Skocz do zawartości

czeska firma a przedwojenne WP


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

czy czeska firma BATA znana wspolczesnie z płodzenia butów robiła coś w okresie międzywojennym dla WP ? Może miała jakies przedstawicielstwo w Polsce ? Czy ktoś słyszał o czymś takim ? Spotkałem się z opinią że robiła niektóre wyroby skórzane do WP jak pokrowce na łopatki itp czy także buty. Co wy na to ? Pradwa to czy nie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oczywiście - centrala mieściła się w Warszawie przy Marszałkowskiej 137, tamże był jeden z pięciu warszawskich sklepów tej firmy i salon pedicure'u. Oficjalna nazwa brzmiała: Polska Fabryka Obuwia Bata S. A." i pod taką nazwą można ją wyszukać w przedwojennych ksiązkach teleadresowych.

Niemniej jednak, pamiętam, że podczas lektury Dziennika Rozkazów MSWoj (czy chyba raczej Dodatku Tajnego; niestety numeru raczej nie zanotowałem) natknąłem się na zalecenie, by unikać składania zleceń tej firmie, z uwagi na jej niecałkowitą lojalność wobec Państwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano własnie to by sie zgadzało bo widziałem ostatnio trzewiki wz.31 (takie jak u nas piechota nosiła) z wyraznym logo BATA - takim samym jak jest teraz i zastanawialem sie czy to jednak nie sa czeskie ... ale jednak nasze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty jak też pozostałe części umundurowania dla WP produkowały raczej tylko Państwowe Zakłady Umundurowania, powołane na podstawie rozporządzenia RM z 19 marca 1928 roku, wpisane do rejestru handlowego Sądu Okręgowego w Warszawie 1 grudnia 1928 r. Z tego co pamiętam miały duże nie w pełni wykorzystane zdolności produkcyjne.
Pozdrawiam
Waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym obok PZU działało wielu prywatych producentow jak chocby Grabski w Łodzi czy Bracia Deutsch, Kera, LEMKO itp ... wcale nie jestem taki przkonany o wyłączności PZU - stąd ten post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Pośpiech jest złym doradcą.
Doczytałem że, ok 25% butów i umundurowania wykonywały zakłady prywatne, więc pewnie ta czeska firma (robiąca podobno świetne buty). Pewno w myśl zasady żyj i daj żyć innym".
Zdolności produkcyjne PZU Poznań - 700 par dziennie, Kraków - 450 par dziennie
Pozdrawiam
Waldek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać, że w Polsce fabryka Baty została zbudowana w 1930 a surowym korzeniu" w Chełmku koło Oświęcimia, na gruntach kupionych bodajże od Sapiehów. Buty tam są chyba zresztą produkowane po dziś dzień, choć pod innym szyldem.

A wspomniane zalecenie MSWoj wydane zostało zapewne po pewnym incydencie - zarząd fabryki sprzeciwił się mianowicie utworzeniu związków zawodowych, a gdy w sprawie zainterweniowały władze państwowe, cała sprawa przedstawiona została w sposób spaczony w dość wpływowej gazecie fabrycznej Echo Chełmka".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Bata. Robiła obuwie dla Czechów, Niemców, Anglików itd.
Po zajęciu Czechosłowacji Niemcy przejęli fabryki Bata i produkowali na potrzeby własnej armii.
Właściciel uciekł do Afryki Południowej. Tam otworzył kolejne zakłady i produkował na rzecz Anglików i innych krajów wspólnoty brytyjskiej. Produkował nie tylko buty, ale i oporządzenie brytyjskie. Co najśmieszniejsze wszystkie wyroby miały to samo firmowe logo.
Te trzewiki, wcale nie muszą być produkowane dla polskiej armii. Mogły też być wykonane na zamówienie niemieckie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie one wyglądają dokładnie ta samo jak opisane w książce/katalogu o ekwipunku polowym R. Fisha buty niemieckie. Mają dokładnie taki sam zaokrąglony łuk szycia.
Model jest taki sam a opisane są jako buty niemieckie, z tym że te buty z książki sygnowane są :
27-1/2—5 Schmaiz----t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:
October 1, 1942: The Chelmek slave-labor camp, located in Poland near Auschwitz-Birkenau, opens to house Jews draining swamps to provide water to the nearby Bata shoe factory.

In the 1930s, the Bata Group was a well-known and prosperous company. Shoe manufacturing launched by Tomáš Bata in the 1920s was successfully continuing. It even expanded outside its hometown Zlín in the 1930s. They established production facilities in Czechoslovakia, as well as abroad, e.g. in Croatia (Borovo), Poland (Chelmek, Otmet), Holland (Best), the Switzerland (Möhlin), or even outside Europe in the United States (Belcamp), India (Batanagar) or Brasil (Batatuba).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie