Skocz do zawartości

Lotnisko lodz widzew 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Nie zgodzę sie. Oba zdjęcia pochodzą z Lwowa z sierpnia 1939,
z miejsca pokojowego stacjonowania eskadry.
Pozatym na jednym ze zdjęć widać hangar, a takiego nie było w Ksawerowie.

Oba zdjęcia prawidłowo opisane są w którymś numerze Skrzydlatej Polski - poszukam to wstawię nr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 8 months later...
Dopiero niedawno odkrylem to forum ale chcialbym dodac swoje trzy grosze. Jako autor strony o LWD moge potwierdzic ze zaklad zlokalizowany na Kopcinskiego mial na tylach male lotnisko wybudowane w roku 1947. Byl tam tez maly hangar dla samolotow. Lotnisko istnialo do konca istnienia LWD czyli do roku 1952, pozniej teren zostal zabudowany. Byl to wyrownany teren trawiasty bez zadnego pasa startowego. Zdjecie Zucha jest zrobione na tle LWD. Z prawej strony byl tor kolejowy do Koluszek, a za nim park 3-go Maja. Z lewej budynki Monopolu Spirytusowego. Budynki LWD i szkola istnieja do dzisiaj. Co do lotniska Lodz-Widzew, bylo to tylko zapasowe lotnisko polowe zlokalizowane w wiosce Zdzory kolo Ksawerowa. Nazwa Widzew byla chyba celowo dobrana dla zmylenia Niemcow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym odwiedziłem na chwilę Ksawerów i zawitałem pod pałacyk. Sam pałac robi wrażenie i wygląda na dosyc przyjemny. Jest dosyc mocną konstrukcją, co ciekawe muszą tam byc jakieś konkretne podpiwniczenia skoro w ogrodzie wystaja z ziemi 2 duze czerpalniki powietrza (2m x 2m).
Czy ma ktoś jakieś konkretne informacje o rozmieszczeniu infrastruktury lotniska - tj. pole wzlotów, stojanki, składy?
Domyślam się że część tego była rozlokowana w pobliskich zabudowaniach folwarcznych sąsiadujących z pałacykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz. Przecież lotnisko 161, i 162 eskadry jest dobrze obfotografowane. Zdjęcia przedstawiają płonącą pezetelkę porucznika Tadeusza Jeziorowskiego zestrzeloną nad lotniskiem 4 września 1939 roku w dniu wykonania zdjęć, ale też fragment zabudowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 years later...
Witam.
Postanowiłem ruszyć temat, bo mimo wszystko wciąż niektórzy mieli wątpliwości odnośnie rozmieszczenia niektórych lokacji.
LWD, jako lotnisko doświadczalne, zostało opisane tutaj jako znajdujące się przy ul Kopcińskiego i adresowane przed wojną jako przy ul. Zagajnikowej 56.
Niedawno miałem okazję skompletować (prawie) całą Łódź ze zdjęć lotniczych, wykonanych przez Niemców w 1942r.
W efekcie, dzięki Photoshopowi, mogę sobie dowolnie skalować te zdjęcia, do praktycznie dowolnej mapy i nakładać je na nowsze plany.
Tak więc, z pewną dozą przybliżenia, można śmiało pokusić się o domysł, że ów pas ziemi 50x200 metrów do startów znajdował się w miejscu, jakie się tu podaje.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a14b1e07d6d6cfff.html
Kropką oznaczyłem obecny adres Kopcińskiego 56, bo zakładam, że numeracja wiele się nie zmieniła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie