Skocz do zawartości

Panzerturm


Magach7

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
To się przyda na zimowe wieczory:
http://www.missing-lynx.com/articles/usa/ampershing/pstellung.html
http://www.ww2modelmaker.com/modelpages/FEpantherstellung.htm
http://www.panzercolor.com/english/gallery_eng/diorama/mo_panterkulesi/mo_pantherkulesi_eng.htm
Pzdr Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Magach.
Super materały są w szóstym tomie monografi Panther" p.Trojcy. Dużo ciekawych zdjęć i dokładne rys w skali 35 .
Do robienia modelu wg. mnie niezbędne.Szczególnie fajnie wyglądają zdj. improwizowanej Pantherturm okopanej gruzem wśród ruin Berlina.Panther G z zimmeritem bez kół i gąsienic (sama wanna i wieża) ,postrzelana jak sito.Robi wrażenie .
Pzdr .Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soptkałem sie z tym typem Panzerturma z wieża od R-35.Jest on dośc popularny wśrod firm modelarskich.W polsce t opewnia Delta Model, a czeskie to pewnie Plusmodel czy jakos tam...Ale szcerze mowiąc mam wątpliwosci na ile jest to projket firmy modelarskiej/bez urazy/ a na ile prawdziwy obiekt.Chetnie potwierdziłbym jedną z wersji.
To jest tak jak z drewnianym Pantherturm-nikt nie widział prawdziwego ale są nawet rysunki.Tyle tylko że bazują one na stanowisku drewnianym zapewne pod wieze od Pz 35/38(t)a Pantera miła znaczniewieksze działo-siłe odrzutu i ciężar

A propos drewnianych Pantherturmów-to dzisaj dostałem potwierdzenie że takowe istniały i to w kilku wersjach(projekt).Niestety w dalszym ciagu nie spotkałem sie z istniejącym stanowiskiem lub jego reliktami(Szczecin???) tak aby mozna było odtworzyć budowę powyższego
PS
Kiedy P. ze Szczecina bedzie dostepna dla zwiedzjacych?

Pozdrawiam
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, o który obiekt z wieżą R-35 chodzi ? Belgijski przedwojenny czy niemiecki - normany Vf67v czy uproszczony tzw. Ringstand U" ?? - niemniej takie obiekty były i są, czesciowo zachowane z wieżami. Modeli nie widziałem, to trudno mówić o zgodności z oryginałem. Oprócz zgodnych z oryginałem produktów MDS-u na rynku jest duzo badziewia w rodzaju Linii Stalina" itp.

Prawdziwy" drewniant Panzerturm" (czy raczej Holzturm")jest w muzeum w Konigstein, z wieżą czołgu Lt 38 (cz też Pz. 38 (t), jak kto woli) - zrekonstruowany na podstawie stanowiska z Frankfurtu n/Odrą. Do odtworzenia to nic trudnego - bale drewniane, na nich fragment górnej płyty kadłuba z wiąża - pełna dowolność i improwizacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były co najmniej 3 typy róznych schronów dedykowanych dla wieży R35 - dwa podobne do tobruków, trzeci składający się tylko z pomieszczenia bojowego pod wieżą. Model nawiązuje do tego trzeciego, ale wymiarowo ma niewiele z nim wspólnego.
Były dwa typy schronów drewnianych dla Pantherturma, żaden z nich nie ma nic wspólnego ze znanym rysunkiem wieży pantery na schronie dla 38(t).
Wieża ze Szczecina to właśnie wieża dla schronu drewnianego, co widać po blasze podstawy. Tak samo wieża z Gerstfeldshoehe - jest nawet relacja gościa na którego polu była, że była zamontowana na schronie drewnianym, który przegnił.
Monografia Trojcy to w dużej części domysły - rekonstrukcja na schronie betonowym jest wątpliwa (grubość ścian), ciekawa jest koncepcja z przykręcaniem belek do stalowego rusztu, ale oparta chyba tylko na fakcie istnienia takich rusztów - czy ktoś może wie, czy takie ruszty mogły służyć do czegoś innego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Fortecy:

Czy nie wiesz może, gdzie można dorwać plany tego belgijskiego schronu dla APX-2B ? Od długiego czasu szukam i nie mogę znaleźć, pomimo tego że jest to chyba najbardziej obfotografowany w czasie wojny panzerstellung. Podobno jeden ocalał jeszcze z zachowaną wieżą gdzieś w Ardenach...

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Fortecy
Nie chodzi mi o typ belgijski(->www.photosammler.de)
ani Vf67,R-259,R-226.Pewnie też nie ten typ z jednym pomieszczeniem zdaje sie taki jest w Stuzpunkt Wick.

Ciekawi mnie czy ten model ukazujący sie w róznych firmach modelarskich ma jakiekolwiek potwierdzenie w dowodach.
Może to Ringstand U" jest na kolorowej grafice.Szczerze mówiąc nie kojaże Ringstand U" chętnie poddam się oświeceniu najlepiej przez foto-załącznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie