Jump to content

Armia Czerwona (Kozacy Kubańscy) 1920


Recommended Posts

Witam, pozdrawiam wszystkich i ... z góry przepraszam, za ewentualne błędy wynikające z tego, że ja ... pierwszy raz ;).
A tak do rzeczy. Poszukuję informacji (najlepiej zdjęć) na temat umundurowania Armi Czerwonej w czasie wojny 1920 roku, zwłaszacza kawalerii - kozaków kubańskich, czerwonoarmiejskimi pichocińcami nie pogardzę.
Link to comment
Share on other sites

Każdy musi kiedyś zacząć :-)

Z tymi mundurami to u Sowietów (u nas zresztą też) różnie bywało. Nosili wszystko, co dało się zdobyć i założyć. Dużo było starych rosyjskich, mundury zdarte z polskich jeńców i poległych (w tym francuskie i amerykańskie) nie były rzadkością, ubrania cywilne też.

Teoretycznie sowiecki „bojec” z piechoty powinien wyglądać tak (z „THE RED ARMY UNIFORM: 1918 – 1945”):

Link to comment
Share on other sites

Kozacy kubańscy (jak i inni) niezbyt garnęli się pod czerwone sztandary, a jak już służyli, to różnie bywało. Sporo było ich za to u Korniłowa, Denikina. W 1920 cała brygada kubańskich kozaków przeszła na polską stronę.
Co do uniformów, to przeważnie donaszali to co mieli. Tylko zamiast pagonów i bączków na papachy przyczepiali czerwone kokardy.
Mam trochę linków, może Ci się przydadzą.
http://groups.msn.com/LesCosaquesII
http://fstanitsa.ru/coss.shtml
http://groups.msn.com/TheCossacks/armesblanches.msnw
http://www.cossackdom.com/indexr.html
Link to comment
Share on other sites

Dzięki, przydadza się na pewno. Z miłością Kozaków do bolszewików faktycznie bywało óżnie". Natomiast z tego co wiem w III Korpusie Konnym Gaj-chana, w składzie(prawdopodobnie) 10 Dywizji Kawalerii Gomina walczył 1 Kubański Pułk Kawalerii (po zmianie nazwy 98 pułk kawalerii). Kozacy tego pułku dość dobrze zostali zapamiętani" w Płocku 18-19 sierpnia 1920.
Jeżeli chodzi o wygląd, to spośród innych żołnierzy bolszewickich, właśnie Kozacy wyrózniali się egularnym" wyglądem.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information