Skocz do zawartości
  • 0

1920 Lusunia


idiota

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

1. bjar, luska to luska, nie sposób stwierdzic z czego zostala wystrzelona (chyba, ze po ksztalcie iglicy) Mam na mysli pierwotne przeznaczenie luseczki. A berthiera nie znalazlem zadnego :-/ Czy mialy ammo dla siebie?
2. Kolo wspomina tez cos o mlodziezy szkolnej powiazanej z ON. Czyzby jakis miejscowe cywilne uszenie"?
P.S. Drag, Kiedy wezmiesz ten tekst i ksiazke?

Pozdro.
Janusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Z tego co wiem to w 1939r Batalion ON Lubliniec a w zasadzie to chyba tylko ta jednostkaON walczyła w naszym rejonie uzbrojony był w karabiny Mauser.Według mnie to ta łuska pochodzi z broni partyzantów.Sam wiesz że przewineło sie ich tu sporo a wykorzystywali oni każdą dostępnom broń.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolekny raz zacytuje relacje naocznego swiadka :)
Sluzba cywilna 'Obrona Narodowa' wyposazona w bron jeszcze z przed IWS typu 'Lebella Berthiery i Manlichery'. To wojsko w bitwie Janowsko - Potockich stanowilo liczebnie powazna sile"
Ale ta luska, to jedyna pozostalosc manlichera, jaka udalo mi sie znalezc w tych rejonach. Lebelów tez bardzo malo, ze o Berthierach nie wspomne.
Cóz... pochodzenia nigdy nie ustale...
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jeden batalion ON (zresztą już mocno rozbity) poważnej siły w tej bitwie niestanowił biorąc pod uwage że walczyły tam trzy pułki piechoty wsparte pułkiem artylerji lekkiej oraz służbami dywizyjnymi(kawaleria dywizyjna,kompania kolarzy itp.)Gdzie znalazłeś tą łuske? Bo jeśli na płn od Janowa to możliwe jest że to z ON(z informacji jakie posiadam to właśnie tam ten batalion walczył a następnie przebijał sie na wschód).Jeśli wyskoczyła ona gdzieś w okolicach Złotego to ja jednak obstawiałbym partyzantów.Ale to tylko moje przypuszczenia.Dodam jeszcze że u mnie walczyła jakaś grupa z tego baonu i wyskakują tylko łuseczki od mausera(polskie i niemieckie)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uzycie mannlicherów we wrzesniu 1939 roku to bardziej bym obstawiał jakis oddział Policji Państwowej niz oddział ON. Z tego co pamietam to we wrzesniu 1939 roku bataliony ON używały broni francuskiej i nieliczne mauserów.

Pzdr AK77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie