Jump to content

Państwowa Odznaka Sportowa


Recommended Posts

Czy koledzy posiadają może zdjęcia POS noszonej przez żołnierzy Wojska Polskiego ? Chciałbym napisać artykulik na stronkę o tej odznace i poszukuję materiałów (zasady noszenia, przyznawania),a w necie znalazłem tylko strzępy informacji(zdecydowanie łatwiej było znaleźć np.zasady przyznawania odznaki sportowej SA ;) ). Myślę, że temat jest bardzo ciekawy, gdyż to ustanowione w 1930 roku odznaczenie było jednym z nielicznych odznaczeń cywilnych", które mogli nosić żołnierze WP, a do ich posiadaczy należał m.in. kpt. Franciszek Dąbrowski z WST na Westerplatte.
Link to comment
Share on other sites

Praktyka już jest, to ja o teorii trochę... Z Kalendarza Iskier" na rok 1930. Możesz przepisać żywcem, bo praw autorskich nikt chyba nie będzie dochodził :-)

Poziomo, żeby większe się zmieściły.

Link to comment
Share on other sites

Musiałem trochę poszukać, ale udało się :-)

Wujek Bronek - mąż siostry mojej Babci, fotka z 1935, z okresu służby w 2. dywizjonie pociągów pancernych w Niepołomicach. Nosi dokładnie taki sam zestaw odznak, jak żołnierz na zdjęciu zamieszczonym powyżej.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. W tekście jest napisane, że odznakę nosiło się na lewej piersi lub miniaturkę na prawej klapie surduta. W Wojsku Polskim natomiast szeregowcy i podoficerowie nosili odznakę(28x28mm)na prawej piersi, a oficerowie miniaturkę (12x12mm) na koalicyjce. Prawa pierś była chyba zarezerwowana dla odznaczeń wojskowych.
Link to comment
Share on other sites

W niektórych przypadkach posiadanie POS było wymagany od kandydatów do Szkół Podchorążych . Tak na przykład było w Szkole Podchorążych Mar.Woj w Toruniu(Bydgoszczy) , był to jeden z warunków przystąpienia do egzaminu konkursowego.
Slaw 100
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Dla odmiany legitymacja. Zaraz powrzucam też trochę fotek. Z tego, co kojarzę ukazała się również broszurka chyba pt: Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego" czy coś w tym stylu, tam raczej powinno również być coś o POS.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Wie może ktoś czy istnieje jakiś spis nazwisk odznaczonych żołnierzy, który zawierałby dane osobowe odznaczonego i ilość zdobytych przez niego punktów?

Z góry dziękuje za informacje.
Link to comment
Share on other sites

Aczkolwiek istnieje możliwość ustalenia, czy dany delikwent został odznaczony taką odznaką (choć w zasadzie można przyjąć, że otrzymywało ją 90% żołnierzy), musi być tylko spełnione kilka warunków:
1. znana jednostka w której służył,
2. znane lata, w których służył,
3. zachowane rozkazy dzienne danej jednostki z tych lat w CAW,
4. duuuuuuuuuuuuuużo czasu na ich przejrzenie.
:)
Link to comment
Share on other sites

Sęk w tym, że pocieszenie wynika z beznajdzieji tego co było przedtem, a nie jakości tego co jest teraz. CAW w XXI wieku dokumenty mikrofilmuje, a nie skanuje; choć dysponuje skanerami. Pracownica CAW z tłumaczy mi, że nie ma możliwości udostępnienia katalogu w wersji elektronicznej, bo nikt w europie nie udostępnia ich on-line. (Czyżby AAN było poza europą? http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php) Dokumenty idą do opracowania na czas nieokreślony, a pracownicy CAW sami mówią że teczki na razie leżą nieopracowywane, bo nie ma się kto tym zająć. Archiwum nie działa dwa miesiące w roku i to właśnie w czasie kiedy pracownicy naukowi mają czas żeby je odwiedzić. Czy naprawdę nie można by go zamknąć (jeśli to faktycznie konieczne - w co wątpię) w grudniu i styczniu? Już nie mówię o jakości obsługi i przechowywania dokumentów. Lista jest długa i pewnie można by ją rozwijać. Jednak zanim pracownicy CAW, z dyrektorem na czele (kimkolwiek by nie był) nie zrozumieją, że to oni są dla odwiedzających to niestety nic się nie zmieni. Dlatego też ważne jest żebyśmy my - użytkownicy CAW - pamiętali jakie powinny być standardy. Jeśli bowiem sami nie będziemy się ich domagać, to raczej nie mamy co liczyć na żadnego dyrektora CAW.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information