Jump to content
  • 0

Miejsce na Mapie


konsos

Question

Proszę o identyfikacje tych owalnych oznaczeń na mapie na które wskazuje strzałka .
Zastanawiam się czy to jest oznaczenie ukształtowania terenu czy może to być coś innego?
Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

Jak najbardziej jest to fragment mapy Królestwa Polskiego z 1839r. Byłem w tym miejscu i obecnie nie widać tam Jarów ani wąwozów Krzyża i budynku też niema. Jest teraz inny krzyż trochę w innym miejscu datowany na 1922r. dorysowałem go i zaznaczyłem Kółkiem.
„To co jest na niej zaznaczone, jest z pewnością wtórne. nie jest to orginalnie naniesione na mapę” Czy mam rozmieć to stwierdzenie , że nie są to oznaczenia naniesione na twórców ?
Chodzi mi o to czy w ogóle były stosowane podobne oznaczenia na mapach Królestwa Polskiego i czy miały jakieś standardowe znaczenie ?. Jak zerkniemy na mapę trochę na schód to jest jeszcze jedno takie oznaczenie tylko mniej wyraźne.

Pozdrawiam
I dzięki za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

tak jak na tej mapce możliwe, że zaznaczono:
1.prawdopodobnie jakis punkt oporu" przeciwnika,?
2.strzałką zaznaczono główny cel?
3. jakieś charaktertystyczne punkty do obrony, potencjalne drzewa dla snajpera itp.?

Link to comment
Share on other sites

to zwykła mapa Królestwa Polskiego z 1839 roku. Sztandarowe dzieło rodzimych kartografów wojskowych. Jak na owe czasy taka mapa to było arcydzieło.
To co jestna niej zaznaczone, jest z pewnością wtórne. nie jest to orginalnie naniesione na mapę. Co nie zmienia faktu, że miejsce warto sprawdzić. Krzyż jest rzeczą naturalna, i jak na owe czasy .. na współczesne też zresztą, ważnym znakiem orientacyjnym w terenie.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

jest to dawne oznaczenie rzeźby terenu.Strzałka wskazuje jar podobnie jest z drugiej strony. To wzgórze od południa i wschodu ze stromym zboczem od północy i zachodu otoczone jarami. Na północno zachodnim krańcu jest wejście/ wyscie na poziomie na tej samej wysokosci co ta górka. Z dużym prawdopodobieństwe jest to dawne małe grodzisko lub miejsce osady (X- XI w.). Ciekawy jest też ten krzyż i ten budynek przy drodze. Czy byłeś w tym miejscu, coś jeszcze z tego co widnieje na mapie istnieje.Daj znać.
Link to comment
Share on other sites

cześć,
zaznaczone na mapie tą grubszą strzałką prostokąty są naniesione wtórnie na mape i napewno nie zostały naniesione przez kartografów Królestwa. Może to ktoś zauktualizował sobie mapę o nowe obejścia? Jakby była szansa przeleć tam z czymś na kolorową drobnice, powinno coś wyskoczyć co by pozwoliło Tobie na umiejscowienie w czasie tych zarysów.
Standardowe oznaczenia topograficzne używane na wiorstówkach masz w legendzie albo w najbliższej miejscowości :)
Pozdro. Który to kwadrat mapy? może jakiś kontekst da się znaleźć .. umieć czytać mapy to duża sztuka :))) nieprawdaż ?
Link to comment
Share on other sites

aha .. eszcze jedno .. na tej mapie też nie widać ani jarów ani wąwozów. te kreskowania to ukształtowanie terenu, w terenie to powinno wyglądać jak niewielkie podniesienie się terenu, małe wzniesienie ...
Link to comment
Share on other sites

takie koleczka to sa poziomice... wiec tak jak monti napisal - jest to albo wzniesienie albo obnizenie terenu - normalnie jeszcze kolorkami zanacza sie zglebienia zielenoy przechodzacy w ciemny zielony a wzniesienia w lekko pomaranczwy badz skarjnie w ciemno pomaranczowy - w sumie czerwony :). te kreseczki na pierwszym poscie to jest moim zdaniem zaglebienie terenu im krotsza kreska tym tym (chyba) bardziej stromy spad,dlazsza - lagosniejszy.

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information