Jump to content

u-boot week


Guest seahorse

Recommended Posts

Na National Geographic od poniedziałku zaczyna się Tydzień łodzi podwodnych". Na początek smakołyk: poniedziałek, 23:00 film o znalezionym u wybrzeży New Jersey w 1991 wraku tajemniczego niezidentyfikowanego u-boota... (ciekawe czy miał na pokładzie bursztynową :))))
Link to comment
Share on other sites

Witam
Może cię zaskoczę ale tydzień ubotów leciał pierwszy raz półtora roku temu, a sam film otym OKRĘCIE PODWODNYM czyli U-586 leci średnio raz w miesiącu. O samym okręcie więcej na http://www.uboat.net/boats/u869.htm Film jest bardzo dobry i godny oglądania, także kto nie oglądał gorąco polecam (2 części, druga we wtorek).
Tylko dziwi mnie dlaczego tam tyle mówią o ŁODZIACH PODWODNYCH !!!!
Link to comment
Share on other sites

Ej, to o jakim w koncu jest U-boocie ten program?
Podejrzewam, ze 869. Historia o tyle tragiczna, ze zginelo na nim 2 (a moze i 3) nurkow. Po prostu penetrowali jego wnetrze... a i sam wrak jest dosc gleboko dla nurkow. O ile pamietam (widzialem kiedys taka strone o nim), to Uboot jest rozerwany na wysokosci centrali. Osobna kwestia byly sprzecznosci w kwestii grobow wojennych", w ktorych zawsze jest sporo emocji. Ale koniecznie odkrywcy chcieli poznac numer tego U, bo badania historyczne byly niejednoznaczne. W koncu znalezli nóż radiooperatora Horenburga i skrzynke narzedziowa z tabliczka bakelitową (patrz wątek Historie z tej ziemi"), mowiaca wyraznie: U-869, co bylo poniejakim zaskoczeniem.
Ciekawe jest to w kwestii aszego" helskiego Uboota, co do ktorego identyfikacja jest o tyle trudna, ze wg mojego rozeznania powinny byc w tym rejonie 3 wraki okretow typu VIIC... Wprawdzie o roznych uszkodzeniach. Nikt do nich jednakze nie wchodzil (podobno). Uwazam ze mozna jedynie zwrocic uwage na uzbrojenie przeciwlotnicze i Schnorkel, przynajmniej zeby odroznic okret z 1943 od tego z 1945. No ale... mimo ozywionej w swoim czasie korespondencji z bardzo znanym gdanskim pletwonurkiem, nie udalo mi sie przekonac go, ze innych sposobow identyfikacji zewnetrznej nie ma (lepsi juz sie nad tym glowili, np. Innes McCartney, angielski badacz co najmniej kilkudziesieciu wrakow roznych o.p.).

Ale... ja i tak nie odbieram tej stacji!
Link to comment
Share on other sites

Witam
Znowu troszkę pogrzebałem i mógłym ostrożnie napisać że był to U-346. Opieram się na stronce :
http://www.seaquest.pl/turystyka/baltyk/index.htm
oraz na potwierdzeniu tej teori (wypadek podczas zanżania)przez najlepszą chyba stronę o ubotach:
http://uboat.net/boats/u346.htm (nie zgadzają się jedynie daty wodowania i podniesienia bandery)
Link to comment
Share on other sites

Hej Mac, to nie takie proste, uwierz mi... Internet i literaturę przekopałem w tej kwestii w 100%. Wymieniałem też emaile z p. Janczukowiczem (Rekin), który twierdzi, że etykieta U-346" została przyczepiona do tego wraku pochopnie i tak już jest on od lat określany. Ale nikt tego nie dowiódł.

Skoro najlepsza strona www.uboat.net utwierdza Cię w przekonaniu, że jest to U-346, to zerknij na to (ja naprawdę przekopałem ten Internet):
http://uboat.net/boats/u367.htm
http://uboat.net/boats/u272.htm
I co, pasują???
(na pozycje geogr. nie zwracaj uwagi, bo to kompletna bzdura)
Chętnie wymienię z Tobą dalsze uwagi na priv.

pozdrawiam,
Michał - Gdańsk
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information