M-i Napisano 21 Lipiec 2005 Autor Napisano 21 Lipiec 2005 Warto przedstawić w tym wątku kto i co pozostawił Rumunom po przekroczeniu granicy polsko-rumuńskiej we wrześniu 1939 roku. Liczę na fotki również
polsmol Napisano 21 Lipiec 2005 Napisano 21 Lipiec 2005 W każdym przypadku temat jest bardzo ciekawy, ale wątpię aby któryś z forumowiczów miał zdjęcia lub wiedzę wykraczjacą poza zakres znany z ksiażki pojazdy WP 1918-1939". Swoją drogą. Jestem ciekaw co poza pojazadmi dostało się naszym sąsiadom i w jakiej ilości?
kolekcj Napisano 21 Lipiec 2005 Napisano 21 Lipiec 2005 Może trochę nadużyję tego jak sformułowane zostało pytanie. W Rumunii zostawiliśmy Polski Komitet Oświaty (kierowany przez dr J. Dąbrowskiego i dr M. Giergielewicza), który zorganizował 65 punktów szkolnych dla ok. tysiąca polskich dzieci. Między innymi w Bukareszcie działało gimnazjum i liceum polskie. W latach 1942-1943 przetrwały jedynie cztery szkoły. W Bukareszcie, Craiovej, Turnu-Severin i Omeke-Mari. W latach 1943-1944 jedynie ostatnia z wymienionych placówek prowadziła korespondencyjne kursy gimnazjalne.======Trochę polskiego szkolnictwa było też na Węgrzech.szkoły powszechne w:Eger, Kishkunhalas, Barcs, Csizfurdo, Gyongyos, Puski, Kadazkut, Rakoscalka, Csillagos-hegy, Mosados, Iowa, Keszthely, Zalabermajor, Szikszo i innych miejscowościach. Co ciekawe przynajmniej 27 z nich funkcjonowało aż do 1945 roku. gimnazja w:Nagykanizsa, Somloszollos, Batalatonboglar, Szikszo, Zamardilicea w:Batalatonboglar, Zamardi - oba zlikwidowane w 1944 roku przez Niemców. Nauczycieli wywieziono do Mauthausen, Ravensbrucku, Dachau i Buchenwaldu. Taki sam los podzieliło wraz z nimi 30 uczniów. ======Dlaczego o tym wspominam? W szkołach tych nauczycielami byli między innymi polscy żołnierze, którzy przedostali się do Rumunii, czy na Węgry. Na przykład w Zalabermajor uczyli podch. Mucha i podch. W. Radwański.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.