Skocz do zawartości

Mauser PFK Warszawa wz.98/29


student

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Czy ktoś ma jakieś informacje (szersze od tych z TBiU) odnośnie Mauser'ów przerabianych w Warszawie (z modelu 98 na model upodobniony do wz. 29). Bo Jak wiadomo w Warszawie nie produkowano Mauser'ów wz. 29. Najlepiej jakby ktoś miał zdjęcia takowychlub linki do stron gdzie jest szerzej o tym napisane. Takich przeróbek było ok. 11800 szt i to tylko w latach 1930 i 1931. Mój mail to: krzycho_a@wp.pl.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam!!
W czasie chodzenia z wykrywaczem miałem okazję spotkac się ze sporą ilością tzw. kbk 98/29.
spotkałem się z nastepującymi:
-przeróbka kbk 98 produkcji PFK WARSZAWA
-przeróbka kbk 98 produkcji FB RADOM

w tym przypadku przeróbka polegała na:
-usunięcie koźlika
-przesunięciu obsady bagnetu (chyba o 15 cm- w sumie o taką odległośc jak w 29) poprzez obcięcie łoża i nakładki
-nawiercenie w obsadzie bagnetu i łożu otworu na wycior
-wstawienie w kolbe babki służącej do rozbierania zamka

-przeróbka niemieckiego kbk 98 a produkcji ERFURT
to co powyżej, dodatkowo w egzemplarzach w których pozostał otwór w kolbie do mocowania pasa nośnego zaklejano go i mocowano igiełkę z odpowiednim wycięciem
a także zmieniano baczek przedni na taki jak w polskim kbk 98.(nie spotkałem się z inaczej przerobionym ERFURTEM-bezpośrednio zetknałem się z około 10 sztukami bezposrednio z ziemi)

-bardzo ciekawa przeróbka z długiego kb 98 produkcji niemieckiej-w tych egzemplarzach ( trzy sztuki) kbk 98/29 komory nabojowe ewidentnie pochodziły z kb 98 (resztki bić) a wcięcie w które wchodzi nakładka było dosztukowane z kawałka metalowej tulei i było znacznie dłuższe niż w standartowym kbk.Słyszałem też o egzemplarzu w którym tuleja była wykonana z ...aluminium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie