Jump to content

Piękna manierka z mojej piwnicy :)


Recommended Posts

Dzisiaj grzebałem w mojej piwnicy i znalazłem takową super maniereczkę. Zapytałem się taty z kąd ona jest i powiedział ze była już. Niedługo jade do Ciodki do Sosnowca i pogrzebie troche na strychu może znajde jakieś stare żeczy po pra dziadku :) .

Pozdro
DJ MHz

Link to post
Share on other sites
Dzisiaj też czysciłem stare żelazko na dysze z mosiądzu. Woda + kwasek cytrynowy i szczoteczką poszorowałem i pieknie się wyszyściło. Dorobie jeszcze rączke i bedzie kolejna piękna rzecz na pułce :) .

Pozdro
DJ MHz
Link to post
Share on other sites

A oto to właśnie żelazko w trakcie czyszczenia :0 . Wspomne że wykopałem je u babci w Ludwikowicach Kłodzkich na oko". NIe mialem wykrywki tylko chodziłem z łopatą po ogrodzie i kopałem. Jak natrafiłem na metal bo odkopałem energicznie i patrze BOMBA !! :) . Zawołałem babcie i rodzine a babcia łopatą jeszcze waliła w to :)) . Potem na az się żyje" poszedłem odkopać i się okazało że to ładne mosiężne żelazko :). Zbieram właśnie na zestaw Jabel J-267. Jak już złorzę takową wykrywke pujdę w tamto miejsce gdzie wykopałem to żelazko i poszukam może znajde tą klapke" zamykającą i dyszę. Fajnie by było :) . Kompletne żelazko :0 .

Link to post
Share on other sites

W małym kościółku w Ludwikowicach Kłodzkich (nie ten stary kościół co teraz jest tartak tylko ten koło cmentarza ;) ) w czasie remontu jednego z bocznych ołtarzy, robotnicy natrafili na tajemniczą kopertę zawiązaną sznurkiem. Przekazali ja proboszczowi tej parafi ( mój wujek :) ) i okadzało się że znajduje się tam duży plik pieniędzy z przed II wojny światowej :O . Na dołączonym zdięciu znajduje się 14 - banknotów 20 i 12 - banknotów 10. Oczywiście było tam o wiele więcej forsy ale tylko tyle pokazałem ;). Na banknotach z przodu znajduje się :
- zdięcie (władcy ? )
- waluta
- numer
- i zdanie ( Ausgrgrbrn auf Grund des Bank- gefetjes uom 30. Auguft 1924. Berlin, Den 22. Januar 1929 Reichsbankoirrktorium ) .
- Podpisy jakiś ludzi.
- znak niemiecki orzeł ? i zdanie wokół niego (REICHSBANKDIREKTORIUM)
- Znak wodny ( zdięcie człowieka na portrecie ).

Po drugiej stronie banknotów 10,20 widać ( Dzieci ?)koło portretu. Portret kowala ? (na 20) i portret damy z harfą ( na 10 ). I wyracy nad portretem i pod REICHSMARK i REICHSBANKNOTR. i na samym dole zdanie WER BANKNOTEN NACHMACHT ODER VERFALSCHT ODER NACHGEMACHETE ODER VERFALSCHTE SICH VERCHAFFT UND IN VERKEHR BRINGT, WIRD MIT ZUCHTHAUS NIGHT UNTER ZWEI JAHREN BESTRAFT.

Te pieniądze schował przed Niemcami pewnie jakiś wieśniak, żeby mu Niemcy nie zabrali wolał schować swój dorobek w kościele. Niestety już nigdy go nie odebrał.

Chciałbym wiedzieć czy banknoty te mają jakąś wartość ? Historyczną ? Kolekcjonerską ?

Za wszelkie pomyłki w zdaniach i wyrazach przepraszam. Nie łatwo się doczytać :) .


Pozdro
DJ MHz

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information