Jump to content

Jłża 1939r.


Grand

Recommended Posts

No jeśli chodzi o Iłżę a nie Jłżę, to najwięcej fantów jest po bitwie 8-9.09.1939 - bitwy pod Iłżą (część Armii Prusy). Sęk w tym, że tych fantów nie należy raczej szukać w ciemno. Zainteresowanych zapraszam na spotkanie we wrześniu właśnie w okolicach Iłży.
Link to comment
Share on other sites

Swego czasu na aukcjach byl taki co to wykopki (przewaznie polskiego rodowodu) sygnowal miejscem znalazienia wskazujac wlasnie na okolice Iłzy.
Pamiętam ze garść tego spora była, może jest tu wlasnie ten ktory dziela tego dokon(yw)al?:-)
Link to comment
Share on other sites

Oj wychodziło tam ammo do Ur-ów ,wymienne lufy ,magazynki. Amunicja od naszych 37 ppanc. 40 plot. 75-ek i 100-ek. Oprócz tego bagnety ,karabiny no i wszystkiego po trochu :)
Większość towaru wybuszowali chyba chłopaki z Ostrowca Św.


http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=44371#118370
Link to comment
Share on other sites

Z tego co się orientuję małym problemem jest to, że większość pola bitwy to aktualnie pola uprawne (z wyjątkiem oczywiście północnej rubieży lasów starachowickich). Wobec powyższego wydaje mi się, że większość większych fantów wyczesali rolnicy zaraz po wojnie. Ale parę fantów znalazłem i na pewno sporo można jeszcze znaleźć. Tym bardziej, że w okolicznych lasach - pod Piotrowym Polem i pod Antoniowem, zostało rozproszonych ładnych kilkanaście tysięcy żołnierzy, z których część się przebijało za Wisłę a część zapewne rzucało broń i wyposażenie gdzie podadnie i spierdzielało do domu. Sam myślę o paru wyjazdach właśnie w rejony dekoncentracji wojsk - ale to na jesień.

Pozdrawiam
MILBAS
Link to comment
Share on other sites

Sama bitwa pod Iłżą owszem rozegrała się na polach,ale natarcia wychodziły z lasów iłżeckich i tam była skupiona ogromna ilość naszego wojska jak też tabory,sztab itp.
Teren owszem przeczesany przez wiele ekip z różnych cześci polski-jakieś dwa lata temu spotkałem tam dwóch kopaczy z rzeszowszczyzny,a kopali też z Warszawy,Łodzi,Radomia czy lubelszczyzny.Kilka lat temu na słynnej strażowej" prawie zawsze spotkało się jakiegoś kopacza.
Znaleźć jednak tam można praktycznie wszystko co było na wyposażeniu polskiego żołnierza z września39,tylko trzeba się dużo nachodzić bo teren i ogromny i nieźle wyeksploatowany.
Ale czy da się idealnie przeczesać teren leśny,tak żeby nikt już po nas nic nie znalazł?
Co do fantów to przez kilkanaście lat kopania z pod Iłży zaliczyłem kilkanaście hełmów(10 w jednym miejscu),kilkadziesiąt bagnetów,14nieśmierelników,odznakę szkoły podchorążych,celownik do armatki75mm,orzełki,ładownice itp.Ale to fakt że to jest nic w porównaniu do osiągnieć kilku kolegów z Ostrowca.
Choć z drugiej strony efekty kopaczy z przed 20lat dopiero imponują ilością.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Mój ojciec walczył pod Iłżą jako dowódca plutonu ckm na taczankach w składzie 51PP Strzelców Kresowych.Jak sam mówił walczył w lasach w oklicach Grabowca. O ile wiem, żołnierze dostali rozkaz zakopania nieśmiertelników, broni, odznak wojskowych itd. Przedziarał się wz 8 osobową grupą w kierunku Wisły. W okolicach Annopola dostał się do niewoli.
Wiem, że to szukanie igły w stogu siana, ale gdyby ktoś odkopał i był w posiadaniu nieśmiertelnika z nazwiskiem Augustyn Szmyd, to proszę o informację, w jakim miejscu nieśmiertelnik został znaleziony.
Zbieram informacje o ojcu dla rodziny. Ojciec przeżył wojnę. Był w niewoli. Zmarł 20 lat temu.
Link to comment
Share on other sites

Revolt - daj mi swoje GG ,myślałem nad rekonstrukcją Września '39 r. a mieszkasz w sumie niedaleko. Kiedyś można by coś wymyślić... A 51 pp walczył w naszej okolicy więc... myślałem nad 4 pp Leg. z Kielc czy 163 lub 165 pp rez. które walczyły w mojej okolicy.

bjar_1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
witam wszystkich , widzę ze macie panowie spory dostęp do danych z okręgu iłzy z roki 39 ,od niedawna też zacząłem się tym interesować i prosił bym was jeśli by była taka możliwość o przesłanie informacji o tym oktetu z czasów wojny na mojego maila , mapki też by były mile widziane oto mój mejl piotr.ginal@poczta.fm z góry dziękuje
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information