Skocz do zawartości
  • 0

Co to za bagnet ?


J23

Pytanie

Bagnet ten został znaleziony w rejonie Dęblina , jest skorodowany , nie widoczne sa żadne bicja identywikacyjne.Jedynie co to moge podac wymiary:
długość ostrza 45 cm,rękojeśc-13 cm,szerokość 0strza przy rekojeści-4cm.Koledzy proszę o identyfikacje tego bagnetu,bedę zobowiązany za pełne dane .
Fot. nr. 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a jaka jest różnica między BAUERNWEHREM a PUNCEM (nie chodzi o nazewnictwo i pisownie to aby uniknać wesołych komentarzy).Może ktoś ma jakiś ślad ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagnet ten został znaleziony w rejonie Dęblina , jest skorodowany , nie widoczne sa żadne bicja identywikacyjne.Jedynie co to moge podac wymiary:
długość ostrza 45 cm,rękojeśc-13 cm,szerokość 0strza przy rekojeści-4cm.Koledzy proszę o identyfikacje tego bagnetu,bedę zobowiązany za pełne dane .
Fot. nr. 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z paroma myśliwymi ( jeden nawet polował i mieszkał przed wojną w rejonie Kamienca Podolskiego)pokazałem mu nawet to znalezisko stwierdził iż widzial różne kordelasy ale to nie pasuje mu na myśliwski nóż , za duże 58 cm dlugości, bedzie to jakaś wojskowa rzecz .Wspomnial iż to może być jakiś wojskowy tasak.
Może to cos podpowie iż został znaleziony w rejonach styku granic pruskiej,austryjackiej i rosyjskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki przedstawiaja rękojeśc tego mieczyka", na poprzedniej fotce jest wyrażna blokada dla dłoni.Ostrze jest jednostrone.Może ktoś ma jakieś sugestie lub informacje.Czekam i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tzw. Bauernwehr czyli broń chłopska , plebejska z czasów średniowiecza . Chłop , mieszczanin ogólnie rzecz ujmujac nie rycerz nie miał prawa do noszenia miecza a niestety w średniowieczu zresztą jak i dzisiaj trzeba było sie czymś bronić .
Noszono więc takie drobnostki przy sobie .
Ten na zdjęciu jeszcze nie ma imponujacych rozmiarów .
Widziałem wieksze .

Czy na głowni jest jakaś punca ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopska" to być może eufemizm z mojej strony w dobie ówczesnej pańszczyzny . Chodzi o broń nie rycerską - mieszczanie , kupcy , rzemieslnicy .
Bauernwehr- jest to w dosłownym tłumaczeniu roń chłopska "
Punca - jest to znak kowala wybity na gorąco .
Czasokres to ~ 1400-1500 - nie ma na to mądrego .
Wiecej info na priva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem teraz wiem co to jest punca.Niema śladu bo jest strasznie zardzewiałe.Mam jeszce pytanko czy można określić okres z jakiego ten BAUERNWEHR pochodzi i skąd taka nazwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam dwa tego typu + kilka noży o podobnej formie .Była to bardzo popularna broń .
zwłaszcza na wsiach podczas prac polowych wyorywano tego b. duzo . Jakość jej jest słaba , była ona również tania jak na średniowiecze , dostępna dla przecietnego śmiertelnika , czego nie da się powiedzieć o mieczach z tego okresu .
reausumując - nie jest to rarytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średniowiecze???? chyba nie a jeśli broń chłopska to punce??? według mnie to jakiś samodział też jakieś dziwne kosy" czasem robiłem więc dlaczego ktoś kiedyś nie miałby sobie wyprodukować czegoś takiego? kiedyś znalazłem halabardę i ni cholery nie wiem po co ktoś ją sobie zrobił. napewno nie jest z lat kiedy się je używało. Taki może bajer tylko. Ale fajny jest ten Twój majcher :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na tasak to chyba jest za wąskie trochę. Sądząc z długości i faktu braku jelca (chyba ...) rzeczywiście może być to jakiś rodzaj noża myśliwskiego. Ostrzony był chyba z jednej strony, albo słaba jakość fotografii skłoniła mnie do takowego wniosku :). To dodatkowo może być przesłanką za myśliwskim zastosowaniem. Mój znajomy myśliwy również zgadza się z takim wnioskiem.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za wszelkie informacje na temat mojego znaleziska.
Jednak nie zgadzam sie z stug IV z ostatnim zdaniem , dla mnie jest to rarytas.Zreszta ciesze się każdą rzeczą którą znajde lub dostane od znajomych ( nigdy nie przeliczam na kasę i nie oddał bym za żadną kasę).Z tego co widze wy Panowie też.Pozdrawiam do następnego spotkania nie tylko w internecje jak i w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za wszelkie informacje na temat mojego znaleziska.
Jednak nie zgadzam sie z stug IV z ostatnim zdaniem , dla mnie jest to rarytas.Zreszta ciesze się każdą rzeczą którą znajde lub dostane od znajomych ( nigdy nie przeliczam na kasę i nie oddał bym za żadną kasę).Z tego co widze wy Panowie też.Pozdrawiam do następnego spotkania nie tylko w internecje jak i w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie