Skocz do zawartości

10 BK


Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że chodzi o 10 Brygadę Kawalerii Zmot. płk. Maczka ? Jeśli tak, to w Krakowie był juz taki pomysł, ale dosyc szybko padł. Główny problem: sprzet. Glupio robic ta jednostke i nie miec choc jednej 508 albo 621, ewentualnie jakiegos motocykla.

Co do umundurowania: Szeregowcy zwykłe kawaleryjskie, tylko hełmy niemieckie wz.16 (trudniejsze do zdobycia i drozsze niz pozniejsze niemieckie). Ewentualnie mozna pomyslec o kombinezonie. No i oczywiscie czarne berety zamiast furazerek i rogatywek :). W przypadku oficera nalezaloby pomyslec o skórzanej kurtce. Pomysl godny przemyslenia pod warunkiem znalezienia paru pojazdów, ktoree stanowilyby rzon" grupy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołnierze w ciężarówce to prawdopodobnie 10BK podczas defilady w Bydgoszczy w roku 1937.Hełmy typu iemieckiego" otrzymali w póżniejszym okresie.Co do pojazdu zachowało się kilka motocykli i samochodów, może trzeba by zwerbować właściciela takiego pojazdu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Brygada Motorowa Płk. Maczka" aut. Jerzy Majka str.17 cyt.30 kwietnia 1937r. minister spraw wojskowych wydał rozkaz organizacji ćwiczebnej 10BK", str.16 Mimo że formalna decyzja o motoryzacji zapadła w marcu 1937r,to przygotowania do niej trwały w pułkach dużo wcześniej.Już w listopadzie 1936r. odeszły pierwsze transporty koni z 10psk z Łańcuta, zaś w kronice tego pułku pojawił się zapis, że 10psk będzie motoryzowany".W powyższej książce są zdięcia żołnierzy 10BK w hełmach wz.31 podczas defilady w dniu 15.09.1937r w Bydgoszczy po zakończeniu manewrów pomorskich.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rekonstrukcji sylwetki żołnierzy wojsk pancernych i motorowych myśli już niejedna osoba w tym i ja. Narazie jest w tym temacie zupełna posucha tzn. jeszcze nikt tego nie zrobił i jest długa droga przd tymi którzy się tego podejmą. Mam oczywiście na myśli profesjonalną rekonstrukcję od bielizny po broń osobistą a nie założenie byle kombinezonu i beretu.

Dobrą replikę zwykłego munduru sukiennego (do załorzenia pod kombinezon) można już kupić, ale nikt jeszcze robi kombinezonów, beretów ani kurtek skórzanych. I to pewnie tylko początek listy braków.
Tak więc jeśli ktoś chce się w to bawić to musi się uzbroić w cierpliwość i oczywiście pokaźną kwotę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wezmę udział w rekonstrukcji 10 BK Zmot. Wyposażenie żołnierza płk. Maczka mam prawie w komplecie. Obecnie rekonstruuję motocykl Sokół 1000, do odpalenia silnika zostało mi naprawde niewiele, natomiast poszukuję wszelkich części do motocykla i wózka (z rkm wz 28 włącznie). Chetnie podzielę się wskazówkami odnośnie rekonstrukcji takiego motocykla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie