oczywista jak dla mnie - zalepiac. a boki? spód .. itd? słyszałem że sa dwie szkoły .. jedna z nich mówi, że dziurki dodają splendoru i świadczą i wieku mebla, ale .. jakośmi to tak .. nie bardzo.

i pytanie drugioe tyczy się ram od obrazów. wpadła mi w ręce rama, która ma .. plastik to może nei jest. wygląda dość wiekowo ogólne, a tu pod drugą warstwą farby olejnej wyszły złocenia .. a tam gdzie tych złoceńbrak jest jakiś biały materiał .. plastik to raczej nei jest, co to może być? i czy to znaczy że ta rama nie jest taka stara na jaką wygląda? coś mi się kiedyś obiło o uszy że poczatkiem XX w. uzywano .. no łaśnie nie pamiętam czego co wygląda jak plastik. I może znacie jakiś cydowny sposób na zbieranie z ram farby olejnej ... bo opalanie to chyba zbyt barbarzyńskie podejście do ram akurat.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do białej powłoki to może być gips z czyms zmieszany ,dopytam kolegi i napiszę ,co do usunięcia starej olejnej farby to są w handlu skuteczne środki chemiczne ,powinieneś bez problemu kupić w sklepie z farbami lub chemią.Dziurki po drewnojadach to najpierw zalej terpentyną/przy pomocy strzykaweczki z iglą/ nie dość ,że utopi dziadostwo to jest nieszkodliwa dla drewna.Pozdrawiam.
Redigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w polsce nie ma konserwatorów mebli z prostej przyczyny - nie ma takiego kierunku na studiach. jest technikum konserwacji bodaj w Tarnowie ale to tylko technikum w którym uczy się technologii a nie uczy się historii technik i historii mebla co jest podstawą szkolenia konserwatorów malarstwa, rzeźby itd.
Oczywiscie jest cała masa rzemieślników zajmujących sie konserwacją mebla i robią to całkiem dobrze ale są przypadki gdzie nie poradzą sobie z renowacją . Tak jest na przykład z konserwacją intarsji barwionych gdzie dla zwykłego majstra wszystko się ogranicza do zeszlifowania. a jak przszlifujesz tak 10 restauratoró to co zostanie po kilkudziesięciu latach z takiej intarsji?
BTW-podręczników jako takich też nie ma. Sa podręczniki o technologii (np Swaczyna - Konserwacja mebli)ale tam z kolei nie ma własnie tego o co ktoś się tu pyta - metodologii i historii konserwacji. Bo z dziurami po spuszczelach i kołatkach to rzeczywiscie jest różnie. Zależy od klasy mebla, jego historii i przeznaczenia. Albo sie zostawia albo i nie. W 99% nie zostawia. A jak zakleić? Najpierw to trzeba zdezynfekować drewno a dopiero myśłeć o zaklejaniu. Normalnie to trzeba jeszcze e kanały jak najgłebiej powypełniać a kituje się albo dobrej jakosci kitem, albo wciska sie w te kanały wykałaczki które później trzeba wypunktować. Co lepsze? Chyba wykałaczka bo to drewno.
Terpentyn jest przede wzystkim tłusa - będzie penetrować drewno i w większych ilościać moga wyjść plamy
Co do tej ramy - to trzeba by zobaczyć co to za złocenia , jak wygladają te wszystkie przemalowania" i czy przypadkiem to nie jest zamierzony efekt. Jeśli jest jakaś gładka powierzchna jak mówisz pod złoceniem to jeśłi złocenie nie jest zwykłym złotolem" to jest to podkład pod płatki złota/szlagmetalu. Nie wiem jaki. Nie chce mis ie wierzyć ze tam jest szipolę" czyli podkałd z kredy sampańskiej wyszlifowany na glanz". Pulment z kolei jest czerwonawy, rudy. Po konserwatorsku to musiałbyś wszystko zostawic a zdjąć tylko przemalowania (nie wiem jakie tam są) i po wyczyszczeniu dopier brać sie za konserwację/restaurację.
A używanie scansolu to ostateczność bo zniszczy wszystko. Jest szansa że ta olejna jest położona na jakiejś politurze która jak wiadomo najczęściej jest spirytusowa i ma tę właściwość że schodzi po namoczeniu alkoholem. po wielokrotnym, żmudnym moczeniu i olejna zejdzie, ale niestety z dużym prawdopodobieństwem zdejmiesz też resztę warstw - czyli złoto (jeśłi było z płatków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jak najbardziej najpierw trzeba się się czegoś dowiedzieć w temacie.
Książka opisująca restauracji zabytkowych mebli
http://www.semper.istore.pl/sklep,432,3026108,39833343990996,03,,pl,58672,0.html
Trochę kosztuje, cóż trudno.
Sklep z materiałami do konserwacji i też literatura.
http://www.reno-art.pl/?menu=materialy&wybgrupa=3
Pozdrawiam Bel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie