Jump to content

Sereklegnica

Forum members
 • Content Count

  120
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Nie wiem, czy już ktoś o tym wspominał bo nie śledzę tematu od początku. Mogiła poległych w bitwie nad Kaczawą znajduje się z tego co wiem pod salą gimnastyczną szkoły w Krotoszycach.
 2. A koniecznie od parabelki:)?? Bo ja mam tylko od mausa i dszk:P Parabelka ma jakies cudowne właściwości"?? Coś takiego gdzieś słyszałem;D
 3. I jeszcze jedno: wie ktoś, czy bunkry na lewym brzegu zimnicy w okolicach Osieka brały udział w walce?
 4. zjadłem słowo - a wedłóg mapu jacyś niemcy... myślę że każdy skojarzy gdzie to powinno stać w poprzednim poście.
 5. Po pierwsze: nie jestem nowy - wykrywacz mam już od roku a tematem interesuję się od dobrych paru lat- tyle że kiedyś co bardziej szczegółowe informacje wydawały mi się niedostępne. Po drugie: nie raz dawałem miejscówki a tacy" i nie raz je dostawałem. Widocznie środowisko poszukiwaczy które ja znam mniej zazdrośnie strzeze swoich tajemnic... ale gdzie indziej to już wyścig szczurów... Po trzecie: Może macie racje, powinienem popytać a z tą mapą to walnęłem jak łysy grzywka o kant kuli. A czy mógłbym się dowiedzieć chociaż czy te walki były żeczywiście koło liśca? Rezerwat jest koło zimnej wody (Z liścem nie ma nic wspólnego, a nie sądze żeby był tak rozległy żeby siągać aż tam), a wedłóg jacyś niemcy przebijali się mocno na północ od liśca (Skąd wyszli), i w okilicy ogrodziska, po napotkaniu ruskich zawrócili z powrotem w kierunku liśca. Może chociaż to nie bedzie tajemnicą i ktoś powie mi czy chodzi właśnei o tą sytuację?
 6. A mógłby mi ktoś zaznaczyć na mapie, w którym lesie koło liśca była ta masakra? Bo tam jest wiele lasów... Ja wysałbym wojskową mapę topograficzną dla tych terenów a wróciłaby do mnie z znaznaczonym obszarem gdzie wychodzą fanty:) O ile ktoś tu będzie na tyle wspaniałomyślny że zechce się ze mną tym podzielić:> Ja na wykopki jeżdżę na rowerze i do liśca mam 2h drogi, więc nie specjalnie mam czas na przeczesywanie całego lasu żeby odnaleźć to miejsce...
 7. Na pewno nic nie działo się w transzejach nad czarną wodą? Może było chociaż paru chłopa z volssturmu - znalazłem tam łuskę mauserowską, ale bicia z 1938... czyżby ktos wygrzebał tak stare ammo z magazynów w 1945?
 8. No i jeszcze jedno: Są może jakieś dokładne opracowania (Mogą być niemieckie) na temat walk na tych terenach? W Dolny Śląsk - Wyzwolenie" to jest opisane tylko powierzchownie", a mnie interesowałoby także coś w stylu wspomnień, czy książki gdzie nie byłoby opisane Ci i ci szli przez osiek" tylko raczej Ci i ci szli przez las na zachód od osieku, tracąc tylu i tylu ludzi i niszcząc taki i taki pojazd"
 9. A wie ktoś może na pewno, co dokładnie wydarzyło się pod Liścem? Nie od tubylców, ale z pewnych źródeł? No i jeszcze jedno pytanie. Gdzie konkretnie na wzniesieniu Siegeshohe w Legnicy bronili się niemcy? Tam, gdzie stała restauracja Siegeshohe, czy może na tej łące za laskiem złotoryjskim? No i gdzie najbliżej Legnicy można jeszcze znaleźć jakieś ciekawe pozostałości II W.Ś.? PS. Słyszeliście kiedyś o tunelu podziemnym idącym od lazaretu w Legnicy do dworca kolejowego w tym mieście? Niby taka sobie historyjka ale kiedyś mieszkałem nad miejscem rzekomego przebiegu tego tunelu i często były tąpnięcia, coś się trzęsło aż tynk odpadał... PS2. Czy któreś z transzei wokół Legnicy (Nad czarną wodą, przy drodze na dobrzejów lub przy hucie) były wykorzystane? Czy może niemcy je wykopali i ich nie użyli?
×
×
 • Create New...

Important Information