Skocz do zawartości

Ulubiony film wojenny


Farago

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Dla mnie kultowym filmem wojennym zawsze był, jest i będzie Żelazny Krzyż" Sama Peckinpah'a. Po raz pierwszy widziałem go przez przypadek w 1985, na wakacjach z rodzicami – to był okres gdy jeszcze magnetowid VHS nie był sprzętem popularnym w PRL. I tak się właśnie stało, że w ośrodku, w którym wtedy mieszkaliśmy, kwaterowała wtedy ekipa filmowa, która kręciła jakiś większy film dokumentalny. Ponieważ byłem dzieckiem, które wlazło wszędzie, gdzie się dało, więc zawieruszyłem się też w sali, którą wykorzystywali do przeglądania na bieżąco materiałów nakręconych danego dnia zdjęciowego (a potem najczęściej oglądali sobie jakieś filmy fabularne). No i pewnego dnia właśnie w takich okolicznościach obejrzałem po raz pierwszy „Żelazny Krzyż” – miałem wtedy 10 lat. Pewnie dlatego mam do niego taki sentyment. Druga część tego filmu i remake z niej p.t. „Przełom”, nie zrobił już na mnie takiego wrażenia. A co najgorsze nie podobała mi się również książka Williego Heinricha, na podstawie, której „Żelazny Krzyż” powstał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Moja czołowka to
-Westerpllate
-Hubal
-ORP Orzeł
-Kanał
-Szeregowiec Rayan
-Cienka czerwona linia
-9 POTA
-Za linią wroga
-O jeden most za daleko
-Pluton Oliviera Stona
-Kompania BAraci
-Na zachodzi bez zmian
-Zaginiony batalion
-6 BAtalion
-bitwa o Midway
-Posterunek
-Stalingrad
-Wojna zimowa
-lista Shindlera
-Fabryka zła
-Król Olch
-Breve Hart (ach te bitwy)
-Okręt
-Helikopter w ogniu
-Najdłuszy Dzień
-Byliśmy Zółnierzami

i to było by na tyle :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olbrzymie wrażenie zrobił na mnie Szeregowiec Rayan". Wcześniej wojna na ekranie to byla jedna wielka fajna przygoda (pancerni i spółka, parszywa 13tka, złoto dla zuchwałych). Nawet te poważniejsze nie pokazywały horroru wojny. Dopiero na Szeregowcu..." zobaczylem urwane nogi, żołnierzy ginących ni stą ni z owąd, niezgodne z zasadami fabuły filmowej. Tak, ten film mną wstrzasnął!

Podobnie odbieram Helikopter w ogniu". Strzelanka jak w grze komputerowej, a to o zgrozo na faktach! I znowu krew, brud, oderwane kończyny, sfilmowane tak że sie czuję jak na polu bitwy.

Z polskich, obejrzana całkiem niedawno, wspominana wielokrotnie Jarzębina czerwona" - podobała się, ale czy w kazdym polskim filmie wojennym musi być scena picie wódki i nocne Polakow rozmowy"? ;-).

Te filmy same mi sie nasuneły bo obejrzane niedawno. Oczywiście tytułów które zawsze chetnie obejrze jest wiecej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...
Jeśli chodzi o Kompanie braci" to uważam, że jest to serial nierówny. Może to bierze się z tego, iż każdy odcinek reżyserował kto inny. I tak: najlepsze moim zdaniem są odcinki : Carentan i Uzupełnienia - moim zdaniem najlepsze w historii kina sceny rozwalanych czołgów. Natomiast np Odcinek dotyczący D-Day wali wiochą czasami. Jestem pilotem i w scenie desantu wkórza mnie czasem zbyt plastikowe" czy zbyt efektowne" ( nie wiem jak to nazwać) poruszanie się samolotów (w końcu to tylko!! efekty specjalne.
Co innego w O jeden most za daleko". Normalnie orgazm" gdy się ogląda te prawdziwe!! C-47 i prawdziwie desantujących się żołnierzy. Ujęcia kręcone z wewnątrz Dakoty - to jak ona pływa w tym powietrzu - Oh, Ah, miodzio. W końcu Pan Richard zaangażował prawdziwych żołnierzy i ich powyrzucał z samolotów:)))
A na koniec Szeregowiec Ryan" - Te efekty dzwiękowe podczas ladowania. No, byłem wtedy mały i zrobił ten film na mnie ogromne wrażenie. No i te P-51 Mustang i ten ŚWIST jak przelatują (oprócz odgłosu silnika) aż normalnie nie wiem co mi się wtedy dzieje...
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
jak dla mnie w ścisłej człówce jest a tyłach wroga". jeden z niewielu filmów do którego nie można sie przyczepić pod względem technicznym, świetnie przygotowane szczegóły umundurowania i uzbrojenia. lepszy nawet od szeregowca ...", który pod tym względem troche kuleje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie