jazlowiak Napisano 17 Listopad 2004 Autor Napisano 17 Listopad 2004 Czy może ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat tego czy Polacy przed 1939 rokiem fortyfikowali Wilno i okolice?
Markss Napisano 17 Listopad 2004 Napisano 17 Listopad 2004 chyba cosik budowali poszukaj w ksiązce Bastion Polesie mozna ja dostac w Fortecy
Forteca Napisano 17 Listopad 2004 Napisano 17 Listopad 2004 Bogiem a prawdą, z Wilna na polesie to jednak spory kawałek...W ksiażce jest mała wzmianka w temacie", ogólnie że raczej mało wiadomo, były tylko wykorzystywane stare umocnienia niemieckie z I wojny - ale na Odcinku Wilno", nie w samym mieście.
sqh Napisano 18 Listopad 2004 Napisano 18 Listopad 2004 Właściwie nie dodam nic więcej do tego, co napisał Jarek, zwrócę tylko uwagę, że w mieście może znajdować się trochę fortyfikacji niemieckich - w 1944 było przygotowane do obrony okrężnej (Roman Korab-Żebryk Operacja Wileńska AK", plus załączona mapa).Natomiast lokalizację rzekomych polskich węzłów obrony podaje na mapie w swoim artykule o fortyfikacjach Wilna (Teka Komisji Urbanistyki i Architektury", numeru niestety nie zanotowałem, ukazał się w dwóch częściach) prof. J. Stankiewicz. Dotychczasowe badania terenowe nie potwierdziły jednak istnienia w Wilnie jakichkolwiek schronów bojowych czy biernych. Zaś schron" pokazany na zdjęciu w tymże artykule to jedna z kilku rosyjskich prochowni.Obszar/Obóz Warowny Wilno" był więc chyba jedynie określeniem propagandowym.
sqh Napisano 24 Listopad 2004 Napisano 24 Listopad 2004 Jeszcze małe uzupełnienie: w chwili obecnej jestem akurat na etapie przeglądania w CAW-ie teczek Szefostwa Budownictwa OK III. Na obrzeżach Wilna, w Śnipiszkach, oraz koło koszar 1. pal Leg wzniesiono w okresie międzywojennym składnice amunicyjne, pod drogi dojazdowe do których należało wywłaszczyć kilkunastu właścicieli. Oczywiście wywłaszczanie szło opornie, bo niektórzy domagali się astronomicznych odszkodowań; dzięki temu jednak zachowała się przeobfita korespondencja i plany katastralne tych obszarów.Do czego jednak zmierzam: osoby niewtajemniczone w to, co naprawdę jest budowane (właściciele, urzędnicy, sędziowie) bardzo często używają w korespondencji z d-twem OWar Wilno" czy Szefostwem Budownictwa pojęć fortyfikacje", umocnienia" czy schrony" - faktycznie chyba sugerując się tym, że jeżeli budowę prowadzi d-two Obszaru Warownego, to ani chybi musi wznosić fortyfikacje.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.