Skocz do zawartości

Lotnisko lodz widzew 1939


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
lotnisko polowe na widzewie znajdowało sie w miejscu gdzie obecnie stoi sobie GEANT" i jego parkinigi oraz puste pole miedzy Geantem i Urzedem Stanu Cywilnego :) tyle wiem od moich dziadkow ktorzy mieszkaja w poblizu ...

Swoja droga jak budowano Geanta to w gazetach kilka razy wspominano o problemach ze zbrojeniami podloza po przedwojennym lotnisku ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne wątpliwości,którymi chciałbym się podzielić.W opisach wrześniowej działalności 161 i 162 EM jest mowa o polowym lotnisku w majątku Widzew-Ksawerów. Czyli chodzi o teren między Rudą Pabianicką a Pabianicami. Czy informacje o lotnisku zlokalizowanym w rejonie dzisiejszego Geanta" są pewne ? Kiedy ewentualnie miałoby powstać ? Przed wojną ten rejon był już od dawna w administracyjnych granicach Łodzi i wcale nie były to peryferie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zdjecia nie sadze ze jest z Lodzi bo stacjonowaly tam pzl 7 i pzl 11 a na zdjeciu stoja czaple lws mewa w okolicah lodzi bylo tez lotnisko w Sokolnikach ale gdzie? Lotniska te nalerzaly do armii LODZ wiadomosci o lotniskach w lodzi sa w ksiazceSILY LOTNICZE POLSKI I NIEMIEC 1939 autorstwa JERZEGO B CYNKA str 99 pzdr obert8 i mauser hess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zdjęcie jest autorstwa Hugo Jagera i było wydawane w serie Die Soldaten ..."
I widoczne na nim samoloty są wyłącznie niemieckie.
Seria wrześniowa" , zdjęcie nr 59

Poza tym istniej jeszcze kolorowa odbitka tego zdjęcia , w archiwum TimePix.
Wszystkie opisane jako lotnisko w Łodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie Jaegera ( a właściwie zdjęcia, bo znam jeszcze jedno ) faktycznie zostało zrobione w Łodzi ale na lotnisku Lublinek. Na Lublinku praktycznie przez całą wojnę stacjonowała jakaś jednostka szkolna Luftwaffe. Lublinek jest z resztą znany i sprzed wojny. Odbywały się tam kursy Przysposobienia Wojskowego Lotniczego.
obert8- czy pamiętasz coś więcej z tego artykułu ? Zakłady doświadczalne to też bardziej pasuje na Lublinek. Niemcy mieli tam całkiem niezłe zaplecze techniczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiekrzylem zdiecie i te samoloty po lewej stronie wygladaja mi na czaple a te obudowy silnikow jak przod od mewy ale moze sie myle Co do tego zakladu doswiadczalnego to bylo tam napisane ze przy lotnisku na widzewie zreszta moja mama rozmawiala z zona niezyjacego juz inzyniera z tych zakladow na i ona tez mowila o widzewie B ylem zreszta dzisiaj w tych okolicach i przy GEANIE jest rozbierany jakis stary budynek ceglany jesli jutro nie pojade w teren to sie tam przejde Kurcze nie pamietam gdzie byl ten artykul o tych konstruktorach PZDR obert8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oto co znalazłem po wpisaniu w google lotnisko polowe widzew"

31 sierpnia 1939 r. III/6 Dywizjon Myœliwski (161 i 162 EM) przeleciał na lotnisko polowe Widzew koło Łodzi i został włączony w skład Armii "Łódż. Ppor. Główczyński do pierwszego lotu bojowego wystartował po południu 1 wrześia. Zestrzelił wtedy prawdopodobnie Henschla Hs-126. Następnego dnia, do spółki z ppor. Tadeuszem Kocem, zestrzelił Me-110. 3 września w porannym locie zestrzelił rozpoznawczego Ju-86K, a 4 września Hs-126. 6.9.39 zestrzelił He-111, ale z trudem wylądował na uszkodzonym samolocie - załoga niemieckiej maszyny ratowała się zrzuceniem bomb, a odłamki dosięgnęły samolotu ppor. Główczyńskiego."

http://free.polbox.pl/g/grs1/glowczynski.htm

takze to lotnisko tam było ;) a co do jego miejsca wydaje sie pewniakiem mi ze bylo wlasnie tam - byc moze wlasnie dlatego ze bylo tam wczesniej lotnisko teren ten przez tak dlugo okres czasu byl praktycznie niezagospodarowany - bo sam pamietam ze byl tam jedynie tartak i puste pola albo jakies wiaty - zero ciezszych budowli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza bolas ale ten fragment dotyczy polowego lotniska Widzew-Ksawerów, które nie ma nic wspólnego ( poza nazwą ) z dzielicą Łodzi. Myślę,że należy uściślić temat lotnisk w Łodzi :

1. Lublinek - lotnisko aeroklubowe,wykorzystywane w czasie wojny przez Niemców.

2. Widzew-Ksawerów - majątek koło Łodzi, na pd-zach od Rudy Pabianickiej, lotnisko polowe 161 i 162 EM

3. Widzew - tajemnicze lotnisko w okolicach dzisiejszego Geanta" przy Al. Piłsudskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie