Jump to content

RAL IIwś współczeny producent?


Marek Jaszczołt

Recommended Posts

Proszę o pomoc - pamiętam informację o producencie farb zgodnych z wzornikiem RAL z czasów II wś (Dunklegelb RAL 7028, Rotbraun RAL 8017, Olivgruen RAL 6003). Czy ktoś mógły mi podrzucić namiary na niego bo goglowanie daje mi tylko info o farbkach modelarskich, a potrzebna by była do obiektów w skali 1:1?
TIA
Marek
Link to comment
Share on other sites

Ral to uniwersalny wzornik farb (oraz cały instytut do spraw zastanawiania sie nad kolorami). Oryginalny można kupić w www.ral.de . Możliwe, że popularne mieszalnie farb np. Beckersa dorobią pożądany kolor, o ile przedstawi się im recepturę wg. RAL-a. Pytanie, czy od II wś nie zmieniły się standardy. Na pewno w obecnych wzornikach farb proszkowych widziałem kolory odpowiadające numerami kolorom z lufwaffe.

pozdrowienia
Link to comment
Share on other sites

Kończąc ten wątek - RAL uległ zmianie w latach 50-tych , informacje o tym znajdziesz na www.ral.de (stary wzornik). I pomimo faktu iż współczesne kolory mniej więcej odpowidają poprzednim - są to inne barwy - zółty i zielony w starym wzorniku, to nie ten sam zółty i zielony w nowym etc. Czyli mająć numerek RAL nie możesz ot tak poprostu pójść do lakiernika i dorobić farbę, no chyba że posiada on stary wzornik. Problem polega również na tym, że nie zachowały się oryginalne próbki wzorcowe służące do kontroli barw przy produkcji (właściwy Dunklegelb 7028??!), a obecnie drukowane 'stare' wzorniki są też pewnym przybliżeniem.
Znacznie lepszą metodą jest pójście z fragmentem oryginalnie malowanym - nie ugryzionym zębem czasu oraz olejem i benzyną i dorobienie go na oko :-)
Z tego co się zorientowałem zagraniczni kolekcjonerzy preferują Notka, jako taki taki fragment wzorcowy :-o
Link to comment
Share on other sites

Panowie to przeciez nie ma znaczenia ze sie zmienila paleta RAL. Na tej stronie sa podane obecne oznaczenia odpowiednikow. Gdzie kupic ???
Kazda mieszalnia farb to zmiksuje.
Link to comment
Share on other sites

Jerry
Jako że bawię się modelami pancerki takich linków podrzucać nie musisz, ale jeżeli cię to interesuje to tutaj jest znacznie ciekawszy:
http://aura.olomouc.com/welcome.htm (link do książki o kamuflarzu WH),
a tu trochę o współczesnym standardzie http://www.dirp.cz/ral.htmlLink to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information