Skocz do zawartości

Zdjęcie dziadka z 39


roobert

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam !

Ostatni znalazłem zdjęcie dziadka po mobilizacji w 1939r.
Na odwrocie zdjęcia są następujące napisy:
2 kom.
Komenda Rejonu Nr19
D.O.K. nr 6

Ztego co się dowiedziałem D.O.K. nr 6 oznacza Dowództwo Okręgu Korpusu nr 6 czyli Lwów.

A pozostałe napisy?
Może ktoś pomoże ustalić mi jednotkę w jakiej służył mój dziadek?

Z dołączonego zdjęcia wynika że musiała to być jednostka 2-liniowa lub batalion obrony narodowej - patrz bagnet u pasa chyba niemiecki liść".

Pozdrawiam
Robert
Napisano
Twój dziadek jest bardzo osobliwie umundurowany. Ma kurtkę wz. 19 (stary wzór munduru) i spodnie wz. 37 (nowy wzór). To żadka kombinacja. Do tego ma bagnet wz. 98/05 ??
Napisano
Wprawdzie w 1939 istniały już Komendy Rejonów Uzupełnień", bez numerów, jedynie z nazwą, ale do 1922 pobór w Wojsku Polskim był terytorialny i komendy takie funkcjonowały wówczas przy poszczególnych pułkach. Być może więc jedna z KRU Lwów (byłe dwie - Miasto i Powiat) była kiedyś KU przy 19. pp Odsieczy Lwowa i stąd taki skrót myślowy w opisie?

Natomiast przez pewien czas po przejściu na system eksterytorialny, chyba do końca lat '20, komendy nosiły i nazwę i numer, ale ten nowy numer nie był prostym przełożeniem z numeru pułkowego - nie wiem niestety, jakie numery miały PKU w DOK VI, ale rzecz jest możliwa do sprawdzenia.
Napisano
Nie, można znacznie prościej. Wystarczy przejrzeć rozdzielniki Dzienników Rozkazów. W okresie, gdy Komendy posiadały numery, są one w owych rozdzielnikach wymieniane ze swoim numerem. Trzeba sięgnąć po DOK VI gdzieś tak z połowy lat '20 - rozdzielnik był zwykle ząłącznikiem do pierwszego lub ostatniego rozkazu rocznego.

A gdzie szukać Dzienników Rozkazów, o tym pisaliśmy ostatnio w wątku o karze śmierci.
Napisano
Rejonowa Komenda Uzupełnień" (RKU) - z taką nazwą zawsze się spotykałem. Z Komendą Rejonu Uzupełnień" nie miałem doczynienia nigdy. Nie znaczy to jednak, że nazwy sobie przed wojną swobodnie nie parafrazowano.

Podaj proszę nazwisko i imię dziadka, to sprawdę co i jak. Może mi się uda coś wyszperać.
  • 2 months later...
Napisano
No więc wydaje mi się, że jego pas to typowy żołnierski wz. 36 a to co przypomina koalicyjkę to w rzeczywistości pasek nośny od chlebaka lub maski pgaz.
Osobliwe jest tylko połączenie spodni nowego wzoru z kurtką starego. Może na tej podstawie uda się kiedyś zidentyfikować odział.
Napisano
Do kolegi Kolekcj. Nie parafrazowano jednak - znalazłem w notatkach takie coś: Rozkaz Tajny DOK VII nr 6 z 10 X 1938, poz. 1 - z dniem 1 IX 1938 nastąpiła zmiana nazwy stanowiska Powiatowy Komendant Uzupełnień" na Komendant Rejonu Uzupełnień".

Jak nie zapomnę, to sprawdzę we wtorek, co na ten temat pisało w owym czasie MSWoj (choć w notatkach nic nie mam, co mnie trochę dziwi).
  • 3 weeks later...
Napisano
Znalazłem, choć nie w MSWoj :-)

W związku z nową organizacją Służby Uzupełnień na stopie pokojowej, wydaną rozkazem MSWoj Dep. Dow. Og., L. 550/Org./Tjn. z dnia 13 VI 1938, podaję do wiadomości, że obecne Powiatowe Komendy Uzupełnień zostają z dniem 1 IX 1938 przemianowane na "Komendy Rejonów Uzpełnień /skrót: K.R.U./".

(Rozkaz Tajny DOK V / 27 VII 1938, poz. 2)
Napisano
Ja nie wiem po co my się tu wogóle nad tym rozwodzimy. Przecież jedyne do czego dojdziemy to, że to była RKU nr.19, która była na terenie DOK. Co nie znaczy że musiała być we Lwowie. Wcześniej stosowano nazwy PKU Miejscowość, a nie numeryczne. Trudno będzie więc znaleźć jakieś przełożenie. Co więcej wydaje mi się to poprostu bezcelowe. W końcu chodzi o ustalenie jednostki w jakiej ten gentelman służył. A jak się zerknie do Rocznika Oficerskiego Rezerwy 1934 to widać wyraźnie, że w pułkach są wymieszane przydziały z różnych (wtedy jeszcze) PKU. Nie mamy takiego rocznika na 1939 rok więc nie możemy wykluczyć dosłownie żadnej jednostki. Także jedyne dane, które jak sądzę mogły by nas przybliżyć do rozszyfrowania zagadki, to imię i nazwisko widocznego na zdjęciu żołnierza. W zasadzie to nie mój problem więc nie będę się o te dane napraszał drugi raz.
  • 4 weeks later...
Napisano
Witam !

Niestety przez ostatnie trzy tygodnie miałem płyte głóną od kompa w rozsypce ... :/

Mam pytanie: czy kolega kolekcj to Julian M. Skelnik ?

Jeżeli tak to korespodowaliśmy już ze sobą w w/w sprawie, jeżeli nie to proszę o kontakt.

Pozdrawiam

Robert Rudyk
  • 5 months later...
Napisano
Po dłudim oczekiwaniu dostałem odpowiedź z CMJW w Opolu. Niestety ale w posiadanej przez nich dokumentacji nazwisko mojego dziadka nie figuruje.


Natomiast dowiedziałem się od polsmola, że w trybie alarmowy mobilizowano we Lwowie 61 i 62 batalion wartowniczy.

Czy ktoś ma stany osobowe tych batalionów? Oczywiście szczególnie interesują mnie stany 2 kompani tych batalionów.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie