Skocz do zawartości

odznaki orkiestrantów II RP


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,
czy ktoś z odwiedzających zna opis, (lub potrafi wskazac gdzie go znaleźć)odznaki na umundurowaniu wojskowym członków orkiestr.
Liczę na wszelką pomoc i porady. Z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ujmując sprawę można powiedzieć, że przedstawiały lirę. Różniły się jednak wykonaniem. Załączam zdjęcie orkiestranta z 40 PP, który ma takie korpusówki. Niżej link do aukcji z podobną lirą.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51892828

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezskutecznie od paru najmniej dni rozgladam sie w swoim balaganie za pierwszym zbiorem przepisow mundurowych WP z 1919 roku - ale wcielo. Zeskanowalem ci odnosne fragmenty z pozycji Umundurowanie Wojska Polskiego" z roku 1928 (czyli z Saxl'a)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie teraz dopiero jest opis do tego zdjecia powyżej...Otóż trafiłem na zdjecie zołnierza KOP w którym znaczek orkiestranta jest w nietypowym i niezrozumiałym dla mnie zdjęciu. Stąd nie wiem czy miało to jakieś uzasadnienie? czy było to tylko właściwe dla tej formacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że sam sobie zamocował w tym miejscu, bo tak mu się podobało. Niestety tutaj często nie stosowano się do regulaminów. Mam np. zdjęcie z OSP z Bydgoszczy gdzie kapelan ma korpusówki szkół oficerskich i kapelanów rzymsko-katolickich nałożone obie na każdej patce kołnierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dziennikach Rozkazów podawano miejsca umieszczenia korpusówek na patkach. Z tego co pamiętam to chyba wszystkie powinny być noszone w radycyjnym" miejscu na przedniej części patki. Choć czy tak było na pewno tego powiedzieć nie mogę, bo poprostu nie wiem. Nigdy się tym specjalnie nie interesowałem. Na zdjęciu które załączyłem wcześniej, jak widzisz korpusówki orkiestranta zamocowane są tradycyjnie. Mam kilka przypuszczeń, ale to tylko moje pomysły. Najlepiej było by zerknąć do Wieleckiego i sprawdzić kiedy korpusówka weszła do używania, a potem sprawdzić wszystko w Dziennikach Rozkazów. Moja pisanina była by zbędna. Ale zanim ktoś się na to zdecyduje pozwolę sobie przedstawić sytuację jak mi ona wygląda. Generalnie wydaje mi się, że regulaminowo noszono je tak jak to widzimy na zdjęciach Sławka i dzavy. Tak je poprostu kojarzę pamięciowo ze zdjęć. Jeśli chodzi o tą korpusówkę, która widoczna jest na zdjęciu załączonym przezemnie, to opcje są wg. mnie dwie:
1) inny wzór, pewnie późniejszy, mógł być już odmiennie noszony. Zwróćcie uwagę, że ta korpusówka ma wieniec, którego nie ma na tych drugich.
2) tak było wygodniej, lepiej, ładniej czy coś jeszcze, temu kto ją tam przyszył. Uzasadnienie proste, acz możliwe. Takie sprawy działy się często. Na korpusówkach generalnie się nie znam, ale trochę sprawę prześledziłem w moim" szkolnictwie i tam działy się cuda na patyku. Wiele z nich mało miało wspólnego z regulaminami. Być może to jest ten przypadek.

To tyle odemnie. Ale liczę na wypowiedź kogoś bardziej obeznanego w temacie, bo podkreślam raz jeszcze że to tylko moje luźne dywagacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem w notatkach akurat nie o korpusówce, ale o łapkach naramiennych orkiestrantów i tamburmajorów oraz o lasce tamburmajora (czyli o tym, co pokazał Adam J. na trzecim skanie z Saxla) - Dziennik Rozkazów MSWoj nr 5 z 5 II 1929, poz. 59, plus załącznik nr 2 do tegoż Rozkazu.

W tym samym dzienniku warto zwrócić uwagę także na drugi rozkaz muzyczny", poz. 54, czyli sygnały dźwiękowe WP". Czy ktoś wie, jak brzmiał np. sygnał kawaleryjski szarża falami na piechotę"...?

Zaś w nr 35 / 2 IX 1929 poz. 519 podano jeszcze jedną ciekawostkę, dziś chyba zapomnianą - zatwierdzone zawołania *wszystkich* pułków i równorzędnych oddziałów samodzielnych WP, w opracowaniu kapelmistrza orkiestry 36. pp kpt. Stefana Lidzkiego-Śledzińskiego. Może by tak na przykład nasi koledzy-rekonstruktorzy zaopatrzyli się w sygnałówki i wyuczyli zawołań oddziałów, które rekonstruują...? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Patka muzykanta. Granatowa z jasno-zolta wypustka, lira tloczona z bialego metalu; na mundurze wyjsciowym - haftowana srebrnymi nicmi - Dz Rozk Nr 30 z 1930, poz 360

Przepraszam, w powyzszej kapelmistrza pominalem opis: granatowa, bez wypustki. Lira i galazki haftowane srebrna nicia.

Oczywiscie sa to odznaki piechoty. Nie znalazlem odpowiednikow kawalerii i artylerii. Mozliwe ze ich nie bylo poniewaz etatowe orkiestry mialy na pewno pulki piechoty (w etatch pokojowych i wojennych), o pulkach artylerii nie wiem (a bardzo chcialbym wiedziec!), zas pulki kawalerii (poza 1 p.szwol) na pewno ich NIE mialy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaka dla orkiestr piechoty. Miala byc noszona na lewym rekawie, 12cm ponizej wszycia w ramie kurtki. Odznaka metalowa, z oksydowanej bialej blachy, no podkladce sukiennej, granatowej z zolta wypustka. Oznaki wprowadzone Dz Rozk Nr10/1939 poz 96, nie weszly do ogolnego uzytku przed rozpoczeciem wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz Rozk Nr 14/1938 poz 168, wprowadzil lapki nowego typu, naramienniki kurtki i naszycia na rekawach dla orkiestr przy uroczystych wystapieniach w szyku zwartym. Naramienniki byly barwy slonecznikowej. Lapki i naszycia barwy slonecznikowej z naszyta biala tasma welniana przeszyta czerwonym sznurkiem w srodku. Do wojny nie wprowadzono nowych dystynkcji we wszystkich pulkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie