Skocz do zawartości

Zdjęcie schronu


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Bunkier" w oficjalnej nomenklaturze jest nazwą błędną - poprawnym określeniem takich obiektów jak ten jest właśnie słowo schron".

Bunkier - położone blisko kotłowni parowca pomieszczenie na węgiel używany do palenia pod kotłami okrętowymi.

Pozdrawiam
Dominik Kasprzak
Napisano
Dominik,
Nie tylko - unkier" to tez specjalny pojemnik na wegiel w lokomotywach typu ank" ;o)
A na statkach takie unkier" nazywa sie zasobnia", a nie pomieszczenie" - to w kwestii nomenklatury ;o)
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Na wschodnim skraju PO Godula są dwa schrony położone obok siebie. Trzeba wysiąść na przystanku tramwajowym Godula-Poligrafia", minąć najbliżyszy tradytor, przejść między podwórkami domów i ogrodami i wychodzi się piękne wzgórze. Na jego szczycie są dwa schrony zwrócone zapolami do siebie. Wydaje mi się, że to ten po lewej stronie bo ten szyb to mi na jeden z pobliskich Szombierek wygląda.
Napisano
Po chwili zastanowienia stwierdzam (99%) że jest to obiekt p.o. wzg.319
1. Na zdjeciu archiwalnym widać wyraźnie kopułę obserwacyjną wz.34, które były montowane w początkowym okresie fortyfikowania Śląska. Schron wygląda na dużo późniejszy o czym świadczy rodzaj strzelnicy (5). Kopuła musiała gdzieś leżeć w magazynie i wykorzystano ją w okresie produkcji nowszego modelu. Zwraca uwagę płytkie zabetonowanie w stropie - schron jest na wzniesieniu w stosunku do granicy niemieckiej co przy prawidłowym zabetonowaniu ograniczałoby pole widzenia.
2. Nasyp po lewej stronie istnieje do dnia dzisiejszego.
3 i 4. Schron znajduje sie na ogrodzonym terenie przemysłowym i pełnił rolę jakiegoś składziku - zostały zamontowane drzwi z blachy(3), a otwór wentylacyjny (bez kratki na zdjęciu archiwalnym) zasklepiony blachą.
Napisano
Witam.
Jak dlamnie z całą pewnością obiekt ten nie jest z Goduli(a chciałbym ,bo tam właśnie mieszkam).Jest on na pewno usytowany na O.W.Ś. i na pewno w Rudzie Śląskiej.
Jest to schron bojowy(nie żaden bunkier,tym bardziej nie poniemiecki) polskiej konstrukcji z 1937r.Wskazują na to charakterystyczne łuki ścian,kształt strzelnicy(po prawej stronie).Schron ten zwany tradytorem nosił orginalny numer 26 i był uzbrojony w 1rkm ,2 ckm-y i armate polowa kal.75mm.Posiada on kategorie odporności E(widoczny grubszy strop niz w wiekszości obiektów)co charakteryzowało te wazne ze względów obronnych stanowiska armat.Posiada też widoczną na jego stropie kopółe obserwacyjną wz.36 ,przeznaczoną dla obserwatora artylerii.
Wchodził w skład pozycji obronnej wokół wzg.319(punkt oporu Nowy Bytom"-sektor Czarny Las"(?)).Był to tradytor tzw.północny, usytuowany poniżej szczytu wzg.319 na wsch.od szosy z Rudy do Czarnego Lasu(obecna Ruda Śląska).Na jego przedpolu znajdowały sie zabudowania kop.Wolfgang" i Hr.Franciszek"(po wojnie kop.Wawel"),której jeden z szybów widoczny jest w tle.
Obecnie znajduje sie na zamkniętym dla ogółu terenie gazowni przy skrzyzowaniu ul.1 maja i Gen.Hallera na Czarnym Lesie.Jego stan tak jak i większości schronów na Ślasku jest tragiczny i nic nie wskazuje na to iż miałby się poprawić.
Ciekawostką widoczną mimo slabej jakości zdjęcia są resztki farbomaskowania na ścianach i płyta przeciwdetonacyjna przed strzelnica z zachowaną niska zaporą przeciwpiechotną z drutu kolczastego.Na predpolu znajdują sie jeszcze zapory przeciwpancerne z kilku rzędów szyn kolejowych wbitych pionowo w ziemie.Sugeruje to że zdjęcie wykonano tuz po zakończeniu wojny w Polsce(jesień 39-wiosna 40r.).
Schron ten należy do dzisiaj chyba do najlepiej obfotografowanych na Śląsku(chodzi mi o znane zdjęcia archiwalne).W ksiązce Ruda Śląska wczoraj" znajdują sie 2-3 zdjecia z tym samym obiektem o znakomitej jakości ukazujące widok na przedpole i demontaż zapór przeciwpiechotnych przed tradytorem przez byłych Powstańców Sląskich pod nadzorem Freikorpsu-rewelacja.Niestety ze względu na brak skanera nie jestem w stanie go wrzucić na forum ale postaram sie to zrobic za jakiś czas.
A moze ma ktos inne nieznane zdjęcia archiwalne polskich ,niekoniecznie śląskich umocnień i chciałby sie nimi podzielć(tak jak kolega Kasprzak).Warto by było rozwinąć ten temat na forum zwłaszcza na duże zainteresowanie tematyką fortyfikacji, niskim stopniem poznania i wiedzy na temat fortyfikacji polskich.
Pozdrawiam
IwoJima
Napisano
Poprostu wiedziałeś!Z takim zasobem wiedzy i zdjęć trudno nietrafić.A ze swojej strony poprawiam się -ta kopuła obs.to wz.34 a nie wz 36-taka mała pomłka i ciekawostka.
Pozdrawiam
IwoJima
Rudzkie Koło Terenowe Stowarzyszenia Pro Fortalicium"
Napisano
Teraz ja mam pytanie.Czy ktos może wie gdzie zostało wykonane to zdjęcie ,bo na pewno nie jest z Mławy.Może Śląsk?Jakośc wykonania obiektu sugeruje pozycje ,na której nie śpieszono się z pracami.Jest tez wykończony-posiada nasyp.Może ktoś kojazy kształt ucha".Zdjęcie pochodzi z forum Odkrywcy:Polski Wrzesień
Napisano
Mam pytanie do Iwo Jimy. Gdzie można zdobyć wypożyczyć tą ksiązke ''Ruda Śląska wczoraj''? Kto jest jej autorem.?
Napisano
Do IwoJima

Witam

Podobne , bo nie jestem pewny na 100 %, widziałem z samochodu, a niestety nie miałem czasu na ich dokładne oglądnięcie , znajdują się w miejscowości Rudzisko - Magdalenów na trasie Szczerców -Łask niedaleko Bełchatowa.

PZDR
Rufus
Napisano
Do IwoJima

Witam

Podobne , bo nie jestem pewny na 100 %, widziałem z samochodu, a niestety nie miałem czasu na ich dokładne oglądnięcie , znajdują się w miejscowości Rudzisko - Magdalenów na trasie Szczerców -Łask niedaleko Bełchatowa.

PZDR
Rufus
Napisano
Witam
Do linza;Ruda Śląska wczoraj"autorstwa Przemysława Nadolskiego była do nabycia w redakcji Wiadomości Rudzkich " na ul.Markowej w Nowym Bytomiu i w dobrych księgarniach , ale to było rok temu i jak jest teraz to niewiem.
Do Mirosława Jastrzębskiego:W gronie osób interesujących się polską fortyikacj międzywojenną i w związanej z nią literaturze(wspólczesnej)wielu autorów ,m.in.Jerzy Sadowski przyjeli zgodnie z przedwojennym modelem oznaczeń uzbrojenia za wzór rok ich przyjęcia do produkcji seryjnej np.kbk wz.29.Tak więc to samo tyczyło się zapewne wyposarzenia fortecznego.Dowodem na to jest.m.in.zachowana orginalna dokumentacja armaty fortecznej wz.39 kal.37mm(sygnatury zachowane są do dzisiaj na ich pancerzach w schronach m.in.w Tąpkowicach).Armata ta weszła do produkcji w 39r.
Stąd przyjęte oznaczenia m.in. kopół wz.34 i wz.36_są one sygnowane przez wytwórce swoim symbolem(Z.O.-Zakłady Ostrowieckie),numerem seryjnym i rokiem produkcji(oznaczenie wz.36 pochodzi poprostu od pierwszej tego typu kopóły która sygnowana jest 1936 roku i.t.d.).Po rozpoznaniu zasobu umocnień polskich zachowanych do dzisiaj w Polsce i na Wschodzie dla uporządkowania tej kwesti przyjęto właśnie taki podział.
Oczywiście nomenklatura ta jest odautorska i ze względu na liczne braki w dokumentaci archiwalnej nie pretenduje do jedynej słusznej.Jest to poprostu wygodny,przejrzysty i w miare obiektywny sposób na określenie danego pancerza itd.
Można robić to tez inaczej określajac kopółe obs.wz 34 jako typ wcześniejszy ,wczesny "a wz.36 jako pózniejszy".Ale była tez kopóła obs.z 39r.(wz.39)-ją nazwać by można było ową ,najnowszą"(?)To jak kto będzie nazywał dany element to juz jego sprawa.JA staram się posługiwać oznaczaniem wz.??.W razie braku informacji co do oznaczeń zapraszam do lektura najnowszych publikacji z serii Infort no i zwiedzania.
Do Rufusa:Dzięki za namiary,moze to jest to?Sprawdzimy!
Pozdrawiam
IwoJima

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie