Skocz do zawartości

Wyzwolenie Dolnego Śląska"


Pevnost

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś posiada następujące książki: B. Dolata Wyzwolenie Dolnego Śląska w 1945 roku" oraz tego samego autora Wyzwolenie Polski 1944-1945"? Moja wielka prośbą do kogoś kto jest w posiadaniu w/w pozycji; interesuje mnie skan fragmentów dotyczących walki o głogowską twierdzę w 1945r. Proszę o odzew. Pozdrawiam, Pevnost!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dołączam się do tematu, tyle że mnie interesują skany fragmentów dot. Legnicy i okolic oraz Liśca.
W zamian mogę służyć PRLowskimi sztabówkami (skany) w skali 1:50000
Dla: Gorlitz, Pieńsk, Nowogrodziec, Zgorzelec, Lubań, Bolesławiec, Chojnów, Lwówek Śląski, Złotoryja, Legnica, Prochowice, Jawor, Goczałków, Brzeg Dolny, Oborniki Śląskie, Środa Śląska, Wrocław - Zachód, Trzebnica, Oleśnica, Wrocław Wschód, Jelcz Laskowice, Syców, Kępno, Namysłów, Rychtal, Zittau, Mirsk, Tanvald, Jelenia Góra, Wojcieszów, Szklarska Poręba, Kowary, Lubin.
Oczywiście miejscowości z okolicami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Dolny Śląsk 1945. Wyzwolenie" Majewskiego, ale niestety nie mam skanera i ewentualne skany musiałbym robić mój kolega (jeszcze mnie nie wyrzuca za drzwi, jak mu mówię, że mam coś do zeskanowania :-)). Może LEWY ( festungglogau@wp.pl ) ma ten fragment o Głogowie w wersji elektronicznej?

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre chęci Leuthen :) Lecz dokładnie rzecz ujmując chodzi mi o książki Bolesława Dolaty. Miałem w rękach Wyzwolenie Polski ale kartki z opisem walk o Głogów zostały wyrwane. Jak coś znajdę to się z LEWYM (no i chetnie z Tobą) tym podzielę ;) Gruss aus Glogau.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, chyba pora kupić okulary i wtedy będę wiedział, co czytam :-) Wyzwolenie Dolnego Śląska w 1945 roku" Dolaty mam (nawet 2 wydania :-) ) i w razie czego moge przejrzeć, co tam o Głogowie nasmarowano :-) Wyzwolenie północnych i zachodnich ziem Polski" Dolaty też mam (nawiasem mówiąc, intryguje mnie tam jedna informacja o Festung Breslau, ale o tym może kiedy indziej opowiem).

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Leuthen: Jeśli więc znajdziesz chwilę czasu i ochoty i nikt Cię nie wyrzuci od skanera ;) to czekam na maila. Z góry dzięki. I nie pozostawiaj nas w niepewności, cóż tam jest tak intrygującego dotyczącegoFB?!
Wraith: Oczywiście że mnie interesują!!! Jak chcesz to daj znać na priva.
Past: Już się odzywam :)
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wyzwoleniu północnych..." jest przy opisie pierwszego szturmu na Wrocław (22 -28 II 1945) taka informacja (s.114): Natarcie od północy na Rędzin i Lipę Piotrowską zostało zatrzymane w oparciu o żelbetonowe schrony bojowe". Problem w tym, że nigdy się nie spotkałem z informacją, by w lutym Rosjanie atakowali Wrocław od północy...

Pozdrawiam
Leuthen

PS A żelbetonowe schrony bojowe, o których mowa, to w istocie fortyfikacje z lat 1890-1914 (tzw. schrony bierne - bez strzelnic itd.), wybudowane przed I wojną światową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam małą perełkę , piszę tak bo autorem jej jest nie kto inny jak autor SO KAMPFE BRESLAU czyli hans von ahlfen , tytuł tego dzieła DER KAMPF UM 1944/1945 SCHLESIEN , u mnie z niemieckim kulawo ale zimą dałem Pawłowi płytkę , może juz czytał i proszę go o opinię !!! jeśli zdania tam zawarte wnoszą coś do sprawy to zainteresownym moge te materiały odstąpic
do Pawła - nie było takiego ataku od strony Rędzina w lutym , to jakieś nieporozumienie
pzdr !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki, masz DER KAMPF UM SCHLESIEN na płycie:)? A które wydanie:)? To z uciekinierami czy to z czołgiem na okładce:)? Zresztą, co to za różnica... Bardzo jestem zainteresowany odstąpieniem", o którym wspominasz, obojętnie co masz na myśli;)

pozdrowienia

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki, masz DER KAMPF UM SCHLESIEN na płycie:)? A które wydanie:)? To z uciekinierami czy to z czołgiem na okładce:)? Zresztą, co to za różnica... Bardzo jestem zainteresowany odstąpieniem", o którym wspominasz, obojętnie co masz na myśli;)

pozdrowienia

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki, masz DER KAMPF UM SCHLESIEN na płycie:)? A które wydanie:)? To z uciekinierami czy to z czołgiem na okładce:)? Zresztą, co to za różnica... Bardzo jestem zainteresowany odstąpieniem", o którym wspominasz, obojętnie co masz na myśli;)

pozdrowienia

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mam płytę z książką von Ahlfena od lutego, ale zaglądałem do niej tylko raz - i wtedy głównie przeglądałem obrazki (wiele z nich ukradł" potem Majewski i zamieścił w DOlnym Śląsku 1945. Wyzwolenie") :-) Trudno mi więc póki co wypowiadać się na temat merytorycznej wartości książki.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MARECKI:

z góry dziękuję:) Padła mi skrzynka na WP, wieczorem podeślę swój adres zamieszkania. Jak tylko znajdę coś ciekawego w tej książce, to na pewno poznasz moją opinię:)
Podaj mi przy okazji swój adres pocztowy, to i Tobie coś wyślę.

DO WRAITH'a:

Nie wiem kim jesteś, ale dziękuję jak nie wiem co. Jakbym miał te skany wcześniej, to bym je już dawno wykorzystał:) Ty także podaj mi swój normalny adres, postaram się jakoś zrewanżować. Wieczorem podeślę Ci coś, co według mnie powinno znajdować się w Gleissie, a czego mi nie wysłałeś.

Do LEUTHEN'a:

Jak tam lektura:)? Zaglądaj wieczorem do skrzynki, teraz nie mam jak odpisać na Twojego maila.

Panowie, jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję:)

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

past a co myślisz o prusakach w tą sobotę? trzeba wyczyścić tą górkę, no i poza tym byłby to w sumie mój ostatni wypad przed Irlandią... a co do Heliosa to mam w sumie do niego całkiem niedaleko:-)

Lewy, Pevnost nawet nie sądziłem, że w sumie takie ogólnikowe materiały mogą się przydać:-) Tym bardziej się cieszę, szkoda tylko, że dopiero teraz się zgadaliśmy, bo w BA było jeszcze trochę o F.Glogau (nazywana w sumie siostrzaną twierdzą F.Breslau:-))), skanowałem głównie materiały dotyczące oblężania Wrocławia, a książki niestety musiałem zdać ze względu na wyjazd. Jak macie dostęp do nich to polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie