Skocz do zawartości
  • 0

Nie damy Wilna


wiciu_r

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest to odznaka Samoobrony Wilna?Choć data sugeruje,iż może to być znak związany z przekształceniem Brygady Samoobrony" w pułk strzelców i pułk ułanów?Czy mógłbyś udzielić jakichś bliższych informacji.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi bliższymi informacjami to cieńko, dziadek zmarł jak ja miałem 2 miesiące a to dał mi ojciec.
Za cara dziadek mieszkał w Święcianach na Litwie, był kierownikiem pociągu na syberyjskiej linii a potem się skumplował z Piłsudskim, niestety wszystkie dokumenty rodzinne podczas przesiedlenia odebrali sowieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to odznaka 85 pułku piechoty strzelców wileńskich,który stacjonował w Nowej Wilejce.Jeśli chcesz poznać historię pułku możesz kupić jego zarys historii autorstwa W.Markerta,wyd.Ajaks,2003.Aktualnie sprzedają to w księgarni internetowej merlin.pl. za 7 zł. Myślę,że warto.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydano jeszcze jedną, znacznie obszerniejszą monografię, ale jest ona przedrukiem wydania z 1928, więc jako taka nie obejmuje oczywiście dziejów wrześniowych pułku: Bolesław Waligóra, Dzieje 85. Pułku Strzelców Wileńskich", Warszawa 1994. Bywa dość często w antykwariatach i na Allegro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie