Skocz do zawartości

Gustaw Jeleń a my


2A

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ten napis jest zabawny, nie dość, że po polsku to jeszcze szwabachą. Napis ostrzegawczy, zamiast prostych liter fantazyjne zawijaski?? Może Germańcy byli wyuczeni takiego kroju i czytali go błyskawicznie??? Czytałem gdzieś, że adacze" przeprowadzali badania historii gotyckiego pisma i wyszło im, że pochodzi od pisma jidysz. Dlatego też zalecali stosowanie krojów liter łacińskich jako bardziej aryjskich". A ci nie słuchali, łobuzy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
a wiecie Panowie, że nasz kultowy film 4 pancerni i pies" był kilka razy emitowany w telewizji DDR?
Enerdowcy oglądali go z zapartym tchem!!!
Jak się o tym dowiedziałem od kolesia z byłego enerdówka, to byłem w lekkim szoku.
Bo nie mieściło mi sie we łbie,jak szkopy mogły kibicować pancernym lejącym szkopów???
Koleś powiedział mi,że oni odbierali ten film jak normalny film przygodowy, byli Jankami (chyba Jochanami), kochali Marusię.
Całkiem jak my! W pale sie nie mieści!
Oczywiście po zjednoczeniu nie ma szans na powtórną emisję w niemczech.
Mało tego, całkiem niedawno dostałem maila od znajomego ze wschodnich niemiec, z pytaniem kto oprócz Janka,Tomka,Gustlika , Grigoria i Szarika był jeszcze w załodze Rudego, bo we 4-rech w pracy prawie 3 godziny dyskutowali i nie znależli rozwiązania.
Oczywiście oświeciłem kolesia, ten napisał mi potem,że na drugi dzień błysnął w pracy i zdobył uznanie.
Pzdr,
Hansdekawka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do napisu.... ten rodzaj trzcionki zwanej gotycka wywodzi się z ... KRAKOWA. a co do czytania to kwestia wprawy i mozna czytać normalnie. kiedys w szkołach były zajęcia z kaligrafii. czyli nauka pisania pewnymi rodzajami krojów pisma. mozliwe ze u niemców w szkołach od dawna była nauka pisania gotykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez widziałem te filmy kilkadziesiąt razy pewnie i też się bawiłem w czołgistów. Teraz są one dla mnie kiczem, z którego zawsze się pośmieję i chętnie obejrzę. Ale nie twierdzę przez to że te filmy to nie była chamska propaganda. Oglądaliśmy je bo nie było nic innego. Dzieci łatwo chłoną propagandę z takich filmów niby dla dzieci. Całe pokolenie kocha PRL i armię radziecką. Co widać w tym jak sobie urządzamy życie w Polsce.
Ale po co było rozgłaszać że nie będą puszczane te filmy? Lepiej było nie puszczać i już. I tak wszyscy je mają na płytach. A tak jest jakąś mikroafera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem, czy 4 pancerni, to taki straszny kicz i propaganda? Moim zdaniem normalny serial przygodowy, a nie historyczny. Jasne, powstał w latach jakich powstał, w wielu miejscach ma mniejsze czy większe przekłamania, ale panie i panowie nie przesadzajmy! Na swoim przykładzie powiem, że dla mnie gdy oglądałem serial po raz pierwszy ważniejsze było, że Janek z kolegami zwyciężają, a nie jakaś miłość Polsko-Radziecka. Popatrzmy sobie też np.: na produkcje zachodnie. Choćby z ostatnich lat, nie razi nikogo Patriota, Enigma czy U-pięćset ileś? Mnie to razi tak samo jak wieczna przyjaźń Polsko-Radziecka. Zresztą jeśli chodzi o szkodliwość" filmów, to powinno się zacząć od Lotnej" Wajdy. Najgorsze jest jednak to, że nasza wspaniała kinematografia nie umie stworzyć serialu/filmu który był by w stanie konkurować z „Czterema pancernymi”. Powiem też, że boję się, aby czasem jak już taki film powstanie, nie okazało się, że w sumie, to jedynym wrogiem byli Rosjanie, a Niemcy 1 września wkroczyli do polski aby ratować bratnią ludność przed nawałą Sowietów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie