Jump to content

Kto i co zostawił Rumunom po przekroczeniu granicy w 1939 roku


Recommended Posts

W każdym przypadku temat jest bardzo ciekawy, ale wątpię aby któryś z forumowiczów miał zdjęcia lub wiedzę wykraczjacą poza zakres znany z ksiażki pojazdy WP 1918-1939".
Swoją drogą. Jestem ciekaw co poza pojazadmi dostało się naszym sąsiadom i w jakiej ilości?
Link to comment
Share on other sites

Może trochę nadużyję tego jak sformułowane zostało pytanie.

W Rumunii zostawiliśmy Polski Komitet Oświaty (kierowany przez dr J. Dąbrowskiego i dr M. Giergielewicza), który zorganizował 65 punktów szkolnych dla ok. tysiąca polskich dzieci. Między innymi w Bukareszcie działało gimnazjum i liceum polskie. W latach 1942-1943 przetrwały jedynie cztery szkoły. W Bukareszcie, Craiovej, Turnu-Severin i Omeke-Mari. W latach 1943-1944 jedynie ostatnia z wymienionych placówek prowadziła korespondencyjne kursy gimnazjalne.

======

Trochę polskiego szkolnictwa było też na Węgrzech.

szkoły powszechne w:
Eger, Kishkunhalas, Barcs, Csizfurdo, Gyongyos, Puski, Kadazkut, Rakoscalka, Csillagos-hegy, Mosados, Iowa, Keszthely, Zalabermajor, Szikszo i innych miejscowościach. Co ciekawe przynajmniej 27 z nich funkcjonowało aż do 1945 roku.

gimnazja w:
Nagykanizsa, Somloszollos, Batalatonboglar, Szikszo, Zamardi

licea w:
Batalatonboglar, Zamardi - oba zlikwidowane w 1944 roku przez Niemców. Nauczycieli wywieziono do Mauthausen, Ravensbrucku, Dachau i Buchenwaldu. Taki sam los podzieliło wraz z nimi 30 uczniów.

======

Dlaczego o tym wspominam? W szkołach tych nauczycielami byli między innymi polscy żołnierze, którzy przedostali się do Rumunii, czy na Węgry. Na przykład w Zalabermajor uczyli podch. Mucha i podch. W. Radwański.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information