Skocz do zawartości

Ślady II Wojny Światowej w Twoim mieście....


sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...
  • Odpowiedzi 406
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 months later...

j.w. kolejne zdjęcie tego samego miejsca.

Jeśli ktoś z Was zna jakieś inne ciekawe miejsca ze śladami II wojny w Krakowie, to piszcie proszę. Nie musicie nawet dodawać zdjeć, wystarczy sam opis, a pójdę tam i obfotografuje ;)

Może ktoś nawet zna jakieś bliższe historie danych miejsc i sytuację w której uległy ostrzałowi... pewnie nie, ale może jednak ktoś ma takie informacje np. od dziadków, za takie informacje także byłbym wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przychylam się do wpisu kolegi powyżej jeżeli ktoś wie coś bliżej na ten temat prosze o kontakt wogole odnosnie walk np w 1939 łaze non stop a wogole tego wrzesnia i nie tylko bo i wyzwolenia miasta niemoge odnalezc nic w terenie bardzo kolegow przosze choc jakies wskazówki.pozdrawiam i darz dół :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustalić, dzięki informacjom z pewnego forum, że budynek przy ul. Grottgera 1 w Krakowie, którego zdjęcia przedstawiłem powyżej był siedzibą Urzędu Dowodcy Policji Bezpieczenstwa i Sluzby Bezpieczenstwa dla Generalnego Gubernatorstwa. Czyżby zatem ślady kul, to była jakaś akcja naszego Podziemia przeciwko niemieckim urzędasom?? Trudno powiedzieć, ale znając dawne pzreznaczenie tej kamienicy można coś takiego gdybać...

Ponawiam prośbę o ewentualne info na ten temat i w ogóle na temat okupacji w Krakowie, ludzie błagam dzielcie się swoją wiedzą z innymi, bo wielu to interesuje, a niektórzy jak ja, nie do końca wiedzą gdzie szukać.

P.S. z nowych ciekawych miejsc znalazłem ostatnio strzałki z czasów okupacji pokazujące umiejscowienie schronów... Niesamowity widok, że coś tak długo się utrzymało, postaram się zamieścić zdjęcia w najbliższym czasie... Ewentualnie jak ktoś chce może sobie odszukać to np na Google Street Viev, wystarczy przejść się ulicą Szymanowskiego wzdłuż Parku Krakowskiego i na dwóch kamienicach widać te strzałki przy wejściach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Augustów.Ul.3 Maja,Kościół pod wz.N.S.J. ostrzelana brama kościoła,od wschodu i zachodu.Kaliber musiał być duży skoro dawał radę przestrzelać płaskownik grubości centymetra.Sam kościół został mocno zniszczony,dwie wysokie wieże były wysadzone przez wycofującą się armią niemiecką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górny krąg przedwojennej rodzinnej studni,trafionej centralnie pociskiem,kilka górnych ocalało,służąc po wojnie w nowej przez wiele dziesięcioleci,ślady ostrzału w kilku miejscach,w jednym z nich do dziś tkwi kula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

@a.korbaczewski dnia 2007-04-13 09:22:00 napisał:

dawajcie wiecej fotek sladów. czy w Gdańsku nic nie ma ciekawego z tej serii?"
Proszzzzem barzo.
Budynek Urzędu Miejskiego w Gdańsku, [przy PKS].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Gdańsk.
Niestety coraz mniej:
- katownia, wszystko usunięte
- postrzelane barierki nad kanałem Raduni - zniknęły
- budynki przy Powstańców Warszawskich - częśc pokryta już plastikową cegłą (ocieplone)

Ślady znikają....

A np na Katowni można było zostawić kawałek i dać opis.
Kiedyś pokazywałem tą ścianę wszystkim którym oprowadzałem po Gdańsku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek mej historii. Widać liczne postrzały na sćianach. Z owym dworem wiążą się ciekawe wydarzenia i bogata historia , o której być może opowiem w osobnym wątku . Ciekawe czy ktoś zgadnie gdzie znajduje się ten dwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie