Skocz do zawartości
  • 0

Pocisk rapner


Gość Pewel

Pytanie

Jakis czas temu ok 30m. od okopu udało mi sie wykopac w miejscowosci Strońsko miedzy Zduńską wolą a Sieradzem na lini obrony warty z 1939r,pocisk rapner,ktory podczas lotu i upadku na ziemie najprawdopodobniej sam sie unieszkodliwił.Ma on wysokosc 34 cm srednice 7,zapalnik przypomina gwint od żarówki i jest z mosiądzu,w srodku znajduje sie ok 15.kg ołowianych odłamków,na zapalniku widnieją takie napisy:22/31wz.1897 i jeszcze jeakies małe ledwo widoczne kułeczko.Chciałbym dowiedziec sie czy to pocisk czy niemiecki i czy jest on z pierwszej czy z drugiej wojny bo taki zapalnik wskazuje ze jest przestarzały jak na drógą,ale polacy mieli przestarzałe armaty..nie wiem juz sam...dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

przepraszam za błąd chodziło mi o szrapnel,co za wstyd dzięki grzesiu ale czekam jeszcze na inne sugestie,aby upewnic sie na 100%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki :-) Schneider wz. 97 to polowa armata kal. 75 mm konstrukcji francuskiej, pierwsze na świecie nowoczesne działo z sługim odrzutem lufy. Była w latach międzywojennych standardowym uzbrojeniem polskich PALi (Pułków Artylerii Lekkiej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno polski pocisk od polowej armaty 75mm.Znalazłem kiedyś 19 sztuk w jednym miejscu,lecz moje niemiały zapalników tylko same wkładki filcowe(zabezpieczające)A swoją drogą to chyba coś dla saperów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz nie wiem czy jest to szrapnel polski czy niemiecki???? Ale saperow napewno by to niezaintersowalo,gdyz na moje szczęscie posisk po upadku na ziemie sie ozbroił sam"..Prosze takze o inne posty apy sie upewnic......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie