Skocz do zawartości

Nemmersdorf - mit czy rzeczywistość?


rob

Rekomendowane odpowiedzi

kiedys był artykół w Gazecie Wyborczej w Dużym Formacie o Niemcach wyzwalanych przez armie czerwoną i z tego co tam opisywano bardzo dużo niemców wieszało się zaraz przed wejsciem rosjan.Tak samo matki topiły sie w odrze wraz z dziećmi tylko po to aby nie wpaść w ręce dziczy ze wschodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam. Te zbiorowe samobójstwa niemieckich cywili to efekt skutecznej propagandy Gebelsa. Myśle że niemieckim bozą chodziło bardziej o stawianie zaciekłego oporu przez ludność III rzeszy niż takie samobójstwa.Napewno nie przewidzieli tego do końca. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...
Witam jestem tu nowy i dopiero przeglądam forum a jako, że jestem z Rawicza jak Mariusz i doczytałem jego opowiastkę z oficerem armii rosyjskiej w tle to pozwolę sobie po 10 latach odświeżyć wątek i również również przytoczyć opowieść zasłyszaną od jednego ze starszych mieszkańców Dębna Polskiego.
Było to po wejściu wojsk armii czerwonej do Dębna Polskiego. Jeden z sowieckich wojaków natknął się na kobietę dość mlodą wdówkę i postanowił poużywać sobie -działo się to dość niedaleko od posiadłości moich dziadków w okolicach tzw SIKAWKI czyli takiej mini remizy strażackiej.
Wojak dostał sie do domu na rogu ulic i próbował zgwalcić kobietę. Ta jednak uciekła przez okno. Wszystko widział jeden z mieszkancow Dębna i postanowił interweniować. Pobiegł około kilkadziesiąt metrów dalej do domu po ukryty karabin i w trakcie gdy ruski próbował złapać kobietę strzelił do niego ciężko go raniąc. Oczywiście zrobiła się afera. Koledzy ruskiego złapali wybawiciela i chcieli go ukatrupić. Bohatera próbowali bronić mieszkańcy. Zrobił się podobno niezły raban.
Na to wszystko wjechał oficer armii i rozstrzygnał spór.
Po wysłuchaniu obu stron wyciągnął broń i o dziwo dobił żołnierza przyznając rację mieszkańcom.
Miejsce to miało w okolicach wspomnianej już wcześniej przeze mnie Sikawki (garaż dla ręcznej pompy strażackiej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie