Skocz do zawartości

Silniki rakietowe


Grzesio

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wit@m!

Intryguje mnie ostatnio - z przyzyn czysto teoretycznych oczywiście, związanych z pewnym aspektem historycznym - technologia wykonywania komór spalania silników rakietowych na paliwo stałe do pocisków artyleryjskich w rodzaju niemieckich 15 cm Wgr. 41 Spr., 21 cm Wgr. 42 Spr., 28 cm Wk. Spr., czy ruskich M-8 albo M-13. Zapewne wielu z Was zna je z autopsji i moglibyście służyć mi kilkoma wyjaśnieniami?
W jaki sposób zamykana była komora spalania? Jakoś nie chce mi się wierzyć, aby po napełnieniu jej (poprzez odlanie ładunku, czy też włożenie ziaren prochowych) jej dno było spawane - w obecności paliwa?! A więc co - nakręcane?
Wynika z tego inne pytanie. W którym momencie następowało napełnianie komory spalania paliwem - tzn. czy najpierw kompletowano pocisk, który następnie napełniano, czy też w chwili montażu kompletnego pocisku jego silnik był już napełniony? Innymi słowy - jeżeli mamy (na zdjęciu na przykład) KOMPLETNY pocisk rakietowy, bez śladu użycia, to czy oznacza to, że jest on napełniony i (mniej lub bardziej) gotowy do wystrzelenia, czy też może to być jeszcze pusta skorupa, w trakcie procesu produkcyjnego?

Pozdrawiam

Grzesio

Napisano
No nie wiem, czy to nie podpada pod ozbrajanie" silników rakietowych ;-)).
Pozdrawiam
Napisano
Panie J. Może by się pan tak przedstawił a nie aluzje robił o rozzbrajaniu coby to pan Bocian posta skasował czy w jakim celu to pan insynuuje -sam nie wiem...
Napisano
Witam!
Z tego co słyszałem od znajomego co mial z tym( chyba panzerschrek) do czynienia to paliwen stałym był proch nitrocelulozowy zamkniety w rurze zakonczonej z jednej strony (wylot) rusztem ze stalowych płaskowników co by materiału pędnego nie wypluło , zaslepiony był nakręcaną rurą a może wkręcaną zaślepką , odpalaną od tyłu.

Do Admina:
Bocian mam nadzieje że ten post nie podchodzi pod rozbrajanie, bo według mnie są to wiadomości czysto teoretyczne, jeśli tak to oczywiscie skasuj.

Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie