Jump to content

Znaleziono skrzynki z amunicją z czasów Powstania


onufry

Recommended Posts

Cos urwalo...

----------

Tajemnica piwnic kamienicy przy Jaworzyńskiej

Skrzynie z amunicją

W piwnicach kamienicy przy ul. Jaworzyńskiej odkopano wczoraj skrzynie z bronią i dokumentami z czasów powstaniawarszawskiego

- Informacje dostaliśmy od dwóch powstańców walczących w 1944 r. w batalionie AK Golski", Jeden mieszka we Francji, drugi w Poznaniu - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Przyjechali na obchody rocznicowe powstania i powiedzieli nam, że w piwnicach którejś z kamienic na tej ulicy 61 lat temu ukryli dokumenty i broń swego batalionu. Wskazali dwa adresy: Jaworzyńska 9 albo 11.

Kilka tygodni trwało uzyskanie pozwoleń na wykopki". Ekipa historyków z muzeum zaczęła poszukiwania w poniedziałek. Na pierwszy ogień poszedł pierwszy adres.

- Tam nic nie znaleźliśmy, więc przenieśliśmy się do drugiej piwnicy. Wykrywacz metalu zaczął od razu wydawać bardzo silne sygnały - relacjonuje Katarzyna Utracka, historyk z 6-osobowej grupy poszukiwaczy. - Po rozkopaniu fragmentu ceglanej posadzki i zdjęciu betonowej szlichty trafiliśmy na dwie metalowe skrzynki ok. 30 cm szerokości. Luzem w ziemi leżał ryngraf i kilka naboi. Gdy zobaczyliśmy broń, przerwaliśmy kopanie.

Do akcji wkroczyli saperzy z Kazunia, ewakuowali mieszkańców kamienicy i wydostali skrzynie z ziemi. Okazało się, że pod nimi jest jeszcze jedna - ogromna.

Odkryciu towarzyszyli byli żołnierze batalionu Golski". - Co jest w skrzyniach, to nie wiem. Domyślam się, że może tam być bren z przestrzeloną lufą. Widziałem, jak był chowany w piwnicy - mówi Andrzej Bargiełowski, jeden z fotografów powstańczych z Golskiego".

Rozkopywanie trwało do wieczora. Skrzynia okazała się metalowym koszem na śmieci wypełnionym amunicją. - Jest pepesza, bren, pistolet, butelki, mnóstwo nabojów i notatnik. Szukamy dokumentów - wyliczał wieczorem Jan Ołdakowski.

Izabela Kraj

------------------

3. Batalion Pancerny AK Golski" (dowodzony przez kapitana Stefana Golędzinowskiego ps. Golski) w Powstaniu Warszawskim brał udział w walkach w rejonie Politechniki. Niemcy przejęli ją 19 sierpnia 1944 r. Wtedy batalion musiał wycofać się w rejony ul. Noakowskiego i Mokotowskiej. Utrzymał wywalczone pozycje aż do kapitulacji Powstania. Podczas walk zginęło 20 żołnierzy Golskiego.

=======
Wszystko za Rzeczpospolitą"
Link to comment
Share on other sites

Zanim zniknie z GW:


Znaleziono skrzynki z amunicją z czasów Powstania
PAP 18:05


Prezentacja amunicji i orzełka z czasów Powstania Warszawskiego, które odkryto w piwnicy
(fot. PAP / Paweł Kula)


Dwie skrzynki z amunicją z czasów Powstania Warszawskiego odkryto w piwnicy budynku przy ul. Jaworzyńskiej w Warszawie - poinformował dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Z informacji, jaką uzyskali Pracownicy Muzeum wynikało, że w piwnicy znajduje się ręczny karabin maszynowy oraz archiwum Batalionu AK Golski". Ołdakowski powiedział, że informację tę przekazał na początku sierpnia kombatant z Francji; nie wiedział on jednak dokładnie, który to budynek.

Do poszukiwań przystąpiono w minioną sobotę; przeszukano piwnicę jednego z okolicznych budynków; w środę w piwnicy drugiego budynku znaleziono dwie małe skrzynki z amunicją i ryngraf z nazwiskiem Wysocka. Umieszczone były pod posadzką, a miejsce, gdzie zostały umieszczone zostało zalane betonem.

Saperzy sprawdzają czy nie ma tam niewybuchów i amunicji; podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców budynku. Poszukiwania mają być kontynuowane.

Podczas Powstania Warszawskiego batalion AK Golski" walczył w rejonie Politechniki i Kolonii Staszica. (aka)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information